26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ples – najvyššia forma zábavy

NextFuture NextFuture NextFuture  7.1.2015 7.1.2015  

Ples je všeobecne najvyššou formou tanečnej zábavy spojenou so spoločenskou udalosťou. Účelom plesu je zatancovať si a bližšie sa zoznámiť s okruhom svojich známych.

 

Plesy bývali v minulosti výsadou vyššieho stavu. V priebehu 19. storočia sa stali bežnou súčasťou mešťanov a označovali sa ako bály. Organizovali ich najmä rôzne občianske spolky a profesijné stavy, cechy.

Samostatnú kategóriu plesov tvorí maškarný ples – ľudia prichádzajú a zabávajú sa v prestrojení, v karnevalových maskách.

Pravidlá etikety na plese

Dáma nemá ísť na ples nikdy sama. Iba v sprievode – garde, s partnerom alebo vo väčšej skupine ľudí. Menej vhodné je ísť v sprievode priateľky. Sama môže ísť dáma na ples len v prípade, ak je vopred dohodnutá so známymi, s ktorými sa tam stretne.

Ak je pán na plese so svojou dámou, je povinný najskôr tancovať s ňou a potom vyzvať do tanca ostatné dámy pri stole. Pri stole, kde je zmiešaná spoločnosť, je neprípustné pre pánov ponechať pri stole dámu samu. Tiež ak pán pobozká v skupine či pri stole ruku jednej z dám, musí pobozkať aj ruku každej z prítomných dám.

V spoločnosti, kde sa tancuje, má každý s touto skutočnosťou počítať, a tak je nevhodné odmietnuť tanec. Na plese väčšinou tancuje pán s jednou dámou sériu tancov a má sa snažiť, aby sa venoval čo najväčšiemu počtu dám v rámci spoločnosti pri stole. Tanečníci by sa mali snažiť obtancovať tanečnú sálu i niekoľkokrát. Potlesk po tanci je vhodný pre pánov i dámy. Je vždy decentný. Pri dámskej volenke pán nesmie dámu nikdy odmietnuť.

Do tanca prosí muž dámu jemným úklonom a vetou: „Smiem prosiť?“ Pri dáme, ktorá je v sprievode, musí najprv požiadať o dovolenie jej garde. Pán ponúkne dáme rameno a vedie ju na parket. Dáma sa nikdy nepokúša tanečníka viesť, či aspoň ho usmerňovať, aj keby si myslela, že je lepšia tanečnica.

Na tanečných zábavách, v baroch a na parkete je dovolené menej obradné správanie. Na plese je nevhodné opustiť tanečný parket. Po skončení tanca odprevadí tanečník dámu na miesto a za tanec poďakuje.

Je nezdvorilé, aby dáma odmietla tanec na plese. Je faux pas hovoriť, že sa nám zlomil podpätok na topánke, že náš manžel či partner je žiarlivý, že sa nám točí hlava. Je faux pas odmietnuť tanec a o malú chvíľu odchádzať na tanečný parket s iným tanečníkom.

Viete, akým smerom máte tancovať na parkete, keď tancujete valčík, tango, foxtrot, polku, sambu alebo waltz? Na tanečnom parkete sa tancuje vždy proti smeru hodinových ručičiek.

Pohostenie na plese:

Podáva sa večera buď bufetovým spôsobom, alebo klasicky roznášané jedlo.

Vhodné oblečenie

Na pozvánke býva predpísaný požadovaný druh spoločenského oblečenia:

  • najviac slávnostným je pre pánov white tie (frak) – dáma si v takomto prípade oblečie veľkú večernú toaletu
  • najčastejšie je predpísaný pre pánov black tie (smoking), teda slávnostný čierny večerný oblek s čiernym motýlikom (nie s bielym) – dáma si oblečie malú večernú toaletu
  • páni si môžu na ples vziať aj uniformu
  • topánky – lakovky a aj ponožky musia byť vždy čierne a ponožky aj dostatočne dlhé

Veľká večerná toaleta 

Nosí sa na plesy ako najväčšie spoločenské tanečné podujatie, gala predstavenia a veľké slávnostné príležitosti.

Spravidla platí, že ak ide pán na ples vo fraku, dáma si oblieka veľkú večernú toaletu: dlhé šaty bez rukávov, ušité z čipky, tylu, žoržetu, taftu či hodvábu majú mať veľký výstrih.

Za klasické sa považujú nevtieravé pastelové farby (čajová, smotanová, bledomodrá, ružová). Farba šiat by nemala byť čierna. V súčasnosti sú akceptované aj isté módne trendy a to aj vo farebnosti. Vhodné sú aj kvetinové vzory nevtieravých farieb.

Na ples dávame prednosť pravým šperkom z drahých kovov a kameňov. Látkové rukavičky (čím kratšie rukávy, tým dlhšie rukavičky) zodpovedajú šatám alebo topánkam (s koženou podrážkou).

Náramky a prstene nosíme skryté pod rukavicou – tak prikazuje prísna etiketa, no je prípustné ich nosiť aj na rukavici; pravé šperky i nápadného masívneho tvaru (nie bižutéria), diadém (tiara, t. j. čelenka s drahými kameňmi) boli v minulosti výhradne doplnkom vydatých žien, pretože boli znakom straty nevinnosti.

Pre dámsku kabelku platí: čím vyššia hodina, tým menšia kabelka. Na ples je kabelka taká malá, že sa do nej zmestia len najnutnejšie veci.

Večerne upravené vlasy (spony, stuhy, kvety vo vlasoch, diadém – čelenka z látky alebo z kovu) má  dopĺňať večerný mejkap vrátane rúžu na perách a nalakovaných nechtov.

Dámsku večernú toaletu môžu tvoriť i spoločenské nohavicové kostýmy, väčšinou z ľahkého materiálu, akým je mušelín, hodváb či žoržet.

Do večernej spoločnosti by dáme nemala chýbať jedna hladká vlnená či mušelínová vreckovka a druhá možno i vyšívaná alebo s čipkami.

Malá večerná toalet

Ak ide pán v smokingu, dáma si oblieka malú večernú toaletu: dlhé šaty s dlhým rukávom so striedmym výstrihom alebo bez výstrihu. Šperky sú vždy pravé. K malej večernej toalete stačí jeden prsteň a náramok. Náramkové hodinky (pokiaľ nie sú z drahocenných materiálov) sa považujú skôr za úžitkovú vec.

Ku smokingu sa pri určitých príležitostiach hodia aj koktejlové šaty s dĺžkou do polovice lýtok. Začali sa využívať v 50. rokoch. V roku 1948 Dior prišiel so šatami s hlbokým výstrihom, s ramienkami či bez nich, sukňou dlhou do polovice lýtok a k tomu kabátik alebo krátke paleto. Tým sa vyriešil problém dopoludňajších a večerných spoločenských šiat dám – stačilo si prehodiť cez ramená kabátik.

Frak (habit, tail-coat, white-tie)

Nosí sa najmä po dvadsiatej hodine pri slávnostných príležitostiach. Počas dňa sa nosí výnimočne na slávnostné prijatia, mimoriadne významné obedy, v niektorých krajinách na nástupné audiencie.

Frak nosia i umelci pri vystúpeniach a je pracovným oblečením čašníkov v prvotriednych reštauráciách.

Frak (habit, tail coat) je najslávnostnejší pánsky oblek. Čierne sako je z kvalitnej látky, má revery potiahnuté hodvábom a vzadu typické šosy (krovky). Sako sa nezapína, gombíky sú jednoradové.

Klasicky sa pod frakom nosí biela vesta ušitá z piké, má klopy a môže byť jednoradová alebo dvojradová.

Košeľa do fraku má všitú náprsenku, ktorá je skladaná alebo z piké a odopínací špicatý zalomený golier. Manžety sú jednoduché, zapnuté na manžetový gombík. K dokonalosti patria biele gombíky  s drahými kameňmi či perlami.

Motýlik je výhradne z bieleho bavlneného piké a ručne viazaný.

Čierne nohavice sú s dvojitými hodvábnymi lampasmi (tým sa odlišujú od smokingu). Keďže k nohaviciam nie je dovolené nosiť opasok, nohavice držia traky.

Biele glazé rukavice (nie je nutné nosiť na ples), čistá biela plátenná vreckovka (najlepšie dve).

Frak dopĺňa čierny cylinder a čierna palička so slonovinovou rukoväťou.

K fraku sa nosia vreckové hodinky na retiazke, biely šál (ten sa nosí na plášti a odkladá sa spolu s ním) a čierny plášť alebo kožuch, zakrývajúci cípy saka.

K fraku sa nosia aj vyznamenania a rady v originálnej veľkosti.

Smoking (cravate noire, black-tie

Nosí sa na oficiálne večerné spoločenské podujatia po devätnástej hodine. Smoking je večerný slávnostný typ obleku s jednoradovým alebo dvojradovým zapínaním. Tradične sa šije z kvalitnej čiernej látky (alebo tmavomodrej či tmavofialovej farby). Pre sako je typický šálový golier alebo dlhé revery, potiahnuté lesklým či tmavým hodvábom.

Smokingové nohavice majú po bokoch našité lampasy, tzv. galôn (len jeden pásik), nemajú manžety. Ku smokingu patrí smokingová biela košeľa s dvojitými manžetami. Gombíková lišta je prekrytá náprsenkou s tuhým golierom. Náprsenka je pozdĺž alebo priečne skladaná, alebo je vystužená piké. Aby sa náprsenka pri sedení nevyhrnula, musí siahať tesne pod nohavicový pás.

Ak je na pozvánke „čierny motýlik“, je treba túto požiadavku bezpodmienečne dodržať. Rozhodne si nemožno zobrať bieleho motýlika, ktorý patrí výhradne ku fraku. Vždy však musí byť ručne viazaný.

Tradične sa ku smokingu nosí vesta s dvomi malými vreckami a okrúhlym výstrihom.

Ku smokingu sa nosí tiež šerpa okolo pása cummerbund, ktorá zakrýva prechod medzi košeľou a pásom nohavíc. Viaže s tak, aby sklady boli otvorenou časťou smerom nahor – slúžia ako malé vrecká.

Klasické je nosiť ku smokingu čierne lakovky a čierne ponožky, čierny klobúk, biely alebo sivý šál, šedé kožené rukavice, tmavý alebo čierny plášť či kožuch. Červená by mala byť červená alebo biela.

Biele smokingové sako sa nosí na večerné slávnostné príležitosti, ktoré sa konajú v prírode alebo na lodi či parníku. Farba je biela alebo „écru“ – prírodná biela s nádychom béžovej. V ostatnom platí to isté ako pri smokingu.

Nosiť zdedené sako pri fraku alebo smokingu dokazuje štýl, nie naopak.

Pri odchode neďakujeme za pohostenie, ale za príjemne strávený čas. Tí, ktorí prišli spoločne, mali by aj spoločne odchádzať.

Foto: Vladimír Lorincz, archív dizajnérky Izabely Komjati

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow