27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Polárna žiara – divadlo, za ktorým sa oplatí cestovať

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  15.12.2016 15.12.2016  

Polárna žiara patrí k unikátnym vizuálnym zážitkom, ktoré ponúka príroda. Nedá sa vidieť nikde v rezervácii ani v safari. Je čisto prírodným úkazom a oplatí sa naň počkať aj vycestovať. V tomto období je aktuálny čas uloviť si spomienky na celý život!

 

Farby neba na dosah

Polárna žiara tu bola dávno pred človekom, a preto jej výskytu, podobne ako kedysi búrke, pripisovali ľudia rôzne mystické znamenia. Povery hovorili o plameňoch obrov, ktorými sa osvetľujú chodníčky po nebi. Inuiti rozprávajú o osvetlení mosta do nebeskej ríše, aby mŕtvi našli cestu. Často sa však výskyt žiary pokladal za predzvesť vojen, epidémií, prírodných nešťastí. V Nórsku, kde k nej dnes chodí vzhliadať množstvo turistov, však vždy k svetelnej čarokrásne na oblohe pristupovali s posvätnou úctou. V princípe je však polárna žiara založená na fyzikálnych zákonoch. Ide o priťahovanie voľných elektrónov slnečného vetra, ktorý vanie z povrchu Slnka. Elektróny, protóny, alfa častice, plus ťažké ióny dopadajú na vrchnú vrstvu atmosféry. Tento jav môže mať dĺžku bezmála 5 000 kilometrov a výšku 105 kilometrov, pričom svietiace pásy, oblúky a lúče sa pohybujú vo výške 80 – 400 kilometrov. Vedci vypočítali, že polárna žiara v trvaní 15 až 30 minút uvoľní energiu približne 1 000 000 megawattov. Ide o jedinečné divadlo plné farieb kreslených jednotlivými časticami. Červenú farbu spôsobujú atómy kyslíka vo výške nad 200 km. V nižších hladinách sa kyslík farbí na zelenú. Modrá farba vzniká vďaka atómom dusíka vo výške 100 až 200 km a v nižších vrstvách je karmínová.

Dve dejstvá jedného predstavenia

Hoci polárnu žiaru spôsobuje jeden zdroj, úkaz vznikajúci pri severnom póle sa nazýva Aurora borealis a v blízkosti južného pólu Aurora australis. Pokiaľ ide o severnú polárnu žiaru, tá je pre Slovákov predsa trochu bližšie. Pri dostatočnej intenzite je možné ju pozorovať už v južnom Anglicku a Škótsku. Zaujímavosťou je, že každoročne sa objavuje aj nad územím severnej Floridy a v roku 2003 bola zaznamenaná dokonca v severnom Taliansku. Sú to však skôr len útržky. Ideálnym miestom pre pozorovanie je Škandinávia a sibírske oblasti. Vynikajúcim časom na pozorovanie divadla na severe je práve súčasné obdobie od októbra do marca. Ideálne je zamerať sa na obdobie od konca novembra do polovice januára, keď sú v Nórsku polárne noci, väčšinu dňa je tma a slnko vyjde len na pár hodín. To sú ideálne podmienky.

Stávka na istotu

Ak máte zálusk na polárnu žiaru s takmer stopercentnou istotou, je načase poobzerať sa po ubytovaní v nórskom mestečku Tromsø. Ponúka nielen krásne prírodné scenérie, ale možnosť zhliadnuť polárnu žiaru približne 250 dní v roku. Má unikátnu polohu a samotné mesto je už priamo uspôsobené na sledovanie polárnej žiary. Pre oblasť je žiara zlatou baňou a celý život v meste je prispôsobený práve jej. V niektorých prípadoch je možné zhliadnuť jej majestátnosť priamo z okna hotela, ale niekedy je vhodné využiť zážitkové safari. To znamená, že ako organizovaná skupina hľadáte tie najlepšie miesta, kde by mohla byť nebeská symfónia najkrajšia. Mestečko bolo podľa Lonely Planet v roku 2015 zaradené do top 100 destinácií, ktoré sa rozhodne oplatí v Európe navštíviť. A nie je to len obloha, čo tu stojí za vzhliadnutie.

Keď sa už vyberiete vyše 3 000 kilometrov od Slovenska, lákavými sú aj arktické výskumné centrum, divadlo, arktická botanická záhrada, ale napríklad aj múzeum severského umenia či pravé polárne múzeum. Nudiť sa tu nebudete nielen v noci, ale ani počas dňa. Na severe je ideálnou oblasťou na pozorovanie polárnej žiary aj Aljaška a severné oblasti Kanady. V kanadskom meste Churchill je možné vidieť žiaru niekedy až počas 300 nocí v roku.

Menej známa, no rovnako krásna

Hoci možno povedať, že v našich zemepisných šírkach sa viac dominantnou stala polárna žiara severná, ani tá, ktorá sa týči pri južnom póle, nie je o krásu chudobnejšia. Ideálne podmienky na pozorovanie sú od júna až do augusta a objavuje sa v oblasti Austrálie. Možno ju zhliadnuť aj z najjužnejších cípov Južnej Ameriky alebo z Nového Zélandu. Priamo na Antarktíde je viditeľná od marca do septembra.

Kúsky aj na Slovensku

Na území Európy sa polárna žiara zjavuje až za 60. rovnobežkou. V našich končinách preto nebýva samozrejmosťou, ale existujú výnimky. V roku 2003 sa na novembrovej oblohe rozjasnila aj nad naším územím a zatiaľ bola naposledy viditeľná v roku 2004. Možno sa ešte niekedy vráti...

Posledné priaznivé roky?

Ak máte v pláne vidieť polárnu žiaru na vlastné oči, nie je namieste odkladať rozhodnutie vycestovať za ňou. V najbližších rokoch sa totiž jej výskyt značne oslabí. V tomto roku by mala poskytovať ešte dostatočné divadlo, no pravda je taká, že žiara pravidelne vstupuje do intenzívnej a menej intenzívnej fázy. Tieto cykly trvajú približne 11 rokov a práve v súčasnosti sme na prelome rokov, keď jej intenzita ustupuje. Najbližšie sa do aktívnej fázy dostane až okolo roku 2024 až 2026.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow