21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Už o niekoľko dní začína platiť e-diaľničná známka

NextFuture NextFuture NextFuture  16.12.2015 16.12.2015  

Ako si ju zaobstarať, aké sú tipy známok a ako je to v prípade firemných áut? Poradíme vám.

Ešte niekoľko dní zostáva do začiatku platnosti nových elektronických diaľničných známok. Tie v budúcom roku úplne nahradia súčasné samolepiace. „Cena nových elektronických známok sa pre rok 2016 oproti tohtoročnej cene nemení. Mení sa však spôsob ich obstarania a kontrola uhradenia. Cena známky je síce rovnaká aj pre firmy, ktoré si obstarávajú autá cez operatívny lízing, no tie šetria čas a tým aj financie pri ich obstaraní a zaregistrovaní. Najmä ak majú početnejší vozidlový park, kde sa registrácia robí hromadne,“ hovorí Lucia Čišková, obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia. Spoločnosť je komplexným poskytovateľom starostlivosti a mobility a na operatívny lízing obstaráva firmám viac ako 4000 vozidiel.

Ceny zostávajú, kontrola sa mení

Od januára 2016 už vozidlá, ktoré využívajú diaľnice na Slovensku, nebudú musieť mať na prednom skle viditeľné označenie o uhradení diaľničnej známky. Nalepovacia známka sa totiž v budúcom roku už nebude predávať a jej platnosť sa skončí dňom vyznačenej platnosti. Nová elektronická diaľničná známka bude fungovať ako virtuálne známka. Jej cena sa bude odvíjať od doby platnosti. Ročné napríklad budú stáť 50 eur, mesačné 14 eur a desaťdňové 10 eur. „Pomocou registrácie ŠPZ do systému bude kamerový systém nainštalovaný na  diaľniciach následne overovať platnosť diaľničnej známky na vozidle,“ vysvetľuje Čišková. Ak na spoplatnenom úseku kamera zachytí vozidlo bez platnej e-známky, Národná diaľničná spoločnosť zašle majiteľovi vozidla pokutu na základe objektívnej zodpovednosti.

Ako si ju obstarať

Novú elektronickú diaľničnú známku je možné obstarať buď samostatne, a to cez internet na www.eznamka.sk, na čerpacích staniciach či samoobslužných automatoch na hraniciach, alebo v prípade firemných áut využívajúcich operatívny lízing či správu vozidlového parku to urobí lízingová spoločnosť.  „Ak má firma diaľničnú známku zahrnutú v mesačnej platbe za vozidlo, ktoré užíva, potom vozidlo automaticky zaregistrujeme. Tie firmy, ktoré ju v platbe zahrnutú nemajú, tiež môžu požiadať o zabezpečenie elektronickej známky. Výhodou je ušetrený čas, najmä ak má firma početnejší vozidlový park,“ vysvetľuje Lucia Čišková. Pri obstaraní e-známky cez internet sa vypĺňa evidenčné číslo vozidla, krajina jeho registrácie, e-mailová adresa a prípadne aj mobilné telefónne číslo, čo však nie je povinnosť. Názov firmy či meno potrebné uviesť nie je.

Ceny diaľničných známok na rok 2016

Slovenská ročná:          

50,-  €

Slovenská 30 dňová:

14,-  €

Slovenská 10 dňová:   

10,-  €

Česká  ročná:

56,-  € (kurz 1€=26,786CZK)

Rakúska ročná:

85,70,-  €

Zdroje: Business Lease Slovakia

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow