24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Šperky a legendy

Lucia Mandincová Lucia Mandincová Lucia Mandincová  18.7.2013 18.7.2013  

Tajomný lesk zvláštnych kameňov priťahuje pozornosť ľudí už celé stáročia. Voľakedy im prisudzovali význam magických talizmanov, ktoré ich chránili pred zlom a chorobami. Dnes sú niektoré drahokamy symbolom moci, úspechu a lásky. Nie je náhoda, že diamantová burza je znakom skutočne vysokej prestíže.

 

Nie sme straky, no priznajme si, ich žiarivému lesku odolá máloktorá žena. Inšpirujte sa našou štvoricou vybraných, legendami opradených šperkov a kameňov. Či už vzácny diamant, čistý krištáľ, záhadný adulár alebo morská perla. Každý z nich skrýva svoj poetický príbeh.

Diamant

Pôvodný názov diamantu pochádza z gréckeho slova adamas, ktoré ho definuje prívlastkom nezničiteľný. Diamant je jeden z najstarších minerálov vo vesmíre a tvorí sa v hĺbke 140 až 200 km pod zemským povrchom. Zásluhou matky prírody si našiel svoju „cestu“ na zemský povrch. Vďaka detailnému opracovaniu sa z nevábnych kúskov uhlíka vytvárajú tie najunikátnejšie klenoty. Diamanty boli v centre mýtov a legiend už od ich objavu. Stredovekí rytieri diamant nosili vo svojom brnení v domnienke, že sú neporaziteľní. Mýtus nepochybne súvisí s jeho neprekonateľnou tvrdosťou. Po tisíce rokov slúži diamant aj ako symbol bohatstva. Ale jeho najznámejším a najzaužívanejším symbolom je láska a oddanosť. Je obľúbeným darom milencov a po stáročia aj najtypickejším drahokamom zásnubných prsteňov. Posilňuje harmóniu a rozptyľuje hnev. Zintenzívňuje všetky telesné, myšlienkové a duchovné energie, a tým pomáha organizmu zosúladiť sa s takzvaným „vyšším ja“.

Diamant

Krištáľ

V jednoduchosti je krása. Týmto výrokom by sme mohli definovať najrozšírenejší a najuniverzálnejší minerál – krištáľ. Je symbolom svetla a nabíja nás energiou. Krištáľ sa v mysli každého človeka spája s čistotou. Ľudia v minulosti verili, že je formou ľadu, z čoho sa odvíja aj pôvod jeho názvu. Spája sa aj s podivuhodnými legendami o stratenej Atlantíde, kde údajne využívali liečivé účinky tohto magického kameňa. Traduje sa, že tento čistý kameň prinesie do vášho života harmóniu a podporí vašu kreativitu. V súčasnosti je veľmi obľúbeným prvkom bytových doplnkov, talizmanov ako aj vkusných šperkov.

Drahé kovy

Mesačný kameň – adulár

Mesačný kameň je kameňom nových začiatkov. Jeho farebné varianty sa pohybujú od priezračnej po modrú, broskyňovú, zelenú, ružovú, žltú, hnedú či sivú so zvláštnym strieborným odleskom. Adulár používali v klenotníctve Rimania, ktorí verili, že kameň je z mesačného jasu. Odlesk svetla, ktorý sa láme pri jeho otáčaní, pripomína odraz mesiaca na morskej hladine. Adulár je aj posvätným kameňom Indie. Verí sa, že prináša šťastie, zvyšuje vášeň a je nabitý ženskou energiou. Jeho nebesky modrý variant zasadený v striebre dodá každej žene neprehliadnuteľný lesk. Najsilnejšie pôsobí na utíšenie rozbúrených emócií, zvyšuje intuíciu a empatiu.

Šperky z perál

Perla

Perly sú s ľudstvom spájané už od nepamäti. Podľa indickej legendy sa považujú za mesačnú rosu a podľa antickej legendy sú to slzy bohov padnuté z neba. Ich poslaním je prinášať ľuďom šťastie a lásku. Perlový náhrdelník je neprehliadnuteľným doplnkom dámy, ktorej dodáva charizmu a exkluzívny štýl. Perly sú totiž jediným drahokamom, ktorý vzniká vo vnútri živého organizmu. Z 10 000 ustríc obsahuje prírodnú perlu približne len jedna až dve mušle. Každá perla je umelecké dielo unikátne farbou, leskom či tvarom, ktorý závisí od perlorodky. Existuje niekoľko typov perál, v závislosti od toho, z ktorého mora pochádzajú. Úchvatnosť perál sa prirovnáva k symbolike ženy. Perly napĺňajú svojho nositeľa rozumnosťou, vnášajú do jeho života rovnováhu a vedia zabrániť vplyvom negatívnej energie.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow