26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Slovenskí šoféri budú bližšie k ekologickejšej doprave

NextFuture NextFuture NextFuture  15.4.2016 15.4.2016  

Elektromobil s nabíjacou stanicou a komplexnými službami v jednom balíku, širšia infraštruktúra, cenová dostupnosť a možnosť ušiť si riešenie na mieru pre firmy aj jednotlivcov. To všetko má priniesť na slovenský trh eMobilyty balík pre firmy a jednotlivcov. Nový typ lízingu sa na Slovensku odskúša na automobile VW e-Golf.

 

Spoločnosť Business Lease Slovakia, líder v poskytovaní komplexných služieb mobility na slovenskom trhu, sa spojila s partnerom, Skupinou VSE Holding, a predstavila nový eMobility balík. Ten prináša firmám a v blízkej budúcnosti aj jednotlivcom komplexné riešenie elektromobility - elektromobil, nabíjaciu stanicu a služby v jednom balíku. „Bez vstupnej investície a s mesačnými nákladmi využitia elektromobilu porovnateľnými s nákladmi na vozidlá so spaľovacím motorom, s komplexnými službami a poskytnutím nabíjacej stanice je eMobility balík novým impulzom pre rozvoj elektromobility,“ konštatuje Björn van den Berg.

Prvý bude e-Golf

Na Slovensku si eMobility balík ako prvá odskúša spoločnosť CEVA Logistics Slovakia, ktorá si do vozidlového parku obstarala na operatívny lízing aj VW e-Golf. „Hlavnou motiváciou bolo aktívne podporiť myšlienku využitia obnoviteľných zdrojov energie, nie len hovoriť o tejto téme,” reagoval konateľ CEVA Logistics Gergely Fónod. Súlad ekológie, spoločensky zodpovedného správania a biznisu je podľa neho pre CEVA dôležitý. „V určitých prípadoch využitia, aký je aj ten náš, má elektromobil porovnateľnú ekonomickú efektívnosť ako vozidlo poháňané spaľovacím motorom. Verím, že budeme motivovať ďalšie firmy,” dodal.

Postupné šetrenie

Vyššia obstarávacia cena elektromobilu v porovnaní s konvenčným motorom už dnes prestáva byť prekážkou. Jednak automobilky z roka na rok ceny znižujú, a jednak prevádzkové náklady na elektromobil sú nižšie než v prípade vozidiel so spaľovacím motorom. „Vysokej vstupnej investícii sa dá vyhnúť prostredníctvom operatívneho lízingu. Jeho základom je, že firma platí len dobu využívania vozidla, teda rozdiel medzi obstarávacou a zostatkovou hodnotou. Tým, že majú elektromobily vysokú zostatkovú hodnotu, mesačné platby vieme nastaviť rovnako cenovo výhodne ako pri bežných vozidlách,“ vysvetľuje Björn van den Berg. „Operatívny lízing nám prináša flexibilitu. Či už po finančnej stránke alebo dostupnosťou riešení. V tomto prípade je výhodou komplexnosť riešenia. Okrem dodania vozidla a nabíjacej stanice aj služby. Zamerať sa tak môže na vlastný biznis,” doplnil Fónod.

Zlepšená infraštruktúra

„Slovensko má už dnes jednu z najhustejších nabíjacích sietí v Európe aj vo svete v prepočte na počet elektromobilov v krajine. Viac je to len v Estónsku a na Malte. Vodiči elektromobilov tak môžu na Slovensku využívať vyše 50 verejne prístupných a bezplatných nabíjacích bodov, pričom táto sieť sa z roka na rok zhusťuje,“ hovorí generálny riaditeľ Skupiny VSE Holding Thomas Hejcman. Verejne prístupné nabíjacie body sú však dôležité pri rýchlonabíjaní, kde sa v závislosti od veľkosti batérie a výkonu nabíjacej stanice dá nabiť batéria na 80 % už za 30 minút. Faktom ale je, že dnes už väčšina známych automobiliek, ako Tesla, BMW, Volkswagen, Nissan, Kia, Audi, ponúka modely áut s dojazdom od 150 až do 420 km na jedno nabitie.

Čo je eMobility balík

Nový eMobility balík v sebe zahŕňa komplex služieb operatívneho lízingu, a to od objednania, nákupu a registrácie elektromobilu lízingovou spoločnosťou cez inštaláciu, revíziu a servis nabíjačky pre elektromobily, back-endový systém na kontrolu spotreby a spoplatnenie nabíjania (pri SMART technológii), cestnú daň, povinné zmluvné a havarijné poistenie, promptné riešenie poistných udalostí a asistenčnú službu, kompletný záručný a pozáručný servis, pneumatiky, ich sezónne uskladnenie a pneuservis počas celej doby nájmu, vrátane opravy defektu, ako aj pick-up servis a náhradné vozidlo počas celej doby opravy.

Zdroje : eMobilyty

Foto: Martin Karlík

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow