27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Toskánsko: cesta za históriou, oddychom aj dobrým jedlom

Ján Beracka Ján Beracka Ján Beracka  29.3.2016 29.3.2016  

Toskánsko dokáže svojou osobitou atmosférou presvedčiť každého a takmer okamžite. Táto oblasť nie je len jedným zo vzácnych klenotov Talianska, ale aj celej Európy. Pre každého sa tu nájde niečo obdivuhodné. Na svoje si prídu aj aktívni turisti, milovníci historických pamiatok, fanúšikovia dobých vín a skvelého jedla, ale aj tí, ktorí si chcú vydýchnuť a relaxovať.

 

Toskánsko je oblasť, ktorú tvorí desať provincií ležiacich v centrálnej časti Talianska. Za centrum sa považuje mesto Florencia, no v oblasti je niekoľko pozoruhodných väčších miest aj menších mestečiek.

Bratislava je od Florencie vzdialená 920 kilometrov, cesta sa teda dá zvládnuť aj autom. Vo Florencii je aj medzinárodné letisko. V tejto oblasti je ale výhodné mať k dispozícii auto, keďže relatívne blízko od seba je rozmiestnených viacero zaujímavých miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Florencia

Mesto je centrom Toskánska. Obýva ho približne 380-tisíc ľudí. Mestom preteká rieka Arno. Samotný prechod ponad rieku je pôsobivým zážitkom, keďže jedným z mostov, ktorý spája oba brehy, je Ponte Vecchio, teda Starý most, známy aj ako Most zlatníkov. Celý most je skutočne pretkaný množstvom klenotníctiev, ktoré ponúkajú luxusný a drahý tovar.

Florencia je tiež domovom Dávida, majstrovského diela Michelangela Buonarorrotiho. Dielo, ktoré vzniklo začiatkom 16. storočia, je ukryté v galérii Uffizi. Takmer každý turista, ktorý navštívi Florenciu, smeruje práve do tejto galérie, aby na vlastné oči videl majstrovskú sochu, ktorá je považovaná za ideál krásy mužského tela. Záujem turistov o sochu Dávida je obrovský, v meste sa preto nachádza aj replika slávnej sochy. Tá je umiestnená na Piazza della Signoria. Kópia stojí pred Palazzo Vecchio, čo je stavba z 13. storočia, ktorá dnes slúži ako mestská radnica. Dominantou tejto stavby je veža Torre d´Arnolfo, ktorá radnici dodáva osobitý vzhľad.

Historické centrum Florencie sa dá pohodlne prejsť pešo. Neďaleko radnice sa nachádza dóm Santa Maria del Fiore, ktorý by milovníci katedrál vynechať nemali. Impozantná stavba každému návštevníkovi pripomenie, aký je sám osebe drobný. S výstavbou chrámu sa začalo v 13. storočí.

Ďalšou známou svätyňou je napríklad aj Bazilika San Lorenzo. Vo Florencii je množstvo nádherných katedrál, historických pamiatok a umeleckých skvostov. Mesto sa právom považuje za jedno zo svetových centier umenia a podľa toho aj vyzerá.

Siena

Rovnako očarujúce ako Florencia je aj stredoveké mesto Siena. Známym miestom je hlavné námestie pomenované Piazza del Campo. Na tomto námestí sa nachádza Palazzo Pubblico, mestská radnica, ktorej súčasťou je veža Torre del Mangia. Typické pre Sienu sú dostihy Palio delle Contrade, ktoré sa od 16. storočia konajú práve na tomto námestí. V týchto dostihoch súťažia proti sebe mestské časti.  

Návštevníci tu môžu nájsť aj krásnu gotickú katedrálu (Duomo), ktorá v meste stojí od 13. storočia. Podoba, v akej je katedrála dnes, nie je tá, ktorá bola pôvodne naplánovaná. Dobudovaniu stavby však zabránili problémy mesta s financiami a taktiež napríklad epidémia moru.

Pisa

Približne 70 kilometrov od Florencie smerom na západ k pobrežiu Stredozemného mora leží mesto Pisa. Preslávená šikmá veža skutočne stojí za to. Napriek tomu, že každý návštevník úplne presne vie, čo môže očakávať, návšteva tejto pamiatky ponúkne nevšedný zážitok. Priestor okolo veže je krásne upravený a udržiavaný. Dôstojnú spoločnosť známej veži robí katedrála Duomo di Pisa.

Samotná veža vznikla v 12. storočí. Vtedajší architekti ju však umiestnili na mäkký podklad, preto získala svoj typický sklon a celosvetovú popularitu. Prechádzka okolo veže ponúka bizarný pohľad na ľudí, ktorí sa ju snažia „podoprieť“ a zachytiť tento moment na fotografii. Hoci by sa im dal vyčítať nedostatok originality, bola by obrovská škoda, keby veža naozaj spadla.

Mesto Pisa však nie je zastávkou na jeden celý deň. Keďže je Pisa naozaj blízko pri mori, v letných mesiacoch sa oplatí návštevu Pisy spojiť s plážovou klasikou. Takúto možnosť ponúka napríklad mestečko Viareggio. Ďalšou alternatívou ku dňu strávenému na pláži môže byť aj návšteva mesta Lucca, ktoré ako atrakciu ponúka historické mestské opevnenie.

Cinque Terre

Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso. To je päť dedín, ktoré tvoria národný park Cinque Terre, teda „Päť zemí“. Tento národný park nie je súčasťou Toskánska, patrí do susedného regiónu Ligúria. Od Florencie je vzdialený približne 170 kilometrov, ale za návštevu rozhodne stojí. Spomínaných päť dedín sa nachádza v skalnatom strmom teréne na pobreží Stredozemného mora. Farebné fasády domov vytvárajú prostredie, ktoré je v pravom zmysle slova jedinečné. Architektúra vytvára dojem, že priestor je tu luxusom a stavby sa ťahajú skôr do výšky. Ide o malé stredoveké mestečká. Na milovníkov histórie tu čaká niekoľko zaujímavostí. Riomaggiore dokonca ponúka aj hrad z približne 15. storočia.

Dedinka Monterosso umožňuje aj oddych pri vode. Nájsť sa tu dajú príjemné pláže. Národný park tak ponúka možnosť príjemne stráviť celý deň.

Spomínaných päť mestečiek je spojených železnicou, využiť sa však dá aj preprava loďou. Keďže sú dedinky v podstate vytesané do skaly, s pohybom vlastným autom môže byť problém. Ďalšou alternatívou je prechádzka pešo, čo môže trvať aj niekoľko hodín.

San Gimignano

Malým bonusom je mestečko San Gimignano, ktoré je zaujímavé historicky aj gastronomicky. Zmienky o tomto mestečku pochádzajú z obdobia ešte pred naším letopočtom. V meste je viacero veží, Bazilika Nanebovzatia Panny Márie či námestie Piazza della Cisterna so špecifickou atmosférou. Práve na tomto námestí má svoje podnikanie Sergio Dondoli, medzinárodne uznávaný zmrzlinár, ktorý sa vo svojom odvetví stal už dvojnásobným majstrom sveta. 

Jedlo

Okrem kultúrneho zážitku ponúka Toskánsko aj výnimočnú gastronomickú skúsenosť. Ľudia, ktorí sa presviedčajú, že jedia, aby žili a nie naopak, na tomto mieste svoj postoj prehodnocujú. Zásadný rozdiel v porovnaní s bežne známym štandardom sa dá spozorovať v podstate už v každom hypermarkete. No najmä množstvo príťažlivých reštaurácií vyzdobených údenými šunkami, syrmi či fľašami dokonale dotvára atmosféru prostredia v Toskánsku.

Pizza pre túto oblasť vôbec nie je typická. Samozrejme, že tento symbol Talianska ponúkajú mnohé reštaurácie, no na tomto jedle miestne reštauračné služby nestoja. Do Toskánska sa chodí za hľuzovkou, veľmi vzácnou hubou. Hľuzovka, teda „tartufo“, je známa svojou osobitou chuťou, ktorá sa dá ťažko prirovnať k inému jedlu či pochutine. Chutí svojsky a výrazne, a to je na nej skvelé. Preto určite stojí za to ochutnať niektoré z miestnych jedál podávané s hľuzovkou.

Víno

Región Toskánsko je zároveň krajom červeného vína. Práve z tejto oblasti pochádzajú vína Chianti, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano. Pravé Chianti je označené typickým čiernym kohútom, ktorý je zárukou toho, že ide o Chianti práve z Toskánska. Tento kohút je typickým symbolom, ktorý sa v Toskánsku objavuje veľmi často. Víno je však s touto oblasťou neodmysliteľne späté a rozhodne patrí aj k dovolenkovým pôžitkom.

Talianska polícia nepristupuje k „alkoholu za volantom“ tak prísne ako je to na Slovensku. Aj šofér si môže objednať k obedu víno. Na piedestáli stojí vinárstvo rodiny Antinori. Toto vinárstvo sa správa k návštevníkom veľmi ústretovo a každý je vítaný. Budova vinárstva je zasadená do strmého svahu, vinice sú teda aj pod ňou, aj nad ňou. Celý priestor je mimoriadne elegantný a zaslúži si pozornosť.

Celá oblasť Toskánska ponúka množstvo príležitostí, ako prežiť veľmi kvalitnú dovolenku. Z pohľadu Slovenska atraktivitu zvyšuje aj to, že táto destinácia je relatívne blízko.

Foto: Ján Beracka

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow