26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Use your imagination Použi svoju predstavivosť!

Jana Ondrejka Jana Ondrejka Jana Ondrejka  24.10.2014 24.10.2014  

Ovládať cudzie jazyky je dnes ceneným artiklom. Čím viac ich vieme, tým viac dverí nám to otvára. Pomáha to pri nadväzovaní priateľstiev, ale rovnako aj v biznise. Naučiť sa ďalší jazyk, alebo sa zdokonaliť v tom, ktorý už ovládame, je vlastne investícia s istou návratnosťou. Jazykových škôl existuje mnoho, niekedy však vybrať si tú „nesprávnu“ môže znamenať aj zbytočnú stratu času a peňazí. My vám ponúkame rozhovor s temperamentnou lektorkou Natáliou Kopčokovou z jazykovej školy Infinity, ktorá sa snaží vyučovať svojich študentov trochu inak. Ako? Možno podľa vzoru Komenského „Škola hrou“, skrátka na jej hodinách nikdy nesmie byť nuda!

 

Mohli by ste na úvod vašu jazykovú školu predstaviť? Na čo sa špecializujete a aké jazyky vyučujete?

Infinity Language Institute je jazykovým inštitútom, ktorý sa zaoberá prevažne biznis angličtinou, biznis nemčinou, španielčinou, taliančinou, ruštinou a chorvátčinou. Sú to jazyky, ktoré sú mne a našim lektorom srdcu blízke. Každý z nás práve ten „svoj“ jazyk miluje a ovláda ako svoj rodný jazyk. Snažíme sa fungovať a vystupovať ako native speakeri, hoci všetci máme slovenské občianstvo. Máme za sebou roky cestovania, nehovoriac o tom, že každý z nás nejaký čas žil v cudzine. Pri našich pobytoch v zahraničí sa nám často stáva, že ľudia nedokážu uhádnuť, z akej krajiny pochádzame. Práve tieto naše skúsenosti a vzdelanie sa snažíme odovzdať našim študentom. Neučíme len jazyk, ale aj kultúru a zvyky danej krajiny, snažíme sa študentom vysvetliť, ako sa žije inde, aby mohli lepšie pochopiť jazyk a rýchlejšie sa ho naučili. V našej škole sa veľa vizualizuje a ľudí učíme, aby si vedeli veci predstavovať, vtedy sa človek naučí omnoho viac, ako v „ klasickej škole“, kde sme boli nútení ticho sedieť v lavici a dávať pozor.

Čím je vaša jazyková škola unikátna oproti iným školám? Aký benefit ponúkate svojim študentom?

Škola je iná preto, lebo sme iní my. Je iná pre to, akým životom žijeme my, a to sa snažíme prenášať aj na našich študentov. Naším najväčším benefitom sú niekoľkoročné skúsenosti z cestovania a študovania v rôznych krajinách sveta. Myslím si, že ak človek chce učiť druhých cudzí jazyk, v prvom rade sa musí vzdelávať on sám a to neustále, každý deň, aby bol dobrým učiteľom pre iných. Infinity funguje tri roky a počas týchto troch rokov som sa stále vzdelávala a navštívila som rôzne krajiny ako Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Maroko, Chorvátsko, Azerbajdžan, Turecko, Dánsko, Nemecko atď., kde som sa stretávala s ľuďmi z celého sveta na rôznych vzdelávacích konferenciách. Pre mňa a môj tím je základom úspechu prinášať nové poznatky z jazyka a podeliť sa o naše skúsenosti s našimi klientmi. Taktiež sa každý náš trojmesačný kurz končí jazykovým pobytom v zahraničí. Je to vysoko motivačné, pretože si klienti priamo v teréne vyskúšajú to, čo sa naučili v škole. Nehovoriac o tom, že všetci máme dobrý pocit z príjemného výletu.

Ako vyzerá samotná hodina, resp. ako konkrétne prebieha výučba?

Naša hodina musí byť v prvom rade veľmi pohodová. Chceme, aby sa klient k nám tešil a odchádzal od nás s dobrou náladou, úsmevom a pocitom, že sa opäť naučil niečo nové. Každá hodina musí byť 60 minút dobrej nálady a smiechu. Myslím si, že pokiaľ hodina nebaví mňa ako lektora, zákonite nemôže baviť ani môjho študenta. Na hodine trénujeme všetky metódy výučby, čítame, počúvame nahrávky ľudí s rôznym anglickým alebo iným akcentom, a hlavne sa veľa rozprávame, pozeráme spolu videá a filmy. Nemám rada to zdĺhavé ubíjajúce vysvetľovanie ako z čias, keď som chodila na gymnázium. Vtedy som mávala trojky z angličtiny a za osem rokov mi nikto nevedel vysvetliť, prečo gramatika funguje tak ako funguje. Našťastie počas ôsmich rokov na cestách som to pochopila. Pomohlo mi to vžiť sa do myslenia začiatočníka. Chápem ako premýšľa, čomu nerozumie a dokážem mu to vysvetliť. Teda aspoň dúfam, že je to tak.

Kurz je jedna vec, ale čo majú podľa vás študenti po absolvovaní kurzu urobiť, aby aj naďalej rozvíjali svoje zručnosti a nezabúdali to, čo sa už u vás naučili?

Na to existuje podľa mňa jednoznačná odpoveď – cestovať a rozprávať sa s ľuďmi. V dnešnej dobe je jednoduché si na internete písať s niekým zo zahraničia. V jazyku sa musíme udržiavať každý deň. Vždy hovorím mojim študentom, aby si dali mobil do angličtiny alebo do iného jazyka, čítali časopisy, knihy, pozreli si svoj obľúbený seriál v pôvodnom znení. A hlavne sa stretávali s ľuďmi, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke a udržiavali sa v pozitívnej nálade.

Spomenuli ste, že študenti (ale aj ľudia všeobecne) by mali kvôli rozvíjaniu nadobudnutých zručností aj kvôli rozvíjaniu jazykovej kultúry, najmä veľa cestovať. Vaša jazyková škola dokonca sama organizuje výlety do zahraničia. Ako takýto výlet prebieha? Nespoliehajú sa študenti v situáciách, kde by si inak museli poradiť sami, na svoju lektorku?  

Áno, ako som spomenula, organizujeme spoločný výlet po každom trojmesačnom kurze. Taktiež si plánujeme spoločné cesty. Dohodneme sa, do akej krajiny by sme chceli ísť a naplánujeme si výlet. Priamo v cudzom prostredí prestávam pomáhať mojim študentom a nechávam všetko na nich. Od vybavenia autobusu alebo taxíka, cez recepciu až po večeru v reštaurácii, všetko musia odkomunikovať sami. My lektori už iba oddychujeme. Ľudia sú hodení do vody, ale zároveň vedia, že som s nimi. Spoľahlivo fungujem ako „back-up“, záloha. Najúžasnejšie na tom je, že počas školského roka sa všetci skamarátime a na konci sme už super „zohratá partia“.

Rozvíjajú svoje zručnosti aj jazykoví lektori, ktorí pre vás pracujú? Ak áno, ako?

Samozrejme, je to mojou podmienkou už pri prijímacích pohovoroch. Moji skvelí lektori Radka a Michal sa vzdelávajú neustále. Každý jazyk sa vyvíja a preto je potrebné byť stále v popredí a vedieť o všetkom novom. Oni sú ako ja, stále cestujú a prinášajú skvelé novinky a materiály pre výučbu. Niekedy je veľmi zložité vedieť si zladiť čas medzi cestami a učením, ale dá sa to, len treba veľmi veľmi chcieť. Myslím si, že práve to, že chceme, je na nás vidno. Často sa ma ľudia pýtajú, ako sa to dá žiť nonstop so zbaleným kufrom. Ja im odpovedám, že jazyky sú mojím hobby a mojím životom. Je to jednoduché, robím to, čo ma napĺňa a čo milujem. 

Na základe akého kľúča si vyberáte lektorov? Aké skúsenosti musia mať?

Lektor mi musí sadnúť ako človek, najprv ľudsky a potom, samozrejme, profesionálne. Netrvám na štátnici, skôr uprednostním človeka, ktorý žil dlhší čas v zahraničí, alebo precestoval kus sveta. Musí byť pozitívny a usmievať sa. Primárne hľadáme „kópie“ nás. Ľudí ako sme my, aby zapadli k nám do kolektívu. Pochopiteľne, musia perfektne ovládať jazyk a musia vedieť ľudí zaujať, motivovať a inšpirovať.

Vaša jazyková škola sa v nemalej miere venuje aj výučbe detí a mladistvých. Vedeli by ste nám o tom povedať niečo viac? V čom je výučba detí špecifická?

S deťmi sme zažili úžasné leto. Pripravili sme pre ne dva jazykové tábory na skvelom mieste, v rekreačnej oblasti Remata. Boli to týždne plné zábavy a výučby jazykov hravou formou. Pripravili sme taký bohatý program, že nebolo ani kedy oddychovať. Každý deň sme sa učili angličtinu a španielčinu prostredníctvom hier a kreatívnych aktivít. Chodievali sme jazdiť na koňoch, navštívili sme ZOO, urobili sme si karneval, grilovali sme, prešli sme nočným strašidelným pochodom atď. Deti treba zaujať a motivovať, čo nie je jednoduché, ale myslím, že sme sa v tom našli a že nás to veľmi bavilo. Práve preto sme sa rozhodli pokračovať aj v detských táboroch. Momentálne pripravujeme v spolupráci s nadáciou Euro deťom jazykové tábory pre deti zo sociálne slabších rodín. Prvý tábor máme naplánovaný už cez zimné prázdniny, kde chceme pripraviť pre tieto deti „malé“ Vianoce.

Čo nové ešte pripravujete do budúcna?

Pripravujeme nové učebné metódy pre tento školský rok, plánujeme cesty a pripravujeme tábory a, samozrejme, učíme sa aj my navzájom. U nás to chodí tak, že neučíme iba my študentov, ale sami sme aj študentmi. Vyzerá to tak, že Radka učí mňa španielčinu, Michal nemčinu a ja im pomáham zdokonaľovať sa v angličtine. Je to o vzájomnej spolupráci, v tom chceme pokračovať aj naďalej. Byť veselí, usmievať sa a ako sa hovorí u nás v Infinity – Keeping us up – to – date J.

Foto: Simona Oswaldová

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow