27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Výstava videoportrétov v Slovenskej národnej galérii

NextFuture NextFuture NextFuture  18.12.2013 18.12.2013  

Divadelný režisér, choreograf, video-umelec, dizajnér zvukových a svetelných inštalácií Robert Wilson získal renomé aj vďaka spolupráci s osobnosťami z rôznych umeleckých a kultúrnych sfér (Allen Ginsberg, David Byrne, Tom Waits či Marina Abramović). Popová ikona Lady Gaga najnovšie oznámila spoluprácu s Wilsonom na svojom novom projekte ARTPOP. Tento americký umelec uviedol výstavu videoportrétov v Slovenskej národnej galérii, ktorá trvá od 13. decembra 2013 do 23. marca 2014.

Tvorbu Roberta Wilsona slovenskému publiku po prvýkrát predstavuje séria videoportrétov, kde umelec zobrazuje významné osobnosti z kultúrno-spoločenského života. Výstavný multimediálny projekt je dielom spolupráce Slovenskej národnej galérie s J&T Bankou pod produkčnou a kreatívnou taktovkou agentúry Pavleye Art and Culture.

Technologicky aj konceptuálne náročná výstava je inštalovaná v priestoroch átria a celej plochy druhého poschodia Slovenskej národnej galérie, na ktorej divákom predstaví 29 diel. Každý štylizovaný portrét sprevádza originálna akustická stopa a projektovaný je na samostatnej obrazovke v rozmeroch 183cm x 61cm x 124 cm. Pri technickej inštalácii bol prítomný producent Roberta Wilsona Matthew Shattuck a kurátor výstavy Noah Khoshbin.

Od 7.12. 2013 v čase od 17:00 do 22:00 hod. je na Hlavnom námestí v Bratislave spustená aj projekcia kľúčového videoportrétu Brada Pitta, ktorá pozýva verejnosť na tento originálny multimediálny zážitok.

Andrej Zaťko, riaditeľ J&T Banky k partnerstvu pri tomto projekte uvádza:

„S umením sa spájame a podporujeme ho vo viacerých podobách takmer od nášho vzniku. Umenie vnímame nielen ako alternatívnu formu investovania, ale aktívne podporujeme výnimočné projekty. Zameriavame sa najmä na súčasné umenie a prinášame umelcov a koncepty svetového formátu, ktoré sú nielen originálne a nezvyčajné, ale často je to to najlepšie, čo sa na Slovensko priniesť dá. Výstava Roberta Wilsona bude výnimočná nielen svetovými dielami, ale aj ich netradičným video prevedením. Pevne verím, že sa zaradí medzi tie najlepšie na Slovensku a osloví odbornú aj laickú verejnosť. Teší ma, že kvalitné umenie budeme môcť podporovať práve na pôde Slovenskej národnej galérie.“

Producent výstavy Jozef Pavleye dopĺňa:

"Inštaláciou diel Roberta Wilsona v priestoroch SNG voľne nadväzujeme na slovenskú výstavnú premiéru fotografa a režiséra Davida LaChapella, ktorú sme v spolupráci s J&T BANKou uviedli pred dvoma rokmi. Portfólio oboch svetovo uznávaných umelcov citlivo kombinuje portrétovú fotografiu s presahom do multimediálnej tvorby, divadelnej a filmovej réžie na najvyššej svetovej úrovni, čo tiež ilustruje filozofiu a koncept agentúry Pavleye Art and Culture."

Do umeleckého sveta boli VIDEOPORTRÉTY uvedené v ACE Gallery v Los Angeles, európska odborná verejnosť ich mohla naposledy zhliadnuť koncom augusta vo švajčiarskom St. Moritz.

Zdroj a foto: J&T Banka, Slovenská národná galéria

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow