18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Soči – zimná olympiáda bola plná horúcich okamihov!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  28.2.2014 28.2.2014  

Skončila. Po šestnástich dňoch športového zápolenia na brehoch Čierneho mora utíchol potlesk, rozdali sa medaily a domov sa pobralo viac než 3 000 športovcov. Zhasli všetky olympijské kruhy a zostali len spomienky...

 

Najpočetnejší zástup krajín

Zatiaľ sa na žiadnej zimnej olympiáde nepodarilo vytvoriť zástup športovcov z 88 krajín, z toho si však len 26 odnieslo cenný medailový kov. Na športoviská sa dostalo viac ako 3 000 športovcov a Slovákov reprezentovalo 62 šampiónov.

Symbolika, ktorá nevyšla

Zapáliť olympijskú pochodeň a rozsvietiť päť kruhov symbolizujúcich zjednotenie všetkých kontinentov počas športového zápolenia, patrí k vrcholom otváracích ceremoniálov hier. Zatiaľ čo prvý bod zvládli Rusi naozaj veľkolepo, v druhom zamrzli. Snehové vločky, z ktorých sa rozvíjali kruhy, pôsobili fenomenálne, kým sa piata neprestala otvárať. Práve tento kruh je pomyselným symbolom Ameriky a s prihliadnutím na rusko-americkú rivalitu, vyvolalo toto faux pas všetkým úsmev na tvári. Zaujímavosťou je, že celý svet videl nevydarený pokus, no diváci ruskej televízie videli krásne rozvité päťkružie. Televízia okamžite po zaváhaní pyrotechniky spustila záznam z generálky. Aj tento krok pripomína éru manipulácie sovietskej reality, ale nakoniec hry začali úspešne a pri uzatváracom ceremoniáli sa Rusi miernym zdržaním amerického kruhu usmiali sami nad sebou. Aj takéto zápolenie prebiehalo mimo dráh.

Slováci s biednym ziskom

Najviac medailí z hier si vzali samotní Rusi, za nimi Nóri a Kanaďania. Amerika skončila až na štvrtom mieste. Do tabuľky bodujúcich sa zapísalo aj Slovensko, ktoré predbehlo päť krajín so ziskom zlatej medaily. V konečnom súčte však ostalo na rovnakej úrovni ako Chorvátsko či Kazachstan, ktoré si odniesli tiež medailu iba jednu, hoci bronzovú a striebornú.

Vanessa Mae na snehu

Thajsko nezískalo medailu žiadnu, zato zožalo poriadnu dávku publicity. Pod ich vlajkou sa ako jediná pretekárka na olympiáde predstavila celosvetovo známa hudobníčka Vanessa Mae, ktorá sa postavila na štartovaciu dráhu v obrovskom slalome. Skončila s najhorším časom zo všetkých súťažiacich, ale aj napriek tomu mala na konci v očiach slzy šťastia. Je dôkazom, že aj na poslednom mieste v tabuľke sa dá plniť svoj celoživotný olympijský sen.

BMW na ľadovej ploche

Unikátne boby sa predstavili v tomto ročníku zimnej sánkarskej súťaže. Značka BMW je známa svojimi autami a občas sa prejaví aj v oblasti motocyklov a bicyklov. Tentoraz podporila nemecká značka americký tím na súťaži a vytvorila špeciálne boby ako stvorené pre rýchlosť. Karbónové zlúčeniny a dokonalá inžinierska exhibícia aerodynamiky nakoniec USA pomohli k zisku štyroch medailí, hoci zlatá nebola ani jedna.

Medaily z meteoritu

Iba desať športovcov, ktorí získali zlato 15. februára, sa okrem toho najcennejšieho kovu môže pochváliť skutočne neopakovateľným suvenírom. Tieto medaily mali implementované čiastočky čeľabinského meteoritu, ktorý dopadol do jazera na Urale presne pred rokom. Nemusíme však smútiť, že na Slovensko limitovaná medaila nepricestovala. O tom, že Rusi sú dobrí obchodníci, svedčí aj fakt, že zlato na olympiáde netreba len vyhrať. Až 40 kusov „vesmírnych medailí“ bude predaných súkromným zberateľom, je teda možné, že sa nejaká objaví aj medzi Dunajom a Tatrami, hoci nie na krku našej zlatej Anastasie Kuzminovej.

O ruský sneh sa postarali Fíni

Približne 1 000 ihrísk umelého snehu. To je porcia, ktorú potrebovali zvládnuť organizátori hier v Soči. Rusi majú radi výzvy a inak to nebolo ani s olympiádou, ktorú napriek povesti ľadovej krajiny vsadili na jedno z najteplejších miest Ruska. Teplota v Soči aj počas zimy málokedy klesne pod desať stupňov Celzia. Stala sa tak jednou z najteplejších zimných olympiád, čo si vyžadovalo skutočne silný záber na kvalitu snehu. Ten sa vyrábal na počkanie špecializovanými najmodernejšími snežnými delami dovezenými priamo z Fínska. Aktuálne tými najlepšími, ktoré v zasnežovacej technike existujú. Delá dokázali vytvoriť sneh odolávajúci teplotám desiatich stupňov Celzia. Vďaka „fínskemu“ snehu tak neostala miesto zjazdoviek len rozbahnená trať. Aj keď organizátorom bolo neraz horúco, olympiáda si popri štítku najdrahšia zaknihovala aj prívlastok jedna z najkrajších. Pretože paráda, ktorá vykvitla v Soči, nastavila latku, ktorá sa bude len veľmi ťažko prekonávať.

Foto: shutterstock.com

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow