30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Predstavu automobilky Lexus o budúcnosti odkrýva koncept UX

NextFuture NextFuture NextFuture  28.10.2016 28.10.2016  

Lexus na autosalóne v Paríži predstavil vo svetovej premiére svoj koncept Lexus UX. Automobilka označuje Lexus segment SUV za najrýchlejšie rastúci v rámci amerického trhu. Tento segment ťahajú vpred mladí vodiči a prémioví klienti, ktorí majú záujem o pôsobivý a vysoko funkčný interiér. Konceptom UX chce Lexus prilákať mladých mestských ľudí, ktorí sú neustále online.

 

UX koncept je druhom štvormiestneho crossoveru, v ktorom sa objavuje náhon 4x4, typický pre off-road, no zároveň má vodič pozíciu, ktorá je typickou pre sedan. Automobilka hovorí o tom, že pripravila koncept, ktorého cieľom je vytvoriť silnú synergiu medzi interiérom a exteriérom.

Vozidlo má dĺžku 173,2 palca, teda takmer 4,4 metra. Má výšku 59,8 palca, čo v prepočte je 1,51 metra. Šírka vozidla je 74,8 palca, teda takmer 1,9 metra. Rázvor je 2,64 metra. Automobilka počíta s kolesami s rozmerom 21 palcov.

Lexus UX zpredu

Automobilka Lexus s konceptom UX prichádza aj s novou ergonomikou interiéru, ktorá berie do úvahy telo pasažiera, sedadlo a volant. Automobilka túto formu uprednostňuje pred tradičnejším usporiadaním na palubnej doske auta.

Práve sedadlo je dizajnované netradičným spôsobom. Inžinieri automobilky Lexus sa inšpirovali pavúčou sieťou. Vývojári sľubujú, že toto sedadlo je schopné rozkladať tlak rovnomernejšie, a to by malo zabezpečiť pasažierom pohodlie aj pri dlhších cestách.

Lexus UX interiér

Zaujímavým technologickým prvkom je displej, ktorý vytvára hologram. Sú na ňom údaje zo systému klimatizácie a priestor na displeji, ale aj pre „infotainment“, teda informácie a zábavu.

Všetky moderné technológie v aute sa ovládajú pomocou trojdimenzionálneho komunikačného rozhrania HMI (Human Machine Interface). Koncept Lexus UX počíta aj s elektrostatickými ovládacími prvkami. Netypický je aj A-stĺpik, je v ňom umiestnený reproduktor.

Lexus UX zadok

Technológie konceptu UX vytláčajú aj prvky, ktoré sa v súčasnosti považujú za samozrejmé. Príkladom sú spätné zrkadlá. Automobilka Lexus s nimi vôbec nepočíta a svoje vozidlo vybavila kamerami, ktoré snímajú priestor za autom. Obraz z týchto kamier sa premieta na obrazovke umiestnenej v interiéri.

Zroj: TS Lexus

Foto: Lexus

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow