27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Vrátiť späť

Jim Heidema Jim Heidema Jim Heidema  4.12.2013 4.12.2013  

Tento článok bude pre biznis magazín trochu neobvyklý. Ako iste viete, napísal som pre Next Future už veľa článkov. Písal som o manažmente, predajných technikách, procesoch a nástrojoch. Písal som o psychológii predaja, o riadení aj o živote. Písal som aj o tom, čo nás motivuje. Tento článok však bude iný.

 

Sektor finančných služieb je pre mňa úžasný. Umožnil mi lepší než priemerný životný štýl, umožnil mi precestovať svet (vyše 30 krajín), viesť tréning a prednášať pre viac ako 170 000 ľudí z odboru. Získal som vďaka nemu skúsenosti s rôznymi kultúrami a priviedol ma k poznaniu, že svet je úžasný.

Uvedomil som si, že s radosťou a úspechom, ktoré som dosiahol, prichádza aj potreba a zodpovednosť vrátiť to – dať niečo späť. Verím, že existuje priama súvislosť medzi úspechom a mojou zodpovednosťou dávať späť. Existuje výrok, ktorý milujem a ktorý sa začína takto: „Buďte veľkorysí, keď prosperujete a vďační, ak sa vám nedarí.“ Naučil som sa o sebe mnoho počas blahobytu aj neúspechu. Nie som bohatý a ani si neprajem byť. Vidím mnoho ľudí, ktorí často strácajú kontakt s reálnym svetom a začínajú si rozvíjať nezdravé ego o svojom postavení v živote. Úprimne povedané, byť bohatý ma desí. Mnohí ľudia sa naháňajú za bohatstvom, lebo si myslia, že im prinesie okamžité šťastie.

Moje šťastie plynie z toho, že môžem meniť životy ľudí. Z toho, že robím za každých okolností to najlepšie čo môžem. Dávam späť tým, že som šťastný a radostný človek, i keď sa tak práve necítim. Mám pocit šťastia, keď stojím v rade a kúpim šálku čaju človeku za mnou – volá sa to „Pošli to ďalej“. Dávať späť neznamená nevyhnutne prispievať obrovskými sumami na charitu, aj keď je v poriadku, ak tak môžete robiť.

Dávať späť znamená nechať svet v trochu lepšom stave než keď ste prišli. Úsmev, objatie, „dobrá práca“, tým všetkým môžete opätovať a odplácať späť. Viem, že svet vie byť zložitý a Boh vie, že sektor finančných služieb je niekedy náročný, frustrujúci a odradzujúci. Sám som bol agentom, ktorý bojoval, manažérom, ktorý sa snažil pritiahnuť agentov, firemným manažérom vyrovnávajúcim sa s politikou a obrovskou budovou, ako to býva vo veľkých spoločnostiach. Napriek tomu všetkému som si uvedomil, že môžem ovládať iba svoj malý svet a ovplyvňovať ešte menšiu časť. Ale každý deň som mohol dávať späť.

Takže si môžete vybrať. Môžete sa cítiť „šikanovaní svojimi okolnosťami“ a nechať ich ovládať svoje postoje a správanie, alebo môžete prijať, že to čo sa práve deje, je len jeden moment vášho dlhého života. Môžete si teda vybrať byť šťastní, veselí a vďační, aj keď sa tak práve necítite.

Dávajte späť, aby ste si oživili deň, život a potešili ľudí okolo seba.

Foto: stockfresh.com

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow