1. október 2020. Arnold. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Šport ako manažérsky nástroj, kto ho využíva, je vo výhode!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  25.4.2016 25.4.2016  

Zvýšené riziko ochorení srdca, metabolický syndróm či obezita. Čoraz viac sa to všetko spája so životným štýlom manažérov a dravých podnikateľov. Dôvod je jasný. Vysoké pracovné tempo. Neustále zaťaženie, bez prestávky nevydrží ani stroj. Paradoxom je, že ventilom na pracovné tempo nie je sedenie pri televízii, ale aktívny oddych a športové aktivity.

 

Nerezignujte na šport

Šport a pohyb posilňujú nielen telo, ale aj ducha. Sú skvelým nástrojom na odbúravanie stresového hormónu a povestné „vyčistenie si hlavy“. Nie je to náhoda, že tí, ktorí dosahujú v podnikaní najlepšie výkony, si nenechajú ujsť možnosť trénovať aj svoje telo. Človek nie je tvor sedavý a ak prevládne kancelársky spôsob života, je nutné počítať s poriadne veľkou daňou. Problém je, že v tomto prípade neexistujú daňové úľavy. „Pohyb je prirodzenou vlastnosťou ľudského organizmu, ktorý bez neho trpí,“ uviedla MUDr. Darina Sedláková, no podobné zistenia podporí každý lekár. Šport je preto jediným možným vyvážením stresových situácií. Nedostatok fyzickej aktivity a sedavý spôsob života celosvetovo zapríčiňujú desať hlavných príčin úmrtí. Tento problém sa týka 60 – 85 % svetovej populácie a biznismeni sú často na čele pelotónu.

Nárazový šport môže škodiť

Pozor, športu je potrebné venovať sa pravidelne! Minimom je polhodina denne. Nárazové športové aktivity, napríklad raz za týždeň a „nadoraz“, totiž telu nepomáhajú, ale môžu zdravie ešte viac ohroziť. Aj v podnikaní, aj v športe platí, že úspech neprichádza revolúciou, ale evolúciou.

Beh

Je skvelý na budovanie kondície, prečistenie myšlienok, zvýšenie kapacity pľúc aj na zlepšenie správneho držania tela. Behať sa dá počas dňa aj večer, na bežiacom páse aj v prírode. Je to ideálny šport pre manažérov práve preto, že významne odbúrava stres, riziko vzniku depresie, a zlepšuje psychickú pohodu. Po rannej polhodinke behu budete udalosti dňa vnímať úplne inak ako vtedy, keď ho začnete presunom z postele do auta. Dokonca na základe výskumov Harvard Medical School v Bostone beh pravdepodobne bráni aj výskytu a pomáha liečbe niektorých druhov rakoviny. Znižuje krvný tlak, cholesterol a naopak, zvyšuje chuť na sex, ktorá mnohým mužov na vrchole kariéry začína pokrivkávať. Beh dostáva do kondície celé telo a pokiaľ si ľahko zabeháte aj večer, uvidíte, že cestou vytrasiete z hlavy všetky problémy, ktoré by vám bránili zaspať.

Joga

Nie je to šport len pre ženy, ale pre každého. Fitnescentrá sú na hodinách jogy síce prešpikované nežným pohlavím, ale napríklad aj Steve Jobs fandil každodennému cvičeniu jogových zostáv a nikdy sa netajil tým, že najlepšie nápady, ktoré pomohli jeho firme vyrásť, dostával práve v momentoch po cvičení. Cvičenie jogy je dokonale antistresujúce, je doslova oázou oddychu a každému bez rozdielu pomáha aktivovať zásoby vnútornej energie. Predchádzate ňou infarktu a rakovine. Dvom strašiakom každého manažéra. Joga nie je obmedzená vekom a má blahodarný účinok na bolesti chrbtice, spojených s nesprávnym držaním tela a sedením. Joga postupne znižuje nadváhu a formuje telesnú silu.

Box

Nemusíte byť profesionálom, ani chodiť na kontaktné sparingy. Niekedy však nemožno ventilovať zlosť a agresiu pomalými cvičeniami a treba udrieť. Najlepšie do boxerského vreca. V poslednom čase sa kondičný alebo rekreačný box stáva efektívnym nástrojom na vybitie stresu. Má aj mnoho ďalších pozitív. Zdá sa to jednoduché, ale stačí pár rán a prepotíte tričko. Uvoľnia sa endorfíny a čistíte si hlavu. Box zlepšuje srdcovo-cievny systém aj stabilitu.

Tenis

Výhodou je rýchle a efektívne precvičenie celého tela, zlepšenie dynamiky a výkonnosti. Hoci ide o náročnejší šport, neznamená to, že sa mu rekreačne nemôže venovať každý. Je veľmi vhodný práve pre stredný vek, pretože zvyšuje telesnú koordináciu a precvičuje mnoho šliach a svalov, ktoré inak zostávajú nevyužité. Hrať sa dá celoročne a za hodinu viete spáliť až 600 kalórií. Jeho hlavnou výhodou je teda najmä zapojenie väčšieho počtu svalov a dynamika, čo poteší predovšetkým srdce.

Futbal

Patrí k najpopulárnejším športom na svete, a to právom. Eliminuje stres a má aj veľmi dobrý sociálny účinok. Patrí k skvelým tímbildingom na stmeľovanie pracovného kolektívu. Pri futbale sa stierajú rozdiely a ľudia sa prejavia takí, akí sú. Je to zároveň „malá“ vysoká škola sociálnych zručností. Nejeden manažér práve pri futbale dokázal lepšie zhodnotiť silné a slabé stránky svojich kolegov ako na akejkoľvek porade. Pri futbale sa skvele vybeháte a zároveň získate lepší kontakt s kolegami alebo ďalšími manažérmi.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow