21. október 2020. Uršuľa. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Wimbledon – skutočný návrat k tenisovej tradícii

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  24.6.2014 24.6.2014  

Najväčší, unikátny, svetový, jedinečný a najlepší. Taký je podľa divákov, ale aj samotných športových hviezd, ktoré sa predstavia na trávniku, tenisový turnaj Wimbledon. Ide o najstarší tenisový šampionát v dejinách bielej hry. V roku 2014 zaknihuje Wimbledon 128. ročník a na aristokratický trávnik sa za Slovensko postaví aj šťastná sedmička mladých hráčov.

 

Tráva, šampanské, jahody a šľahačka

Štyri základné ingrediencie, bez ktorých by sa jednoducho Wimbledon nezaobišiel. Už len samotný trávnatý povrch je pre tenistov tak trochu exotika. To je dôvod, pre ktorý ho niektorí milujú, iní nenávidia. Pravdou však je, že Wimbledon nevybočí z tradície položenej v pôvodne kroketovom klube ani o milimeter. To, čo by všade vo svete považovali za absolútne šialenstvo, Angličania vyšľachtili do dokonalosti. V časoch, keď je svet športu plne komercializovaný, oblepený farbenými reklamami a značky sponzorov svietia od reklamných panelov až po dresy športovcov, Wimbledon odoláva. Na dvorcoch nenájdete žiadny reklamný pútač, vysvietenú reklamu a dokonca tenisti musia nastúpiť len v bielom predpísanom športovom úbore, najtradičnejšom pre pravidlá tohto športu. Nostalgia, alebo tradícia? V každom prípade tak trochu zázrak, ako si dokázali Angličania ustrážiť tradície. No k nim sa ešte dostaneme a pokojne si k nim dajte do pohára jahody a šľahačku. Táto dobrota je tradičným dezertom podávaným na Wimbledone a zapíja sa, samozrejme, šampanským. Nielen takéto chuťovky sú však súčasťou najstaršieho tenisového zápolenia. Treba povedať, že na všetkých kurtoch Wimbledonu sú tradičné drevené šatne, samozrejme, pôvodné a trávnik sa na všetkých devätnástich kurtoch určených pre najvyššiu súťaž stále strihá na anglických 8 milimetrov. Celý komplex a súťaž sú pod dohľadom All England Lawn Tennis and Croquet Clubu, v ktorom sa to všetko v roku 1877 začalo.

Príprava na podanie

K tenisovej rakete od kroketového kladivka

Kde inde môžeme hľadať korene slávneho šampionátu, ak nie v krajine, kde v roku 1874 dal major W. C. Wingfried patentovať pravidlá novej športovej hry nazvanej sféristika. K hre pridal aj patent na rakety, náčinie, loptičky a, samozrejme, trávnik. Preto sa čoskoro hre začalo hovoriť aj trávnikový tenis. Z Anglicka hra putovala do USA. Pravidlá sa formovali a obľuba stúpala. Výrazne jej pomohol aj prvý Wimbledon, ktorý tomuto športu dal punc aristokracie a tenis sa začal rozširovať nielen ako skvelá hra, ale aj ako vynikajúce lákadlo pre divákov. Pozerať a hrať Wimbledon znamená priblížiť sa k histórii tohto športu v zmysle najhlbších tradícií. Veď pod najprísnejším dohľadom má priebeh Wimbledonu klub, ktorý to celé začal. V prvom ročníku sa hrali iba dvojhry mužov a víťazom sa stal Spencer William Gore. Hra sa vyvíjala napriek tomu, že pravidlá aj tradícia boli striktné. Do turnaja v roku 1884 začali patriť aj ženské dvojhry a dnes už každý vie, že k zápoleniu patrí nielen snaha držať trofej najstaršieho turnaja sveta, ale bojuje sa aj o rozprávkovú odmenu. Tá sa ako inak vypláca výsostne v britských librách. V minulom roku prišlo k desaťpercentnému navýšeniu odmeny pre víťaza. Víťaz mužskej aj ženskej dvojhry si tak pripíše tento rok na svoje konto 1,76 milióna libier, teda niečo cez dva milióny eur. Dostatočná motivácia pripraviť sa na turnaj. Rovnaká suma pre mužov aj ženy však nemá dlhú históriu. Zárobok pre obe pohlavia sa pohybuje na rovnakej úrovni iba od roku 2007, keď došlo k jeho zrovnoprávneniu.

Dve skrížené rakety s loptou

Svetová jednotka zabojuje s „dopingom“

O túto rekordnú sumu sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepobijú naše slovenské želiezka v ohni. Slovenky, ktoré sa dostali na kurt hneď v prvý hrací deň, dostali ťažké súperky. Dvadsaťjedenročnej Košičanke Čepelovej žreb určil ostrieľanú Talianku Flaviu Pennettovú a Dominike Cibulkovej Aleksandru Wozniakovú. So slovenskou vlajkou okrem dvojice z úvodného dňa budú stáť na dvorci aj Martin Kližan, Lukáš Lacko, Daniela Hantuchová, Karolína Schmiedlová a Magdaléna Rybáriková.

Najväčším favoritom na zisk prestížnej mužskej dvojhry je 27-ročný Srb Novak Djokovič. Majster antuky si však uvedomuje zradnosť trávnika a preto do Anglicka nenastupuje sám, ale po jeho boku stojí aj niekdajšia tenisová hviezda Wimbledonu Nemec Boris Becker. Práve on má poradiť Djokovičovi stratégiu na ovládnutie kurtu a v dňoch 23. júna až 6. júla 2014 mu má pomôcť vybojovať jeho druhý wimbledonský titul. Možno tak raz bude šliapať na päty tenisovým hrdinom anglického trávnika ako Bjorn Borg a Roger Federer, ktorí si na konto pripísali po päť víťazstiev. S týmto počtom doposiaľ zostávajú nepokorenými kráľmi wimbledonskej siene slávy.

Foto: Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com

Wimbledon plný zaujímavostí

Štart Wimbledonu spadá vždy na šiesty pondelok pred prvým augustovým pondelkom.

Centrálny dvorec má špeciálnu strechu, ktorá sa dá pre neustálu hrozbu anglických dažďov zatiahnuť.

Pravidlá sú také striktné, že v roku 2002 organizátori požiadali najsexi tenistku Annu Kurnikovovú, aby si prezliekla čierne šortky za vhodnejšie, hoci išlo len o tréning.

Každý rok sa počas turnaja skonzumujú približne 3 tony jahôd a 140 000 porcií zmrzliny. Vypije sa 14 000 fliaš šampanského a okolo 335 000 šálok čaju.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow