23. február 2020. Roman/Romana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Stravovacie návyky detí potrebujú vážnu zmenu

NextFuture NextFuture NextFuture  28.4.2015 28.4.2015  

Na Slovensko prichádza opäť celosvetová výzva zdravo sa stravovať a žiť kvalitnejší život - 4. ročník Food Revolution Day a v jej rámci 3. ročník série extra podujatí pre materské, základné a stredné školy. „ Tento rok sa vo výzve Food Revolution Day chceme na Slovensku sústrediť na školy. Považujeme za veľmi dôležité, aby žiaci a ich rodičia a vedúci školských jedální a školy mali informácie o zdravom stravovaní, aby spolu všetci komunikovali,“ povedala Aneta Orosiová z Občianskeho združenia Jem iné - oficiálne zastúpenie Food Foundation Jamieho Olivera v projekte Food Revolution pre Slovensko. Občianske združenie ponúka školám vzdelávací medzinárodný program pod názvom Skutočne zdravá škola, ktorý sa momentálne realizuje v pilotnej forme v Českej republike.

Food Revolution Day je celosvetová kampaň, ktorú založil známy šéfkuchár Jamie Oliver z Veľkej Británie, jej zámerom je vrátiť vzdelávanie o stravovaní naspäť do školských osnov. Je to výzva pre školy, materské školy, organizácie, firmy, komunity či jednotlivcov, aby v tento deň (a nielen počas neho) venovali svoj čas a pozornosť tomu, čo budú konzumovať, aby zdieľali svoje skúsenosti s ostatnými, podelili sa o zážitky, originálne recepty, či posunuli ďalej svoje know-how ako zdravšie a zodpovednejšie pristupovať k stravovaniu. Záujemcom postačí, aby sa jednoduchou formou zaregistrovali na stránke www.frdslovakia.sk” kde nájdu potrebné materiály, ktoré si môžu stiahnuť a vytlačiť - recept na zdravý  Food Revolution Day sendvič, plagát s výzvou a ďalšie tipy na zaujímavé aktivity.

Food Revolution Day sendvič, plagát s výzvou a ďalšie tipy na zaujímavé aktivity. Záštitu nad tohtoročným Food Revolution Day prevzala MUDr. Iveta Plšeková, námestníčka primátora Hlavného mesta SR Bratislava.

Food Revolution Day sa uskutoční 15.5. 2015 na celom svete. Podujatie určené len pre školy na Slovensku bude 16.5. 2015 v priestoroch Starej tržnice na Námestí SNP v Bratislave. Počas dvoch dní je naplánovaných veľa zaujímavých aktivít a podujatí, ku ktorým sa môže verejnosť pripojiť podľa vlastného uváženia a možností. Odmenou budú lepšie stravovacie návyky detí, vďaka ktorým budú môcť v budúcnosti uprednostniť zdravé a kvalitné potraviny. 

ČO SA BUDE DIAŤ?

1. deň: piatok 15. mája 2015

KDE : doma, v práci, v škole, všade! :)

 

AKO NA TO? Ak ste žiak, prineste si do školy zdravšiu desiatu, alebo len suroviny a pripravte si ju spoločne so spolužiakmi. Ak ste učiteľ, pripravte pre deti prednášku o jedle či zaujímavú hru rozpoznávania ovocia či zeleniny. Ak ste zamestnanec, pripravte v tento deň obed svojim kolegom, alebo sa spoločne vyberte na piknik a zdieľajte potraviny, či doma pripravené jedlo. A ak ste reštaurácia, zaraďte v tento deň do ponuky aj zdravšiu alternatívu jedál, využite lokálne zdroje potravín a zdieľajte recepty so svojimi zákazníkmi.

2. deň: sobota 16. mája 2015

KDE: Stará tržnica Sprievodným programom Food Revolution Day bude potravinový trh spojený s rôznymi aktivitami pre deti a dospelých, ktorý sa bude konať v sobotu v Starej Tržnici. Účastníci sa môže tešiť na príhovor známeho šéfkuchára Jamie Olivera priamo z centrály Food Revolution Day v Londýne. 

Hlavným bodom programu bude celodenný diskusný panel zameraný na stravovanie na školách. Medzi pozvanými sú zástupcovia Potravinovej komory Slovenska, odborníci na zdravú výživu, rodičia a najmä vedúci školských jedální, ktorí budú odpovedať na otázky návštevníkov o možností zlepšenia školského stravovania.

Podporujú nás:

Kuchár Jamie Oliver:

“Chcel by som len povedať, aké úžasné je mať Food Revolution Day aj na Slovensku. Myslím si, že to, čo pripravujete, znie skvelo a naozaj sa Vám v Jem iné chcem poďakovať za to, čo pre Vašu krásnu krajinu robíte”.

Námestníčka primátora Bratislavy MUDr. Iveta Plšeková:

"Téma zdravého stravovania je dnes aktuálnejšia ako téma infekcie HIV. Bytostne sa dotýka každého človeka, lebo väčšina civilizačných ochorení je ovplyvniteľná životným štýlom, najmä stravovaním.Zároveň je té- mou dňa stravovanie v školách a školských zariadeniach a tu je priestor pre samosprávu, aby sa týmto problémom zaoberala.Dnes existuje mnoho odborníkov na zdravé stravovanie a je dobré, aby naše školy i rodičia vedeli, že majú možnosť zapojiť ich do zlepšenia stravovania pre školákov."

Kuchár Jaroslav Židek:

„Food Revolution Day ma ambíciu osloviť nielen školy ale aj rodičov. K projektu sa okrem mnohých odborníkov pridáva aj šéfkuchár Jaroslav Žídek a nazdáva sa, že: "Každá revolúcia v stravovaní sa začína doma a dieťa je aj v stravovacích návykoch odrazom svojej rodiny. Na vzťahu dieťaťa k akejkoľvek strave, aj školskej, sa veľmi podielajú rodičia.”

Daniela Hirnerová, Riaditeľka / súkromná materská škola Meduška, Trnava:

Dnes sú rodičia veľmi vďační, ak má dieťa v škole zabezpečenú kompletnú a kvalitnú stravu počas celého dňa. Stravovanie detičiek v predškolskom veku je výzva. Každé jedno má svoje obľúbené jedlá, ktorých sa vzdáva s veľkou nevôľou. SMŠ Meduška prišla preto s alternatívou v kuchyni a začali sme pripravovať klasické jedlá, v ktorých kombinujeme zdravé či znovuobjavené suroviny ako pohánku, pšeno, celozrnné múky, strukoviny, orechy a samozrejme množstvo zeleniny, ovocia, probio výrobkov či byliniek. A deti objavujú nové chute – a predstavte si, že radi. Pripravujeme ich tak, aby boli lákavé na ochutnanie a deti získali správne stravovacie návyky. Food Revolution pre nás znamená znamená možnosť získať nové in- špirácie a skúsenosti v príprave zdravej stravy, ktorá naše deti nadchne a bude im chutiť.

Zdroje: Food Revolution

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow