16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Svet golfu

NextFuture NextFuture NextFuture  30.8.2016 30.8.2016  
 

Základné fakty o golfovej hre

Základné golfové ihrisko sa skladá zo 6, 9 alebo 18-tich jamiek. Turnaje sa hrávajú na 18 hraných jamiek. Každé ihrisko má unikátny tvar, dĺžku a základnú charakteristiku ovplyvnenú prostredím, v ktorom sa ihrisko nachádza. Tieto faktory vytvárajú jedinečnosť každého ihriska.

Typy golfových hier

Existujú dva základné typy golfovej hry a to "hra na rany", kde sa spočítava výsledok každej jamky kde najnižší celkový výsledok vyhráva a "hra na jamky", kde sa hrá o každú jamku samostatne. Hráč vyhrá jamku v prípade, ak zahrá nižší výsledok a ak hráči zahrajú rovnako, jamka sa polí. Hráč s počtom vyhraných jamiek vyšším, ako je počet nedohraných jamiek, vyhráva. 

Ako sa hrá?

Samotná hra sa začína na odpalisku prvej jamky odohraním odpalu na ihrisko. Ihrisko sa skladá z viacerých častí. Odpalisko, grín (jamkovisko) a fervej – nižšie kosená tráva medzi odpaliskom a grínom. Na ihrisku nás môžu stretnúť aj prekážky ako je vodná prekážka

alebo bunker (pieskovisko). Hráč sa snaží dohrať jamku v čo najmenšom počte rán a s dodržovaním všetkých pravidiel a etiky. Golfové pravidlá sú medzinárodne uznávané a vydané R&A alebo Royal and Ancient St. Andrews. Hráči musia dodržiavať tiež golfovú etiketu. Etiketa je zložená z viacerých častí: bezpečnosť, rýchlosť hry a starostlivosť

o ihrisko upravením škôd spôsobením hrou na ihrisku. Taktiež medzi golfovú etiketu patrí aj správanie sa na ihrisku, na ktorom by sme nemali kričať, nadávať a ohrozovať svojim správaním iných spoluhráčov.


Základná výbava golfistu

Základná golfová výbava pozostáva z viacerých častí. V prvom rade golfista má tzv. bag, v ktorom má uložené všetky potrebné golfové palice a doplnky. Golfové palice sa rozdeľujú do základných skupín ako sú drevá, železá a pater. Drevá sú najdlhšie palice v bagu golfistu. Používajú sa hlavne z odpaliska na dlhé rany, u veľmi dobrých hráčov aj cez 300 metrov.

Železá sa líšia svojou dĺžkou a sklonom hlavy palice. Čím je dlhšie železo, tým má nižší sklon a lopta letí ďalej, pod nižším uhlom a naopak. Pater je najčastejšie používaná palica, ktorou sa dohráva loptička do jamky na alebo v tesnej blízkosti grínu. Hráč má aj  ríslušenstvo, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou golfovej výbavy. Sú to napríklad golfové markovátka, ktoré sa používajú na označenie loptičky na gríne, v prípade, ak lopta prekáža inému hráčovi. Ďalej to je tzv. tíčko, podstavec pod loptičku, ktoré sa používa pre zlepšenie polohy loptičky iba na odpalisku. Golfové uteráčiky sa používajú ako na špinavé palice, tak aj na tvár v prípade vysokých horúčav. Samozrejme aj golfové loptičky tvoria neoddeliteľnú súčasť vybavenia golfistu. Do vybavenia golfistu patrí však ešte mnoho ďalších doplnkov.

Golfový outfit, alebo etiketa golfového obliekania

Golfová etiketa tiež popisuje správne golfové oblečenie. Golfista by mal byť oblečený v polokošeli s golierikom a ideálne v dlhých slušných nohaviciach, čo ale nie je podmienkou. Krátke nohavice sú dovolené, v prípade ak nie sú nad kolenami. Golfista by mal mať i golfové

topánky, čo pridáva nie len na imidži, ale aj na stabilite pri golfovom švihu. Rôzne módne doplnky ako čapica, okuliare, náramky hodinky a iné sú dovolené. Pri doplnkoch ide hlavne

o komfort nosenia, ktorý príliš nezabraňuje golfistovi do švihu alebo naopak nenapomáha v hre. Prísne zakázané sú modré jeansy a tričká bez golierika, čo vyplýva z minulosti, keďže modré jeansy bolo oblečenie robotníckej triedy, čo v tom období bolo pre noblesný golf neprípustné. Samozrejme v dnešnej dobe ide aj golfová móda dopredu, ovplyvňujú ju hlavne najlepší hráči sveta, ako je Tiger Woods. Ženy majú možnosti obliekania oveľa širšie, ale mali by taktiež nosiť tričko s golierikom a takisto majú zákaz nosenia modrých jeansov. Dnes je už výber aj u nás na Slovensku dostatočne veľký na to, aby uspokojil aj náročného golfistu, či golfistku.

Golfistom za pár dní

Na začiatku, každého športu potrebujete kvalitný základ, výnimkou nie je ani golf. Golfový kurz Zelená Karta vám otvorí bránu do sveta tohto výnimočného športu.

Zelená karta je akýmsi „vodičským preukazom“ pre golfovú hru. Je osvedčenim o tom, že hráč je schopný sám vkročiť na golfové ihrisko bez toho, aby ho ničil, zdržiaval hru, ohrozoval iných hráčov alebo iným spôosobom narúšal bezproblémový chod golfového ihriska. Záujemca o získanie „zelenej karty“ by mal absolvovať kurz pod vedením profesionálneho trénera, ktorý je oprávnený k tomu, aby v rámci kurzu podal tie najdôležitejšie informácie z teoretickej a praktickej oblasti golfu. Oboznámi hráča s golfovou etiketou, pravidlami, samotnou hrou aj o tom  ako sa po ihrisku pohybovať. Budúceho hráča čaká v rámci výučby aj spoznávanie technických úderov ako putt, chip, pitch, full swing, bunker shot, hra z roughu a rovnako mu nebudú cudzie údery ako slice, hook alebo draw a fade. Kurz zvyčajne trvá 3 dni a pozostáva z 12 hodín teoretickej a praktickej výučby vrátane skúšky, ktorá trvá 2 hodiny.  Samotná skúška sa skladá z dvoch častí – teoretickej a praktickej. Na jej absolvovanie je nevyhnutné vypracovať test z pravidiel golfu a golfovej etiky. Hra na ihrisku zodpovedá  dosiahnutiu minimálne deviatim STBF bodom na 9 - jamkovom ihrisku. STBF bod znamená bodovanie zahraného výsledku na každej jamke podľa počtu odohraných rán. Úlohou kurzu je navodenie hernej pohody, ktorá dopomôže vyriešiť všetky problémy na ihrisku. Po úspešnom absolvovaní kurzu bude hráčovi vydaný certifikát o zloženi skúšky a pridelený hendikep 54, ktorý hráča oprávňuje k vstupu na ihrisko. So zelenou kartou môže jej držiteľ hrať na všetkých slovenských a zahraničných ihriskách, ktoré akceptujú hendikep

54.  Získané informácie z kurzu mu budú postačovať k tomu, aby sa vyhol zdržiavaniu alebo prípadnému ohrozovaniu hráčov na ihrisku. Cieľom kurzu je pripraviť hráča na zvládnutie pohodlnej hry na golfovom ihrisku. Golfový výstroj nie je potrebné mať už pred

kurzom, pretože škola ju obvykle poskytne v rámci kurzu bezplatne. Obmedzenia sú však v rámci športového oblečenia: nie je dovolené hrať v jeansoch ako aj v tričkách na ramienka, či bez ramienok.
 

Pre prvých 8 záujemcov, ktorí správne zodpovedajú na otázku: Je potrebné mať vlastnú golfovú výstroj pred začatím kurzu? sme pripravili špeciálnu ponuku – možnosť zúčastniť sa golfového kurzu za výnimočnú cenu! Termín kurzu je 23. - 25. septembra 2016, kedy vám golfový rezort Black Stork, A PGA Golf Course vo Veľkej Lomnici v spolupráci s vydavateľom magazínu NEXT FUTURE ponúka možnosť absolvovať golfový kurz v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier za výnimočnú cenu 200 Eur vrátane skúšky. Správnu odpoveď prosím pošlite na ture.sk@nextfuredakcia. Bližšie informácie o kurze zelenej karty vám radi poskytneme na er.skoflintinfo@g.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow