28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pacienti so srdcovými ochoreniami majú novú nádej

NextFuture NextFuture NextFuture  11.12.2014 11.12.2014  

Konečne žije takmer ako zdravý človek. Napriek tomu, že už v zlepšenie svojho zdravotného stavu nedúfala, stal sa opak. Slovenka Jana je jednou z pacientiek, ktorá trpí angínou pectoris. Problémy jej robila chôdza po schodoch, nosenie nákupu či dlhšia trasa. Teraz je všetko inak vďaka unikátnej liečbe, ktorá prišla po mnohých krajinách

 

Bolesti na hrudi, pichanie, dušnosť, slabosť či únava. Tieto príznaky poznajú pacienti trpiaci angínou pectoris. „Napriek tomu, že som absolvovala štyri zákroky – balónkovú metódu, dali mi aj stenty, sa môj stav nezlepšil. Ďalší zákrok už nepripadal zo zdravotného hľadiska do úvahy,“ povedala Jana, ktorá po celý čas zároveň užíva aj lieky. Obmedziť musela aj obľúbené bicyklovanie, turistiku aj lyžovanie. „Povedali mi, že mi už nemajú ako pomôcť, ďalšiu operáciu som podstúpiť nemohla a zostávalo len užívanie liekov. Nová nádej sa však predsa objavila,“ vysvetlila pacientka, ktorá ako prvá Slovenka na odporúčanie lekára podstúpila EECP terapiu v Českej republike. Princíp spočíva v sedem týždňovej ambulantnej liečbe, pacient ju podstupuje každý pracovný deň po jednej hodine. „Je to neinvazívna liečba. Pacient má na nohách nasadené vzduchové tlakovateľné manžety, ktoré sa podľa činnosti srdca nafukujú a vyfukujú, a podporujú tak návrat krvi do srdca. To môže viest k rozšíreniu, alebo vytvoreniu nových krvných ciev zasobujúcich srdce kyslíkom a živinami, čo vedie k zlepšeniu prekrvenia srdcového svalu a tým aj zníženiu angíny.“ opisuje priebeh EECP terapie kardiologička Denisa Brozmannová. Bezbolestnú terapiu si Jana vychvaľuje. „Zlepšila sa mi výkonnosť, potvrdili to aj vyšetrenia. Obmedzenia mám stále, no už môžem viac športovať, chodím na turistiku, plávam, mám väčší výkon a to som už 2 roky od absolvovania EECP terapie,“ dodala na záver šťastná pacientka.

Ako EECP funguje?

Zjednodušene, EECP je „externý pomocník“ pre srdce a obehový systém, dodáva srdcu kyslík a živiny, znižuje jeho zaťaženie a pomáha telu, aby sa liečilo samo. Absolvovanie EECP terapie môže viesť k rozšíreniu existujúcich a vytvoreniu nových krvných ciev zásobujúcich srdce. Tým sa vytvoria prirodzené obchvaty blokád koronárnych tepien a zvýši sa prekrvenie srdca, čo vedie k zlepšeniu symptómov angíny pectoris. Účinnosť a bezpečnosť terapie potvrdzuje takmer 200 klinických štúdií a státisíce odliečených pacientov po celom svete. EECP je veľmi dobre tolerovaná a využíva sa v USA, UK, Číne, Indii, Rusku a ďalších krajinách. EECP terapia sa v roku 2013 dostala do doporučených postupov Európskej kardiologickej spoločnosti pre liečbu refraktornej angíny pectoris.

Vhodným kandidátom môžete byť ak:

•  trpíte ochorením koronárnych artérií, angínou pectoris, alebo srdcovým zlyhaním

•  máte za sebou chirurgický zákrok (bypass, angioplastika, implantácia stentu) no symptómy neustupujú/vrátili sa

•  nechcete, alebo nemôžete podstúpiť invazívny chirurgický zákrok (vysoké riziko operácie, máte male cievy, ste diabetik)

V súčastnosti, EECP bohužial nie je preplácaná zdravotnou poisťovňou, ale môžeme sa tešiť, že je na Slovensku dostupná ďalšia možnosť liečby ischemických ochorení srdca, ktorá pre určitú skupinu pacientov môže znamenať jedinú šancu na zvýšenie kvality ich života. Viac informácií na www.eecp.sk.

Zdroj a foto: Salvecor, s.r.o.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow