18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Požičiavate si na dovolenke auto? Pozor na niekoľko zásad!

NextFuture NextFuture NextFuture  12.8.2016 12.8.2016  

Možno patríte k dobrodruhom, ktorí neobsedia na pláži a potrebujú zahraničnú krajinu spoznať o niečo podrobnejšie. Požičanie auta je veľmi obľúbenou možnosťou, ako sa dostať krajine pod kožu. Je potrebné si dávať pozor nielen na dopravné značky a predpisy, ale aj na podmienky spojené so samotným prenájmom.

 

Podmienky si preštudujte dôsledne!

Ak si vozidlo požičiavate z autopožičovne, podmienky si vždy dôkladne preštudujte. V cudzom jazyku to môže byť zložité, no nikdy nepodpisujte nič, o čom si nie ste stopercentne istí. Musíte vedieť, za čo preberáte zodpovednosť. Ide o pravidlá používania a prípadné poplatky a platby. To je veľmi dôležité najmú v prípade poruchy, alebo nebodaj nehody. Nebojte sa pýtať a nechať si všetko vysvetliť. Hneď na začiatku si zistite prípadné časové, kilometrové, geografické či iné obmedzenia. Takisto si zistite, či je vozidlo riadne poistené, vrátane havarijného poistenia a teda aj výšku vašej zodpovednosti v prípade poistnej udalosti, ktorú prípadne zaviníte. „Veľakrát sa stáva, že požičovne v zahraničí žiadajú od zahraničných návštevníkov peňažné zálohy na náhradné vozidlo v prípade nehody, čo sú často nemalé sumy,“ upozorňuje Lucia Čišková, obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia. Niekedy je zas potrebné pri požičaní

Kontrola dokladov pred cestou

Pred cestou si skontrolujte nielen doklady, ale aj číslo na asistenčné služby a prípadné splnomocnenia, najmä ak ide o krajiny mimo Európskej únie. „Lízingové spoločnosti vydávajú splnomocnenia na firmu, ktorá prenajíma vozidlo na operatívny lízing. Do krajín, ako je Ukrajina, Moldavsko, Albánsko či Srbsko sa vydáva špeciálne splnomocnenie, ktoré nie je len na firmu, ale aj konkrétne meno vodiča. Policajné orgány v týchto krajinách totiž klasické splnomocnenie neuznávajú,“ upozorňuje na postup Lucia Čišková. Lízingové spoločnosti však splnomocnenia vydajú na počkanie.

Dobrý technický stav si poverte pred požičaním

Pri preberaní vozidla z autopožičovne je nevyhnutné zaevidovať všetky chyby ako škrabance či poškodenia karosérie. Vyhnete sa tomu, aby vám ich po odovzdaní vozidla autopožičovňa vyúčtovala. Pri kontrole technického stavu vozidla, nezabudnite skontrolovať kvapaliny, pneumatiky, povinnú výbavu a dostatočný počet reflexných viest, najmä ak ich príslušná legislatíva danej krajiny požaduje aj pre spolujazdcov.

Zvážte aj veľkosť vodidla

Ak ste doma zvyknutí jazdiť na istej veľkosti, nemusí vám vyhovovať aj v zahraničí. Napríklad na úzkych talianskych cestičkách. Napríklad, ak sa chystáte pozrieť si Monako, s veľkým autom by ste sa v úzkych uličkách dosť natrápili, dokonca by si to mohla odniesť karoséria. Inak by ale  najmä počas dovolenky malo auto spĺňať vaše požiadavky na komfort. Platí, že malé autá sú spratnejšie, ale priestrannejšie, lepšie vybavené či luxusnejšie auto môže byť aj benefitom zamestnancovi na víkend alebo dovolenku.

Zdroj: Business Lease

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow