27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Priemerný Slovák vypije 1,2 šálky kávy denne. Anastasia Kuzminová sa rozhodla prispieť k rozvoju „kávovej kultúry“

NextFuture NextFuture NextFuture  24.11.2014 24.11.2014  

Na svete sa aktuálne vyprodukuje ročne už takmer 9 miliónov ton kávy. Vedeli ste, že priemerný Slovák vypije za deň 1,2 šálky kávy, čo nás zaraďuje do prvej desiatky najväčších kávičkárov na svete?

 

Základ kávového priemyslu tvoria dva druhy kávovníkov. Druhy arabica a robusta, ktoré sa od seba líšia kvalitou, chuťou aj tvarom zŕn. Arabica je považovaná za kvalitnejšiu, má kyslejšiu chuť a podlhovasté zrno. Robusta je na druhej strane horkejšia s okrúhlejšími zrnami. Podľa aktuálnych celosvetových štatistík sa v roku 2013 na celom svete vyprodukovalo spolu 89 mil. vriec kávy odrody arabica a 56,5 mil. vriec odrody robusta. Pri tomto meraní sa používa tradičná metodika, pri ktorej sa za jedno vrece považuje 60 kg kávy. Spolu tak celková produkcia kávy v roku 2013 predstavuje 8,7 mil. tony.

Čísla z Medzinárodnej organizácie pre kávu, ktorá dohliada nad produkciou kávy vo svete, hovoria aj o tom, že produkcia kávy zaznamenáva v súčasnosti najväčší nárast vo Vietname. Ten sa vďaka rýchlemu rozvoju kávového priemyslu za ostatných 20 rokov stáva druhým najväčším výrobcom kávy. Úroda vietnamskej kávy v roku 2013 sa odhaduje až na 22 mil. vriec, čo predstavuje 22-násobný nárast od roku 1990. Prvú priečku v produkcii kávy si s takmer 51 mil. vriec udržuje stále Brazília. 

Anastasia Kuzminová slávnostne prestrihla pásku novej predajne spoločne s Danou Skalákovou, manažérkou JURA Store.

Trend rastu produkcie kávy ovplyvňuje aj rast spotreby kávy na svete. Podľa celosvetových štatistík stúpa ročne spotreba kávy v priemere o 1,2 %. A zaujímavým faktom je aj rast obľuby kávy na Slovensku. Podľa aktuálnej štúdie medzinárodnej inštitúcie Euromonitor vypije priemerný Slovák 1,2 šálky kávy za deň, čo nám zabezpečuje až šiestu priečku v celosvetovom porovnaní. Viac kávy vypije už len obyvateľ Nemecka, Dánska, Švédska, Fínska a Holandska, ktoré s dva a pol šálkami za deň jednoznačne vedie celosvetovému rebríčku najväčších „kávičkárov“ na svete. „Slováci si zvykajú na kvalitnú kávu. Čoraz viac z nás si začína uvedomovať, že zážitok z kávy ovplyvňuje nielen kvalita kávových zŕn, spôsob ich praženia ale aj samotná technológia, ktorá premení pomleté zrná na čierny nápoj,“ hovorí dodávateľ prémiových plnoautomatických kávovarov JURA, Ing. Ondrej Zsilinszky.

 

Anastasia Kuzminová otvorila v Bratislave unikátnu predajňu. Stala sa jej krstnou mamou

Práve 1. októbra 2014, na Medzinárodný deň kávy, bola v Bratislave slávnostne otvorená nová predajňa, ktorá má za cieľ prispieť k rozvoju „kávovej kultúry“ na Slovensku. Predajňu, ktorá nesie názov výrobcu prémiových kávovarov švajčiarskej kvality, symbolicky otvorila zlatá medailistka Anastasia Kuzminová. „JURA Store ponúka na jednom mieste na výber z veľkého množstva plnoautomatických kávovarov a ich príslušenstva. Naše kávovary sú jedinečné v tom, že dokážu pripraviť rôzne druhy kávy tou najkvalitnejšou technológiou, a pritom je ich obsluha maximálne jednoduchá. Fungujú na dotyk jediného tlačidla,“ informuje Ing. Ondrej Zsilinszky. Návštevníci JURA Store sa môžu v predajni taktiež dozvedieť všetko o príprave rôznych druhov nápojov z kávy. Navyše, pracovníci predajne ich radi ponúknu šálkou kávy, ako ju majú najradšej. Predajňa JURA Store sa nachádza v priestoroch BBC1 na rohu Prievozskej a Plynárenskej ulice v Bratislave.

Do JURA Store prišli na šálku kávy spolu s Anastasiou Kuzminovou aj moderátorky RTVS Karin Majtánová, Iveta Malachovská a Andrea Chabroňová.

Naša „zlatá“ biatlonistka sa netají tým, že medzi pôžitky, ktoré si rada dopriava, patrí aj posedenie pri dobrej káve. Preto symbolicky otvorila novú predajňu JURA Store. Pri tejto príležitosti sme sa s ňou porozprávali.

Stali ste sa krstnou mamou obchodu s kávovarmi a kávou. Akú kávu pijete najradšej?

Pitie kávy delím podľa toho, či človek kávu potrebuje preto, aby dokázal ľahšie zvládať svoj rýchly život, alebo si ňou chce vytvárať pohodu. Aj ja žijem rýchly život a niekedy to bez silnej kávy nejde. Radšej však mám ľahšie kávy ako cappuccino či latte, ktoré si môžem vychutnať pri stretnutiach s priateľmi a rodinou. 

Akým spôsobom si zvyknete doma pripravovať kávu?

Doma máme kávovar, ktorý patrí medzi špičku vo svete kávovarov. S manželom zastávame názor, že každý človek, ktorý robí niečo dobre a kvalitne, by mal vedieť oceniť prácu ostatných profesionálov, ktorí vyrábajú kvalitné veci. Preto sme sa rozhodli zaobstarať si kávovar JURA. Kávu si s ním urobíme veľmi jednoducho. Je príjemné, že stačí iba stlačiť tlačidlo a máme na výber z viacerých druhov kávy.

Kedy si viete doma kávu najviac vychutnať?  

Ani ja ani manžel nezvykneme piť kávu ráno. Najradšej ju máme po dobrom obede, keď máme čas a zastavíme sa doma. Vždy keď doma zavonia káva, na ňu hneď dostanem chuť (smiech).

Ste vrcholová športovkyňa. Ako je to s pitím kávy v čase Vašich tréningov a pretekov?  

Ako športovkyňa si nemôžem dovoliť piť kávu každý deň. Preto je pre mňa pitie kávy vzácnosť. Som bežec na lyžiach, ktorý aj strieľa. Kofeín zvyšuje srdcový tep a ja som senzibilný človek, preto pred pretekmi kávu piť nesmiem. O to viac si potom dobrú kávu vychutnám, keď si ju dať môžem.

O chvíľu Vám začne športová sezóna. Kedy a kde Vám budeme môcť najbližšie držať palce?  

Sezóna nám začína koncom novembra. Ešte pred jej začiatkom ma čaká viacero sústredení. Teraz v októbri absolvujem tréning na rakúskom ľadovci Dachstein. Mám to tam veľmi rada a je to už taká naša tradícia. V novembri ma čaká sústredenie už v snehových podmienkach. A 1. decembra začína prvé kolo Svetového pohára v biatlone, ktoré sa bude konať v švédskom Östersunde. Do Vianoc by som mala absolvovať spolu tri kolá svetového pohára. To znamená 9 až 10 pretekov.

Ďakujeme Vám za rozhovor a želáme veľa úspechov v nadchádzajúcej sezóne.  

Iveta Malachovská a Anastasia Kuzminová spolu so zástupcami JURA Store Ing. Ondrejom Zsilinszkym a Danou Skalákovou.

Viac informácií nájdete na www.jurastore.sk

V prípade záujmu o viac informácií, prosím, kontaktujte:

Tomáš Turčan, Grape Consulting, s.r.o.,0944 598 222, pepr.skrcan@gratomas.tu

Dana Skaláková, JURA Store, 02 5363 0013, offee.skva@swisscd.skalako

Značka JURA patrí už od polovice 80. rokov medzi hlavných prispievateľov k pokroku na poli plnoautomatických kávovarov. Tradičná švajčiarska značka sa postupne stala globálne známou a jej červené logo sa stalo široko-ďaleko vyhľadávaným medzi tými, ktorí chcú mať vždy po ruke stroj na prípravu prvotriednej kávy ako z obľúbenej kaviarne.

Foto: JURA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow