26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Vianočné tradície naprieč kontinentmi

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  21.12.2015 21.12.2015  

Ani Vianoce nie sú všade na svete rovnaké, hoci vychádzajú z jedného kultúrneho koreňa. V súčasnej Európe (ale aj mimo nej) sú viac či menej stále vnímané ako kresťanské sviatky, no sú aj miesta a krajiny, kde sa biblické motívy úplne ignorujú.

 

Slovenské Vianoce sú raritou

Betlehem, kapor, zemiakový šalát, kapustová polievka a koledy. Sviatočná večera a pod stromčekom darčeky od „Ježiška“ sa nám javia ako klasické prežívanie Vianoc. Patrí to k našej kultúre a tradícii. Netreba však zájsť ani veľmi ďaleko a pre nás typické vianočné zvyky sa odrazu zľahka odlišujú, alebo aj úplne menia. Už aj v susednom Česku, ktoré má k našim národným tradíciám asi najbližšie, sa na sviatočnom stole preferuje šošovicová polievka, prípadne zemiaková či rybacia. Okrem rýb sa Česi tešia aj mäsovým pokrmom. Slovenské vianočné tradície sú špecifické a svet oslavuje tieto zimné sviatky na milión spôsobov. Pre zvyšok sveta tak naše slávenie Vianoc predstavuje skôr raritu ako meradlo štandardu.

Francúzi

Darčeky nosí Otec Vianoc, ktorý chodí v bielom a vkladá ich do čižmičiek či ku kozubu. Vo Francúzsku sa počas Štedrého dňa pije dosť vína a calvadosu. Paradoxom je, že dospelí sa po rozbalení darčekov odoberajú do kvalitných reštaurácií na hody. Nie je totiž cieľom zničiť partnerku celodenným varením. Vianočné menu pozostáva často aj z 12 chodov. Na tanieri sa objavia ustrice, klobásky, slimáky, rybacia polievka. Ide o gurmánske sviatky, a to doslova. Kaviár, losos, žabie stehienka... O tom všetkom sú francúzske Vianoce.

Holandsko

Aj tu sa dávajú darčeky pod vianočnú jedličku, no obľúbeným jedlom je pečený králik s brusnicami a k tomu brusnicový kompót. Zaujímavosťou je, že v Holandsku nosí darčeky dedo Sinter Klaas. Podobnosť s americkým Santa Clausom nie je čisto náhodná. Holanďania totiž veria, že práve ich ducha Vianoc priniesli za more holandskí moreplavci a osadníci, ktorí cestovali za veľkú mláku za kariérou a novými životnými výzvami. A tak sa zo Sinter Klaasa stal Santa Claus.

Španielsko

Je to pobožná, ale zároveň aj veľmi „horkokrvná“ krajina, a tak vyzerajú aj vianočné zvyky. Sú spojené so spevom, tancom a hudbou. V uliciach znejú gitary a tamburíny, tancuje sa bolero, a to na uliciach, v baroch aj v kostoloch. Štedrovečerná večera sa začína o dvadsiatej druhej hodine a končí sa hlboko v noci, pre niektorých až na svitaní. Tu nosia darčeky pod stromček Traja králi a keď ide o hostinu, pochutnali by ste si na baranine, jahňacine alebo kozľacom mäse s množstvom zeleniny, ovocia a, samozrejme, vína. Obľúbenou špecialitou sú olejové a maslové placky, ale aj omeleta či citrónová torta.

Čína

V krajine, kde kresťania tvoria asi len jedno percento populácie, Betlehem zrejme veľmi často neuvidíte. Mnoho ľudí tu dokonca Vianoce ani neoslavuje a vianočné stromčeky európskeho rangu sa stavajú len vo veľkých mestách a sú akýmsi európskym receptom na stimuláciu zimnej ekonomiky. Vianočné stromčeky volajú Stromy svetla a všade sa vešajú papierové ozdoby – reťaze, kvety a lampáše. Vianoce sa tu spájajú so zimným slnovratom. Štedrý deň je tu časom, keď si ľudia navzájom dávajú jablká ako prejav štedrosti, šťavnatosti života a zdravia. Krásne naaranžované jablká sa predávajú aj v obchodoch a môžete nimi obdarovať niekoho, na kom vám záleží. Aj v Číne však už začínajú byť obľúbené známe vianočné piesne, akou je napríklad Jingle Bells. Číňania skrátka veľmi radi kopírujú všetko, čo má vo svete úspech. Tak prečo neskopírovať aj vianočné sviatky?

Japonsko

V krajine vychádzajúceho slnka je Štedrý deň vnímaný ako deň vzájomnej lásky a porozumenia. Ak by sa dal k niečomu prirovnať, tak skôr k tomu, ako u nás poznáme sviatok sv. Valentína. Japonci sa chodia v tento deň zabávať a berú ho ako oslavu lásky. Mladí chodia na romantické večere a dávajú si len drobné pozornosti, zato nádherne zabalené a naaranžované. V Japonsku totiž často nevyjadruje hodnotu lásky samotný dar, ale spôsob, akým je naaranžovaný a zabalený. Je to jeden z dní, ktorí Japonci netrávia doma, ale vyrážajú do mesta. Rezervovať si na Štedrý deň dobrú reštauráciu sa považuje za dobré spôsoby.

Jamajka

Ako môžu vyzerať Vianoce v rodisku Boba Marleyho, ak nie zábavne? Rozhlasové stanice počas Vianoc hrajú veselé vianočné piesne, ale nezaobíde sa to ani bez tradičnej reggae hudby. Sviatky sú tu časom, keď sa stretáva aj vzdialená rodina. Obdarúva sa len drobnosťami, zato veľký dôraz sa kladie na pohostenie. Tomu dominuje čerstvé ovocie, ovocné šťavy, ale aj punč a kuracie mäso. Na Štedrý deň sa začína hodovať už od rána a na večeru v neskorú hodinu sa podáva kozľacie mäso na kari, dusená hovädzina a ryža s hráškom. Podáva sa aj koláč podobný biskupskému chlebíčku. Ovocie, ktoré doň dávajú, sa niekoľko týždňov namáča v kvalitnom jamajskom rume. Napriek tomu, že teplota vzduchu sa pohybuje okolo tridsiatok, vidieť tu vyzdobenú vianočnú jedličku nie je vôbec nič výnimočné.

India

Veľmi pozoruhodná krajina pre každého, kto chce zažiť „iné“ Vianoce. V Indii za zastúpenie kresťanov pohybuje len okolo troch percent, no pri miliardovej populácii to stále znamená pár miliónov ľudí, ktorí oslavujú kresťanské Vianoce. Namiesto vianočných stromčekov sa tu však vyzdobujú stromy manga alebo banánovníky. Pre Indov je nesmierne dôležitá polnočná omša, ktorá je sama osebe akýmsi náboženským festivalom plným spevu a zábavy. Hlavné jedlo slávnostnej večere je moriak, prípadne kuracina. Chýbať nesmie ani množstvo sladkých koláčikov, sušienok s chuťou kokosu, orieškov či iných veľmi zaujímavých chuťových kombinácií.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow