26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Volvo chce mať automaticky riadené vozidlá v uliciach v roku 2017

NextFuture NextFuture NextFuture  21.1.2016 21.1.2016  

Čas strávený šoférovaním neznamená pre každého motoristu vytúžený a vyhľadávaný relax. Samotné riadenie auta môže byť pre niekoho unavujúce, plus sa k tomu pridá ešte aj stres z parkovania. Výzvou pre automobilky tak je vytvoriť autonómne systémy, ktoré umožnia človeku na mieste vodiča byť pasažierom. Svoju víziu predstavila automobilka Volvo, nesie označenie Concept 26.

 

Dennodenné dochádzanie do práce berie vodičom radosť z jazdy. Automobilka Volvo to zistila v rámci svojho výskumu, ktorý sa týka autonómneho riadenia vozidiel. Z výsledkov výskumu vyplýva, že vodiči sú najviac ochotní nechať riadenie na svoje auto práve počas presunu do práce a taktiež pri dlhých cestách na diaľnici.

Vzhľadom na to spoločnosť Volvo predstavila Concept 26, systém autonómneho riadenia. Cieľom je umožniť vodičovi, ktorý by inak strácal čas v dopravnej špičke, aby sa počas jazdy venoval zmysluplnejšej činnosti. Číslo 26 v názve tohto konceptu predstavuje 26 minút, ktoré podľa zistení spoločnosti Volvo strávia vodiči v priemere cestou do práce.

Concept 26 má vodičom umožniť rozhodnúť sa, či sa chcú venovať riadeniu, alebo ho radšej nechajú na svoje vozidlo a čas v aute strávia inými činnosťami. „Všetko je to o ľuďoch. Náš výskum jasne ukazuje, že niektorí ľudia chcú svoj čas cestou do práce stráviť kreatívne pri využití plne automatizovaného riadenia. Iní si budú chcieť sadnúť dozadu a sledovať internetové médiá, prípadne počúvať hudbu. Autonómne riadenie toto všetko umožní,“ povedal Robin Page, viceprezident spoločnosti Volvo Cars zodpovedný za dizajn interiéru.

Concept 26 stojí na základe, ktorý tvoria sedadlá so špeciálnym dizajnom. Tento koncept ponúka tri základné režimy jazdy. Sú nimi režimy Drive, Create a Relax. Ak bude vodič chcieť nechať riadenie na automobil, volant vozidla sa zatiahne, sedadlá sa sklopia a z prístrojovej dosky sa vynorí obrazovka, ktorá umožní vodičovi stráviť čas v aute inak ako riadením. Zmena pozície vodiča v aute, ktorý môže byť „len“ pasažierom, si vyžaduje práve výrazné zmeny v dizajne interiéru, aby bolo možné stráviť čas v aute inak.

Spoločnosť Volvo uvádza, že tento koncept otvára nové podnikateľské príležitosti vzhľadom na technológie, ktoré autonómne riadenie ponúka. Peter Mertens, viceprezident spoločnosti Volvo pre výskum a vývoj, upozorňuje, že automobilka Volvo sa dostala celkom ďaleko v oblasti pochopenia výziev a príležitostí, ktoré ponúkajú autonómne vozidlá. Podľa jeho slov dokáže spoločnosť Volvo „bez problémov urobiť z konceptu realitu“. 

Automobilka je presvedčená, že plne autonómne vozidlá budú v uliciach mesta Göteborg v roku 2017. Predpokladá to pokračujúci výskumný projekt Drive Me. „Sme naozaj presvedčení, že výrobcovia automobilov by mali prevziať plnú zodpovednosť za správanie vozidla v plne autonómnom režime. Ak automobilky neakceptujú tento záväzok, jasne to naznačuje, že neveria svojej technológii autonómneho riadenia,“ povedal Mertens.

Zdroje a foto: Volvo

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow