26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Svet odsúdený napospas počítačovej (ne)bezpečnosti

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  26.3.2014 26.3.2014  

Odsťahovať sa na Sibír, prestať používať počítač aj kreditné, či debetné karty. To radia odborníci na počítačovú bezpečnosť, v prípade, že chcete ostať úplne mimo rizika, že vás niekto „sleduje“. Netreba asi nijako zvlášť zdôrazňovať, že peniaze nie sú to jediné o čo zapnutím počítača môžeme prísť... Našťastie zopár spôsobov, ako si chrániť súkromie a financie, o ktoré fantómovým útočníkom za počítačmi predovšetkým ide predsa len existuje.

Oči biznisu sa nikdy nezatvárajú

Ako hovoril Woody Allen, to že ste paranoidný, ešte neznamená, že vás nesledujú. Výrok, ktorý by mohol byť sloganom pre všetky počítače pripojené na internet. Sledovanie sa stalo chlebíkom nielen počítačových záškodníkov, ale aj internetových spoločností, obchodov, sociálnych sietí a marketingových agentúr. Pohodlie pri surfovaní na webe vymieňame za vlastnú intimitu. Sledovanie našich počítačov začína v momente, keď sa prihlásime do siete. Robert Houser, technický riaditeľ GFI Česká republika a Slovensko hovorí: „Pokiaľ ide o sledovanie zvykov obchodníkov, určitá šanca obrany existuje, no za cenu dosť výrazných ústupkov v pohodlí používateľov internetu. Kde to je možné, treba používať prehliadač v režime súkromia, blokovať cookie, neukladať heslá, používať rôzne heslá pre rôzne služby, čo na druhej strane bude znamenať, že si vás e-shop nebude pamätať, na youtube nebude automatická ponuka videí s vašou obľúbenou tematikou a miesto futbalu tam môže byť zasa Lady Gaga. Nie je možné mať naraz dokonale personalizovaný obsah a zároveň dokonalé súkromie.“ Svoje stopy zanechávame všade, kde klikneme. Inteligentné systémy z nášho personalizovaného obsahu dokážu ponúkať lepšie produkty. Vedia analyzovať, že ten kto si kúpi tenisovú raketu, tenisky na tenis a knihu o tenise nepohrdne ani tenisovou loptičkou, šiltovkou, či nohavicami. Zdá sa vám povedomé, že zrazu akoby sa internet prispôsoboval vašim potrebám? Nie je to nič neobvyklé, to len vysledoval vaše potreby a ponúka pohodlie. Ako starostlivá mama, čí veľký brat, ktorí o vás jednoducho všetko vedia.

O súkromie sa delíme radi, cena nás nezaujíma!

Sociálne siete sú novodobý fenomén. Ich ochrana je približne rovnaká, ako v prípade bežných stránok, no s tým rozdielom, že vytvárajú fiktívny pocit bezpečia, pričom sa na nich delíme o omnoho väčšie detaily ako v anonymnom prieskume na internete, ktorý nám je podozrivý. Tak sa mohlo stať, že trójsky kôň dokázal ukradnúť heslá a čísla kreditných kariet zo 16 000 kont a to nie je všetko. Samotným používaním Facebooku sa delíte o osobné dáta. Kvízy, hry, súťaže, všetky aplikácie vyžadujú povolenie na to, aby ste im sprístupnili svoje súkromie. Ak za nimi stojí len reklamná agentúra, obíde sa to s pár mailmi. No nie vždy je to spoločnosť ktorá obchoduje s dátami celkom legálne. Nehovoriac o situácii, keď sa o vás začne zaujímať tajná služba. Vtedy je všetko zbytočné a môžete byť sledovaní aj cez web kameru na notebooku. To sa stalo na začiatku roka, keď Britské Vládne komunikačné ústredie (GCHQ) v spolupráci s americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou (NSA) získalo prostredníctvom webových kamier, ktoré sú súčasťou osobných počítačov, milióny fotografií používateľov internetu.

V skutočnosti sociálne siete násobia hrozbu zneužitia tým, že ľuďom dávajú pocit, že sa pohybujú v známom prostredí a sú menej ostražití,“ hovorí Robert Houser. Stále ide však viac - menej o pasívne sledovanie. Skutočné nepríjemnosti začínajú, keď váš počítať začne byť doslova zlatou baňou informácií. Dokonca aj tých, ktoré by ste bežne neprezradili ani najlepšiemu kamarátovi. Podľa Housera je potrebné si uvedomiť, že hlavným problémom internetu vo všeobecnosti je možnosť ľahkého odpočúvania a sledovania komunikácie. Jediným spôsobom ako tomu zabrániť je šifrovanie. Z užívateľského hľadiska je preto dôležité dbať na to, aby akýkoľvek prenos citlivých údajov prechádzal cez zabezpečený https prenos a dávať pozor na certifikáty. Klasický e-mail je pritom väčšinou prenášaný ako otvorený text a bez toho, aby mohlo byť ochranu možné ovplyvniť. Samozrejme vo voľne dostupných free WiFi spotoch je odpočúvanie ešte jednoduchšie. Aj preto prostredníctvom nich netreba zverejňovať príliš osobné údaje Zvedavé oči sú totiž všade.

Virtuálne peniaze treba chrániť ako skutočné

Medzi stále častejšie dôsledky špehovania a špionáží patria krádeže ku ktorým často získavanie informácií smeruje. Obvykle ide o zbieranie akýchkoľvek údajov a nakoniec sa druhá strana rozhodne, či ich využije, alebo o presné sledovanie čísel kreditných kariet, či iných prístupových práv. Preto Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky odporúča klientom vždy sa prihlasovať len zo svojho domáceho počítača, nie z internetových kaviarní, PC svojim známych, PC v hoteloch v dovolenkových rezortoch a podobne a skontrolovať si, či je stránka internet bankingu banky klienta začínajúca „https“ so zeleným zámkom. Toto je znak zabezpečenej stránky. „Ochrana klienta prebieha na niekoľkých úrovniach. Jedným stupňom je zabezpečenie serverov, teda ochrana na strane banky, taktiež zabezpečenie samotného Internet bankingu, vybavenie klienta ochranným autorizačnými a autentifikačnými nástrojmi (nástroj Karta a čítačka). „Neposlednou úrovňou ochrany je ochrana zariadení, ktoré klient pre prístup do Internet bankingu používa - a teda pracovať len so svojim zabezpečeným počítačom, pravidelný update antivírových softvérov, pristupovanie na bezpečné stránky, nesťahovanie podozrivých programov, nezapájanie sa do spamov a iných reťazových e-mailov a podobne,“ dodáva Masárová.

Hoci banky pracujú s najmodernejšími systémami ochrany, klient sám musí byť obozretný pri platení prostredníctvom karty na pochybných stránkach, či sťahovaní softvéru.

„Bezpečnosť finančných prostriedkov je pre nás na prvom mieste. Pre dosiahnutie čo najvyššieho zabezpečenia využívame najmodernejšie technológie, ktoré máme k dispozícii. K ochrane financií však môžu výraznou mierou prispieť klienti. Stačí, keď dodržiavajú základné zásady bezpečnosti pri používaní elektronického bankovníctva, vysvetlila Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny. Podáva preto aj krátke desatoro,  ako sa chrániť pred tým, aby sa zo sledovania nestala aj lúpež.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow