17. október 2017. Hedviga. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo

Štvrté preteky série FIA GT Series sa konali na okruhu Slovakia Ring

Alica Balaščíková Alica Balaščíková Alica Balaščíková  4.9.2013 4.9.2013

Počas víkendu 17. - 18. augusta 2013 sa konali obľúbené preteky FIA GT Series v rámci MATADOR GT RACING WEEKEND na okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni. Bolo to v poradí štvrté podujatie série po okruhoch Nogaro vo Francúzsku, Zolder v Belgicku a Zandvoort v Holandsku.

Šampionát sa začal sobotňajšou kvalifikáciou. Prvú priečku si vybojoval Team WRT s posádkou Niki Mayr-Melnhof z Rakúska a Nemec René Rast s vozidlom Audi R8 LMS. Náš najúspešnejší okruhový jazdec, ktorý zvíťazil na okruhu v Belgicku, Štefan Rosina, sa aj vďaka viacerým udeleným penalizáciám súperov s vozidlom Lamborghini Gallardo LP560-4 kvalifikoval na druhú pozíciu.

Tím Sébastien Loeb Racing si vybojoval 1. miesto na štarte

Jedným z najväčších favoritov pretekov bol Francúz Sébastien Loeb, deväťnásobný majster sveta v rely. S Portugalcom Alvarom Parentem s vozidlom McLaren MP4-12C z tímu Sébastien Loeb Racing získali v klasifikácii tretie miesto, ale kvôli penalizácii za nesplnenie časového limitu pri výjazde z boxov v Superpole sa posunuli na ôsme miesto.

„Je to pekná trať, nie je jednoduchá,“ povedal o Slovakia Ringu Sébastien Loeb na sobotňajšej tlačovej konferencii a dodal, že trať má veľa dlhých, zaujímavých zákrut a veľmi sa mu páči.

V nedeľu ráno sa konali kvalifikačné preteky s výmenou jazdcov, kde sa Alvaro Parente hneď na začiatku pretekov posunul z 8. na 2. miesto a neskôr Sébastien Loeb na 1. miesto. Druhé miesto na štarte si vybojoval tím Belgian Audi Club Team WRT s posádkou Francúz Stéphane Ortelli a Belgičan Laurens Vanthoor s Audi R8 LMS. Peter Kox z tímu, v ktorom je so Štefanom Rosinom Lamborghini Blancpain Reiter, štartoval po nedeľnej kvalifikácii z 3. miesta.

Kolízia favoritov pretekov v prvom kole

V nedeľu o 14.15 hod. sa začali 60-minútové hlavné preteky. Hneď prvé kolo bolo dramatické. Sébastien Loeb narazil do Lamborghini Petra Koxa a ten do Mercedesu SLS AMG GT3 Alona Daya z tímu HTP Gravity Charouz. Loeb musel horiaci McLaren s defektom na ľavom prednom kolese odstaviť. Kox ešte došiel po prvom kole do boxov, no ďalej už pokračovať nemohol. Hlavný favorit slovenských fanúšikov Štefan Rosina sa teda na trať ani nedostal, čo bolo veľkým sklamaním pretekov.

K víťazstvu sa po mnohých zvratoch prebojovali Švéd Andreas Simonsen a Rus Sergej Afanasiev z tímu HTP Gravity Charouz s Mercedesom SLS AMG GT3. Na druhom mieste sa umiestnil Team WRT Niki Mayr-Melnhof a René Rast. Tretie miesto obsadili Stéphane Ortelli a Laurens Vanthoor.

Bohatý sprievodný program na Slovakia Ringu

Okrem pretekov bol pre vyše 20 000 návštevníkov Slovakia Ringu pripravený aj bohatý sprievodný program. Fanúšikovia mohli získať podpis pretekárov počas nedeľnej autogramiády. Boli pre nich pripravené vyhliadkové lety vrtuľníkom Robinson či Driving Academy, kde prebiehala prezentácia jázd zručnosti v Centre bezpečnej jazdy a na Off-road polygóne vozidlami Ford. Na svoje si prišli aj deti vďaka detskej kartingovej dráhe a detskému dopravnému ihrisku. V piatok a sobotu bolo po deviatej hodine večer pripravené autokino. Pocity pretekárov na trati si mnohí vyskúšali na vlastnej koži pri adrenalínových jazdách na pretekárskych špeciáloch. Vo Fun zóne si milovníci motorizmu mohli prezrieť výstavu vojenskej techniky, vyskúšať simulátor prevrátenia vozidla či race simulátor.