25. september 2020. Vladislav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

TAG HEUER CARRERA - PRVÝCH 50 ROKOV

NextFuture NextFuture NextFuture  6.5.2013 6.5.2013  

Od dramatického nástupu slávnej Carrery na pretekársku motoristickú scénu uplynulo pol storočia. Tento prvý športový chronograf z dielne TAG Heuer, navrhnutý špeciálne pre profesionálnych automobilových pretekárov a pre milovníkov športových áut, dodnes nestratil nič zo svojej starosvetskej elegancie a oddanosti motoristickému športu. Láska k pretekárskym autám a všetkému čo s nimi súvisí siaha hlboko do histórie firmy TAG Heuer. Už v roku 1911 uviedla na trh prvý palubný chronograf pre závodné automobily nazvaný Time of Trip. A dnes podporuje najlepších svetových pretekárov aj celé pretekárske tímy.

 

História modelu Carrera

V roku 1963 sa Jack Heuer, autor niekoľkých revolučných vynálezov v oblasti športovej časomiery, zameral na špecifické potreby automobilových pretekárov. Tento dlhoročný športový fanúšik a aktívny športovec mal o ich potrebách celkom jasnú predstavu: široko otvorený, prehľadný a ľahko čitateľný ciferník a vodotesné puzdro s vysokou odolnosťou proti nárazom, ktoré by odolalo intenzívnemu používaniu v náročných podmienkach.

Jack Heuer mal i jasnú inšpiráciu: slávne cestné preteky “Carrera Panamericana Mexico Road Race”, najnáročnejšie vytrvalostné preteky sveta. “Po prvý krát som o Carrere počul od Pedra Rodrigueza na pretekoch “Twelve Hours of Sebring”, kde som robil oficiálnu časomieru. On a jeho brat Ricardo boli dvaja z najrýchlejších, najšikovnejších a najodvážnejších vytrvalostných jazdcov všetkých čias. Ich rozprávanie o Carrere, ktorú vyhral v roku 1953 dlhoročný priateľ našej značky Juan-Manuel Fangio, ale ktorá bola po niekoľkých nešťastných nehodách ukončená v roku 1955, vo mne vzbudilo predstavivosť. Už len samotný zvuk toho mena – elegantný, dynamický, ľahko vysloviteľný vo všetkých jazykoch, a nabitý emóciami. V tej chvíli mi bolo jasné, že môj ďalší chronograf vzdá hold tejto legende.”

Hodinky TAG HEUER Carrera

Mal tiež jasno v tom, ako budú hodinky vyzerať, a aké budú vzbudzovať pocity. Inšpiráciu čerpal z mnohých vtedy veľmi inovatívnych myšlienok, ako boli napríklad modernizmus na začiatku šesťdesiatych rokov - geometrická čistota novej architektúry Oscara Niemeyera, zmyselne zaoblené krivky stavieb a stoličiek Eero Saarinena, alebo priamočiara a uvoľnená kultúra Pop-Artu. V tejto dobe zároveň typické detaily dizajnu Carrery pevne zakorenili v nadčasových dizajnových prvkoch pretekárskych automobilov, napríklad čiernobielo sfarbené dobové displeje na palubných doskách alebo perforovaná koža na obľúbených rukaviciach Juan-Manuela Fangia a jeho súčasníkov.

“Bol som okúzlený novými tvarmi, materiálmi i technológiami, ktoré sa vtedy ocitli v hre. Chceli sme na tom postaviť niečo prevratné, niečo, čo bude rovnako novátorské a odvážne, a zároveň jemné, jednoduché a hlavne v motoristickom štýle. Zbavené zbytočných ozdôb, klasické a nadčasové.” Jack Heuer

Prvým chronografom Carrera bola úžasná černo-biela edícia “Panda” s tachymetrom. Okamžitý hit a nevyhnutnosť pre špičkových pretekárov v Európe aj v Amerike. Dnes medzi zberateľmi luxusných hodiniek patrí k najviac ceneným kusom.

Neskôr, v roku 1969, bol na trh uvedený patentovaný model Carrera Chronomatic Calibre 11, prvý automatický chronograf na svete, ktorý zmenil smer vývoja hodinárskeho dizajnu. Jeho názov vytvorený kombináciou pojmov “automat” a “chronograf” stvoril jednu z najväčších legiend švajčiarskej hodinárskej histórie. Tento model mal 12-hodinový a 30-minutový ukazovateľ, ďalej slávny oscilačný mechanizmus vynájdený Edouardom Heuerom v roku 1887, a tiež výnimočné hodinárske vybavenie, ktoré dokázalo eliminovať chyby v meraní i pri mimoriadne náročných vonkajších podmienkach.

Po roku 1970 dokázala Carrera nielen prežiť tzv. “Quartzovú krízu”, ale aj zažiariť sériou populárnych quartzových modelov. Tradičná hodinárska značka sa stala pionierom digitálneho veku.

Medzi pretekárske hviezdy, ktorých zápästia v nasledujúcej dekáde zdobili modely kolekcie Carrera, patrili aj piloti Ferrari Jackie Ickx, Clay Regazzoni, Mario Andretti, Carlos Reutemann a Jody Scheckter. Všetci členovia stajne Ferrari v sedemdesiatych rokoch, kedy robil ich oficiálneho sponzora a časomieru práve Heuer, mali Carrery z masívneho zlata so svojím menom a krvnou skupinou vyrytou na zadnom viečku.

A nasleduje rad ďalších slávnych majiteľov chronografov Carrera: David Coulthard, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, Jenson Button, Alain Prost...

Znovuzrodenie carrery

Cíferník hodiniek TAG HEUER Carrera

V roku 1996 TAG Heuer uviedol na trh reedíciu kolekcie Carrera na čele s TAG Heuer Carerra Chronograph, ktorý sa stal neskôr najpredávanejším modelom tejto značky v celej jej histórii.

V roku 2004 na štartovacom poli pribudli dva automaty Carrera Tachymetre (41mm) a Carrera Watch na oceľovom náramku. V roku 2005 sa hitom hodinárskeho veľtrhu BaselWorld stal koncept Calibre 360 Concept Chronograph, prvý mechanický chronograf merajúci s presnosťou 1/100 sekundy. V nasledujúcom roku TAG Heuer predviedol ako dokonale dokáže svoje koncepty uviesť do komerčnej reality: jeho limitovaná edícia TAG Heuer Carrera Calibre 360 Rose Gold získala na “Geneva Watchmaking Grand Prix” najvyššie ocenenie v kategórii športových hodiniek roka.

 

Carrera znovu zažiarila v roku 2010 vďaka svojmu nového modelu Calibre 1887. Tento chronograf má strojček kompletne navrhnutý a vyrobený “in-house”, to znamená vo švajčiarskych dielňach TAG Heuer. Na “Geneva Watchmaking Grand Prix” získal prestížne ocenenie “La Petite Aiguille”, a tým vzdal najvyšší hold oscilačnému pastorku z roku 1887, jednému z prvých patentov firmy Heuer, a jednému z najpevnejších pilierov moderného hodinárstva.

V roku 2011 kolekciu Carrera posilnili dvaja ďalší favoriti: Carrera Heritage, celá séria športových hodiniek v retro štýle, a Carrera Mikrograph, prvý chronograf na svete zobrazujúci 1/100 sekundy pomocou veľmi rýchlej centrálnej ručičky.

V roku 2012 bol predstavený TAG Heuer Carrera Mikrogirder. Duálny strojček pracujúci na ultravysokej frekvencii (7,2 miliónov kmitov za hodinu) poháňa centrálnu sekundovú ručičku, ktorá obehne ciferník 20-krát za sekundu. Tento úžasný chronograf pracuje bez tradičného zotrvačníka a vlásku, ktoré boli nahradené unikátnym lineárnym oscilátorom, čo umožnilo zvýšiť presnosť merania na neuveriteľných 5/10 000 sekundy. Na “Geneva Watchmaking Grand Prix” v novembri 2012 získal Mikrogirder cenu “Aiguille d’Or” - najvyššie zo všetkých ocenení vo všetkých kategóriách a najviac cenenú trofej svetového hodinárskeho priemyslu.

 

A teraz prijmite pozvanie do budúcnosti...

CARRERA 2013: NOVÁ GENERÁCIA

Tohtoročná Carrera predstavuje jeden z najväčších technických úspechov značky TAG Heuer - in-house strojček, ktorý pracuje na báze oscilačného pastorku z roku 1887, jedného z najväčších vynálezov Edouarda Heuera.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow