16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

TOP 10 najhorúcejších výdobytkov techniky

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  11.11.2016 11.11.2016  

Roky vývoja, výskumov, miliardy dolárov a tisíce testov. To všetko stojí za výdobytkami techniky, ktoré v najbližších rokoch budú meniť tvár sveta.

 

Nová éra vesmírneho cestovania

Pred rokom 2015 bolo do vesmíru vyslaných niekoľko stoviek vesmírnych rakiet, ale ani jedna sa nevrátila naspäť na Zem. Dnes máme vizionárov, ktorí plánujú stavať raketoplány na báze autobusov MHD. Milionár Jeff Bezos z Blue Origin vyvíja vesmírne flotily, ktoré budú vypravovať do vesmíru satelity a turistov na potulky. Spoločnosť SpaceX Elona Muska od základov zmenila fungovanie vesmírneho programu, keď dokázala vyvinúť raketu, ktorá bola schopná vrátiť sa na Zem. Presne 25. mája 2012 ako prvá súkromná firma úspešne vyslala kozmickú loď k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Následne sa 3. decembra 2013 zapísala do histórie, keď ako prvá súkromná firma dosiahla geosynchrónnu dráhu v rámci štartu misie SES-8 a 22. decembra 2015 spoločnosť získala dôležité prvenstvo, keď sa jej podarilo pristáť s prvým stupňom rakety Falcon 9 FT. Falcon 9 je zároveň aj vlajkovou loďou, ktorá už niekoľkokrát úspešne vzlietla aj pristála na Zemi. Projekt stále sprevádzajú nehody, pády, výbuchy, nevydarené štarty aj pristátia. Napriek tomu sa hovorí, že ide o rovnako prevratný objav ako bolo vypustenie prvého Apolla.

Autopilot

Pokusy robí Google, Tesla a ďalšie automobilky, ktoré sa snažia z režimu automatického parkovania pretransformovať do režimu plnej autonómnej prevádzky automobilu. Bolo to v roku 2010, keď Google oznámil zrod vozidla, ktoré dokáže šoférovať samo na preplnenej ceste. V roku 2015 zverejnil Google správu, že testovacie autá nespôsobili počas milióna a pol kilometrov v premávke žiadnu nehodu. Ďalším významným inovátorom je spoločnosť Tesla, ktorá sa chváli, že jej zákazníci na autopilota najazdili už viac ako 209 miliónov kilometrov bez nehody. Paradoxom je, že vyhlásenie sprevádzala smrteľná nehoda Joshua Browna, ktorý tragicky zahynul práve počas jazdy s autopilotom. Chvíľu teda ešte bude trvať, kým sa projekt etabluje do praxe, ale čoskoro bude zrejme ovplyvňovať dejiny dopravy rovnako mohutne ako vynájdenie automatickej prevodovky.

Modulárna televízia

Spoločnosť Samsung na tohoročnom veľtrhu CES predstavila technológiu televízie budúcnosti, ktorá sa má plne prispôsobiť požiadavkám používateľov. 3D koncept je, zdá sa, polomŕtvym chrobákom a budúcnosť televízie bude patriť modularite. Technológia umožňuje prepojenie niekoľkých obrazoviek a dokáže meniť napríklad pomer strán zo 16 : 9 na 21 : 9 rozdelením obrazovky na dve časti a roztiahnutím obsahu do šírky. Využíva rôzne formy zobrazenia v závislosti od sledovaného žánru až tak, že divák má pocit, že je v centre diania.

Molekulárny skener

S inováciami v oblasti životného štýlu akoby sa roztrhlo vrece. SCiO skener je novinkou, ktorá by mohla prevrátiť výpočty kalorických hodnôt naruby. Počas desiatich sekúnd dokáže zoskenovať nutričnú hodnotu potravín. Okamžite sa dozviete o zložení bielkovín, cukrov kalórií a všetko je prístupné cez mobilnú aplikáciu. Jediným problémom zatiaľ je, že skener funguje len na homogénne potraviny ako syr, chlieb, kuracina, ale nevypočíta hodnoty napríklad v sendviči. Napriek tomu je to jedna z prevratných technológií, ktoré najmä v rukách žien predstavujú budúcnosť.

Mega batérie

Solárne a veterné elektrárne sú vďačným zdrojom elektriny, no problém je s jej uchovávaním a distribúciou. To by mali vyriešiť nové články batérií, ktoré dokážu v momente absorbovať veľké množstvo energie a následne ju distribuovať ďalej. Batérie sú postavené na báze sodíka, hliníka alebo zinku a neobsahujú ťažké kovy. V novembri minulého roka spoločnosť Fluidic Energy podpísala kontrakt s indonézskou vládou na umiestnenie solárnych panelov s výkonom 35 megawattov na zásobenie 1,7 milióna obyvateľov energiou. Slnečné kolektory budú zdrojom pre batérie disponujúce kapacitou 250 megawatt hodín energie. Táto symbióza by tak mohla výrazne zmeniť zastúpenie alternatívnych zdrojov v objeme vyrobenej elektriny.

Virtuálna realita

Sny o virtuálnej realite sa snaží realizovať množstvo firiem. Microsoft sa však rozhodol plávať proti prúdu stereoskopického obrazu holografickou projekciou. Ich HoloLens má ambíciu predstaviť skutočnú virtuálnu realitu v priestore. Prvé okuliare s holografickými šošovkami sa predstavia na sklonku roka 2016 a pre používateľov sa odhaduje, že by mohli byť dostupné o rok neskôr. Unikátom je miešanie hologramov s reálnym svetom. Oku­lia­re ma­jú vlas­tnú ho­log­ra­fic­kú jed­not­ku, dopĺňa ju high-end pro­ce­sor a gra­fic­ký čip. Ponúka aj priestorový zvuk a okuliare sú úpl­ne bez­drô­to­vé a do­ká­žu spra­cú­vať te­ra­baj­ty dát v reál­nom ča­se, takisto reagovať na gestá aj zvuky.

Recyklácia svetla

Na začiatku boli vedci z Cambridge, ktorí objavili materiál schopný recyklovať fotóny svetla. Nazvali ho Petrovskitove bunky a naštartovali prelom vo fotovoltaike. Tieto bunky v roku 2013 zaradil Science magazine k najprevratnejším objavom. Ich výroba je lacná a mohli by nahradiť materiál doteraz využívaný pri výrobe solárnych panelov. Ide o minerálny oxid s obsahom vápnikového titaničitanu. Bežné solárne panely spracovávajú slnečné svetlo a premieňajú ho na energiu. Systém však funguje aj opačne a z elektrickej energie môže vzniknúť fotón. Petrovskity majú schopnosť znovu absorbovať vzniknuté fotóny a tento proces sa nazýva ako ich recyklácia.

Optogenetika

Hovorí sa o nej ako o dokonalej liečebnej metóde. Vznikla pôvodne na výskum, no s rozvojom techniky sa stala medicínskym odborom. Využíva sa stimulácia svetlom a rôznych farieb na zmenu správania buniek alebo zmenu genetickej informácie. Optogenetika využíva najmodernejšie technológie, ktoré dokážu manipulovať funkciami mozgu. Pracuje s konkrétnymi bunkami, neurónmi aj ich funkciami. Napríklad záblesk svetla je použitý na uvoľnenie istých molekúl v neurónoch, ktoré zvyšujú alebo znižujú aktivitu. Ide o prepojenie mozgu s počítačom pomocou svetla a to je dnes pre vedu veľká výzva. Reálne použitie u človeka zatiaľ nie je dovolené, no pokusy so zvieratami sľubujú možnosť liečby Alzheimera, porúch zraku aj genetických chorôb. Možnosti sú neobmedzené.

Nová éra pohybu

Spoločnosť Lexus umožňuje majiteľom nového hoverboardu zabudnúť na obmedzenia a cestovať na vzduchovom vankúši. Ide o rovnako radikálny objav ako bol vynález kolesa. Hover­bo­ard bol predstavený na výstave CES v Las Vegas a funguje na princípe magnetickej levitácie. Vznáša sa v maximálnej výške štyroch centimetrov, čo dosahuje vďaka dvojici supravodivých magnetov chladených kvapalným dusíkom na teplotu až mínus 180 stupňov Celzia. Jediným problémom zatiaľ je, že jazda je možná iba na vopred pripravenej dráhe zabudovanej v zemi, ktorá taktiež disponuje magnetmi. Je to však prísľub nových možností prepravy.

Drony

Doslova zachvátili planétu a stali sa hviezdami 21. storočia. Ich vylepšenia sú predmetom každej technickej výstavy. Využitie nachádzajú ako kamery, špionážne systémy, testuje sa možnosť doručovania zásielok pomocou dronov. V tomto roku na výstave CES dokonca čínska firma predstavila prvý inteligentný dron Yuneec Typ­hoon H, ktorý dokáže prispôsobovať dráhu letu aktuálnym prekážkam a dokonale kopírovať dráhu cyklistu v spletitom teréne. Ďalší dron Dron Ehang 184 do­ká­že uniesť až stoki­lo­vé­ho člo­ve­ka a le­tieť s ním 23 mi­nút. Pomocou tabletu sa navolí trasa a dron už letí automaticky. Budúcnosť klope na dvere a zdá sa, že nám ju budú servírovať drony.

Foto: shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow