5. december 2020. Oto. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poznáte slovenské svetové unikáty?

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  26.8.2015 26.8.2015  

Počtom obyvateľov sme pre svet jedno malé mesto. Rozloha tiež neočarí, čo sa metrov štvorcových týka. Na veľkosti ale nezáleží, keď sa môžeme pochváliť svetovými pokladmi. Prehnaný nacionalizmus bokom, ale skutočne máme byť na čo hrdí. Príroda, kultúra aj ľudia zo Slovenska obohatili svet, hoci občas sa strácajú v hlbinách slovenskej nevšímavosti.

 

Pamiatky

Banská Štiavnica

V lete je plná zahraničných turistov a dôvod je jasný. Je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je tak na jednej listine s Letným palácom a cisárskou záhradou v Pekingu či Austrálskymi trestaneckými osadami. Milovníci unikátneho charakteru ľudských výtvorov sem každoročne mieria ochutnať, ako Slováci kedysi stvorili mesto, z ktorého sa zlato a drahé kovy exportovali do celého sveta. Banské mesto svoju slávu aj bohatstvo získalo vďaka rudám a dnes je perlou našej krajiny.

Vlkolínec

História obce sa spája s poľnohospodárstvom a dnes je jedinečným svetovým dedičstvom ľudovej architektúry. Ako pamiatková rezervácia pre svet chráni slovenské zvláštnosti minulosti. Nikde na planéte sa nenájde rovnaká dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770, z vonkajšej strany obitá šindľom. Kópiu nemá ani zrubová studňa z roku 1860 s hĺbkou 13 metrov a barokovo-klasicistický kamenný kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875. Vlkolínec je dodnes miestom, kde žijú obyvatelia, ktorí mnohí po rodovej línii pamätajú ešte aj doby, keď bola ich dedina len dobrým miestom pre život a nie skanzenom. Stretnutia s miestnymi patria tiež k mnohým z atrakcií.

Pevnosť v Komárne

Malé Slovensko sa pýši jedným z najväčších pevnostných systémov svojho druhu na svete. Ide nielen o jedinečné dielo architektúry, ale aj o účelný monument. Kedysi bolo povstanie komárňanského hradu najväčšou a najsilnejšou obrannou baštou vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Množstvo legiend, tajných príbehov a historkami opradené opevnenia budia rešpekt vo svete. Milovníci histórie na toto miesto chodia obdivovať, čo sa kedysi Slovákom naozaj v oblasti obrany podarilo svetovo.

Príroda

Dubový háj

Nemá konkurenciu nielen na Slovensku, ale ani vo svete. Nachádza sa neďaleko obce Dobrá Niva pri Zvolene. Kedysi priestranstvo slúžilo ako pastviny, ale dnes hostí viac ako 600 dubov, ktorých vek sa datuje na viac ako 400 rokov. To vytvára unikátny priestor pre život a dnes sú na území tohto hája zadokumentované mnohé vzácne chrobáky. Jedinečný ekosystém k Dobrej Nive chodia skúmať vedci skutočne z celého sveta, pretože nikde inde sa takýto dubový skanzen nenachádza. Dokonca je prístupný verejnosti, takže ak chcete vypnúť mesto a preladiť sa na prírodu, zo Zvolena odbočte smer Krupina. V Dobrej Nive cez stred obce  smerom do Sásy po starej ceste. Prídete k poliam a tabuľke Chránené územie GAVURKY. Ste tu!

Stužický prales

Výnimočnosť tohto miesta podčiarkuje rozprestieranie sa na území Poľska, Ukrajiny a časti Slovenska. Nie je to prales, ktorý poznáme z obrázkov Nového Zélandu, je to prales, ktorý zachytáva vývojové štádiá bukov a jedle. Je zároveň zapísaný vo svetovom dedičstve UNESCO a je to vysoko chránená oblasť, aby sme mohli okúsiť prírodu presne tak, ako by vyzerala pred zásahom človeka do nej.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Najkrajšia možnosť, ako sa schladiť počas letných horúčav. Je to nielen najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku, ale zároveň svetový skvost, ktorý vytvorila príroda v Slovenskom raji. Najkrajšia je v jarnom období, keď povrchové vody vytvárajú nové a nové ľadové útvary, ale má čo ponúknuť aj celoročne. Na východe Slovenska je cieľom nielen zahraničných výskumníkov, ale aj bežných turistov, ktorých na Slovensku zaujíma viac ako iba „lacný“ párty život. Jaskyňa patrí k svetovým unikátom, a preto si ju pod patronát zobralo aj UNESCO.

Osobnosti

Jozef Gabčík

Ak by existovala na svete unikátna ochrana osobností UNESCO, určite by do nej patril aj Jozef Gabčík, ktorý významnou mierou vyzdvihol Slovensko do svetla odbojového štátu, ktorý sa postavil voči nacistickej ideológii. Tento muž z Poluvsia mal 29. septembra 1941v ruke samopal, ktorým mieril na srdce Reinharda Heydricha. Problém bol, že sa samopal pri akcii zasekol, a tak musel zaskočiť jeho kolega Jan Kubiš s granátom. Atentát na jedného z najvyšších predstaviteľom tretej ríše sa nakoniec podaril, aj keď Heydrich nakoniec umrel na následky zranení. Gabčík po ukrývaní viac ako rok po atentáte spáchal samovraždu, keď ich skrýš vypátralo gestapo. Na jeho počesť máme dnes najznámejšie, medzinárodné vodné dielo Gabčíkovo.

Ján Cibuľa

Zomrel pred dvoma rokmi a podobne ako Jozef Gabčík, pričinil sa o to, aby sa vo svete zmenila tvár Slovenska. Jeho meno napriek tomu mnohým Slovákom nič nehovorí. Pochádzal z rómskej osady v Klenovci a priamo z nej sa prepracoval až na vlastnú lekársku prax vo Švajčiarsku. Bol prvým slovenským rómskym lekárom. To však nebolo všetko. V Berne získal slávnu Kultúrnu cenu. Tejto pocte sa predtým dostalo len Albertovi Einsteinovi. Kanadskí Rómovia ho dokonca v roku 2001 navrhli na Nobelovu cenu za mier. Organizoval prvý svetový kongres Rómov, pôsobil pri OSN a aj vďaka nemu uznali Rómov za národ.

Slávni Slováci dobyli svet!

Pozeráme na nich ako na nedosiahnuteľné postavy zo sveta strieborného plátna aj podnikania a mnohé z nich by pokojne mohli dostať aj slovenské občianstvo. Slávna a krásna Audrey Hepburn určovala módne trendy a bola ikonou 20. storočia. Málokto však vie, že jej stará mama z otcovej strany sa volala Anna Welsová a narodila sa v dedinke Kovarce pri Topoľčanoch. Ďalší predkovia Audrey už nie sú známi, ale je jasné, že kus slovenskej krvi v nej koloval. Rovnako po praslici bol Slovákom aj ďalší hollywoodsky búrlivák Paul Newman. Narodil sa v Amerike. Slovensko nikdy nenavštívil, ale keď jeho mama odchádzala do veľkého sveta, mala v občianskom preukaze meno Terézia Fecková a bývala v dedinke Pričie pri Humennom. Slovensko sa môže pochváliť aj osobnosťou menom John Daniel Hertz. Narodil sa v roku 1889 v Martine. Zomrel vo veku 82 rokov ako veľký podnikateľ a filantrop, ktorý si v Chicagu založil spoločnosť Yellov Cab Company a dal mestu povestné žlté taxíky. Slováci dokázali svetu už veľké veci a na tie ďalšie svet stále čaká.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow