23. október 2020. Alojzia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Presklená stena Mirador na víťaznej stavbe CE·ZA·AR 2015

NextFuture NextFuture NextFuture  16.11.2015 16.11.2015  

Jedným z tohtoročných víťazov ocenenia CE·ZA·AR 2015 sa stala rekonštrukcia vidieckeho domu v Jabloňovciach. Presklené drevené portály spoločnosti Mirador pomohli architektom zachovať pôvodné vidiecky rysy stavby a zároveň priniesť majiteľom komfortné bývanie.

 

Ocenenie CE∙ZA∙AR vyhlasuje každoročne Slovenská komora architektov a udeľuje sa za zrealizované architektonické dielo, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku. Tohtoročné ocenenie v kategórii rekonštrukcia a obnova budov získal projekt vidieckeho domu v Jabloňovciach. Architekti z Atelieru 11, Martin Mihály a Matej Mihalič, pri realizácii rekonštrukcie rodinného domu zohľadňovali danosti lokality. Pre úpätie Štiavnických vrchov sú typické jednopodlažné domy s gánkom a štítovou alebo valbovou strechou. Sú úzke, dispozične sa ťahajú dozadu a väčšinou sú zakončené hospodárskymi miestnosťami.

Hlavným cieľom rekonštrukcie bolo premeniť hospodársku časť na spoločenský priestor s dostatočným množstvom denného svetla. Požiadavkou majiteľov bolo nadviazať na vidiecky charakter stavby. „Od začiatku nám bolo jasné, že chceme zachovať pôvodný tvar domu, jeho proporcie a konštrukčné riešenie. Rovnako sme vedeli, že ho treba viac prepojiť so záhradou. Hľadali sme vhodné materiálové riešenie a prípustnú mieru otvorenia sklenenej časti do záhrady. Bol som milo prekvapený, že sme sa s investorom hneď zhodli na celopresklenom riešení,“ vysvetľuje architekt.

„Drevo je charakteristické svojou prirodzenou kresbou, priaznivými fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami a širokou škálou farieb. Zabezpečuje tepelno-technické parametre a esteticky dotvára interiér,“ objasňuje Ľubomír Svetlík, konateľ spoločnosti Mirador.

Zdroje: CE·ZA·AR 2015

Foto: Mirador

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow