29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Zimné športy, ktoré musíte skúsiť!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  7.1.2016 7.1.2016  

Lyžovanie je najobľúbenejší, ale aj najstarší zimný šport. Preto sa patrí z času na čas obzrieť po moderných trendoch. Niektorým zimným aktivitám totiž prídu na chuť aj zarytí odporcovia zjazdoviek.

 

Fatbiking

Patrí k športom, ktoré vznikli úplne náhodne a stal sa tak obľúbeným, že sa premenil na zábavu. Fatbiking pochádza z Aljašky, kde je vždy problém s dopravou. Preto sa tu zrodil bicykel so špeciálne upravenými pneumatikami. S tenkými galuskami by ste na ľade a snehu balans dlho neudržali. Preto sú dnes k dispozícii bicykle s fat pneumatikami vybavenými veľkými a značne predimenzovanými kolesami so šírkou aj viac ako 3,7 palca. Takýto bicykel je určený primárne pre jazdu na nestabilnom a sypkom podklade, akým sneh jednoznačne je. V lete ho zasa môžete využiť na piesku kdesi v púšti. Fatbiking sa stáva čoraz populárnejším, dokonca mnohé lyžiarske strediská už majú okrem požičovní lyží aj požičovňu bicyklov. Prejsť zasnežené turistické trasy a svahy na bicykli je adrenalín, zážitok, zábava a skvelé športové vyžitie, či už pre osamelých jazdcov, alebo v malom skupinovom pelotóne.

Ice boating

Na zamrznutých jazerách môžete používať k zábave aj iné náčinie ako korčule. Ice boating je akýmsi spojením windsurfingu a sánok. Predstavuje skupinový šport, ale oddať sa mu môžete aj ako jednotlivec. Stačí veľké kvalitné zamrznuté jazero, alebo lány bielej pokrývky na veternej strane. Je to jeden z drahších športov, ale tí, čo mu prepadli, tvrdia, že za zimou odvtedy cestujú po celom svete. Je neskutočne príjemné hnať sa bielou krajinou s vetrom v plachtách, pár centimetrov od zeme a užívať si rýchlosť na ľade. Bez hluku motora a vysokých otáčok.

Snowkiting

Snoubord a lyže však rozhodne vyhadzovať nemusíte. Ale čo takto skúsiť nový adrenalínový šport v podobe snowkitingu? Ide o zimnú verziu wakeboardingu. Nasadíte si lyže alebo snoubord, vietor zapriahnete do špeciálne upraveného padáka a necháte sa viesť zimnou krajinou. Ide o koncentrovaný adrenalín a zábavu v jednom. Nie je to úplne šport v pravom zmysle slova, nikdy sa nedostane medzi olympijské disciplíny, ale spotíte sa pri ňom dostatočne. Ponaťahujete si svaly a určite si užijete.

Psie záprahy

Nemusíte byť psovodom, aby ste si vychutnali zážitok z ťahania psami. Ide o relevantnú športovú disciplínu, ktorá sa stáva čoraz častejšou súčasťou zimných aktivít. Psy majú neskutočnú energiu, silu a charizmu. Vedia naplniť človeka radosťou rovnako ako dlhá jazda na koni. Vyskúšajte zážitok psieho záprahu na saniach alebo ťahaním na lyžiach. V moderných lyžiarskych centrách sa už psí brechot považuje za súčasť kvalitnej ponuky možnej zábavy na horách.

Snežné pólo

Pokusy boli aj na Slovensku, kým ochranári nepochovali tento sľubne sa rozvíjajúci šport na Štrbskom plese. Zahrať si pólo na snehu je vo svete veľmi obľúbené a spája v sebe džentlmenské spôsoby klasického jazdeckého póla a podmanivosti zimnej scenérie. Je to jedna z mála tímových hier vyššej úrovne, ktorá dokáže spájať priateľov koní aj zimy.

Ľadolezectvo

Už horolezectvo je silný adrenalínový zážitok, ale komu nestačia skaly, je tu pre neho ďalšia výzva. Zdolávať môžete aj zamrznuté vodopády, zľadovatené skaly a chodníky. Je to zápas so zimou, ale aj so samým sebou. Ak cítite chladný vietor na krku, nemusí to byť iba severák, ale ako sa hovorí, aj mrazivý dych smrti. Pred ním unikajú lezci po ľade vždy len o pár centimetrov, a práve v tom vidia najväčšiu zábavu. Aj vo Vysokých Tatrách sa už kurzy lezenia po ľade tešia vysokej obľube. Pre mužov je to jeden zo zimných športov, kde si môžu zmerať sily priamo s prírodou.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow