24. september 2020. Ľuboš, Ľubor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Zjazdovky, ktoré musíte zjazdiť a strediská, ktoré musíte zažiť

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  2.2.2015 2.2.2015  

Lyžovanie už dávno nie j e iba o púšťaní sa dole kopcom. Je to šport, životný štýl a schopnosť vychutnávať krásy, ktoré nám zima núka. Zjazdiť kvalitnú zjazdovku je len jedna časť z puzzle nezabudnuteľnej lyžovačky. Skvelý zimný zážitok v sebe spája celý komplex radostí. Preto najlepšie lyžiarske strediská vítajú milovníkov snehu vo veľkom štýle.

 

Cortina

Talianske lyžiarske strediská majú svoju históriu a sú sále podmanivými centrami lyžovania. Cortina je uznávané stredisko vďaka tomu, že po návrate môžete povedať, že ste zjazdili svahy, ktoré vo svojich začiatkoch pred vami otestoval slávny Alberto Tomba. Dokonca sa v Cortine konali v roku 1956 Olympijské hry a Alpy sú jednoducho Alpy. Cortina má ešte jedno príznačné plus. Ostala tradičným talianskym mestom, kde sa nadýchate atmosféry, ktorá patrí klasickému duchu lyžovania.

Cortina

Telluride

Stredisko v Colorade, ktoré bolo v tomto roku vyhlásené ako jedno z top stredísk tohoročnej sezóny. Ak chcete zábavu a doslova Disney Land spolu so zábavným parkom priamo na snehu, tak ho nemôžete minúť. Stredisko leží v najvyššej a najkrajšej časti vrchoviny Spojených štátov Amerických v Rocky Mountains. Nechýbajú reštaurácie, bary, priamo na svahu, nočné lyžovanie a svetelné šou. Stredisko je ukážkou, ako sa dá aj v dedinke postavenej ako banícka osada v roku 1880 pripraviť moderný lyžiarsky komplex. Ide o najväčšie americké lyžiarske stredisko, kde sa nudiť nebudete ako na zjazdovke, tak ani v okolí. Telluride to je 18 sedačkových lanoviek a 2000 akrov priestoru na lyžovanie pri pohľade na najkrajšie scenérie Ameriky.

Chamonix

V Európe nenájdete vychytenejšie miesto na lyžovanie ako práve vo Francúzsku, v tesnej blízkosti Švajčiarska a Talianska priamo pod magickým Mont Blacom. Nadmorská výška pre lyžiarov sa tu pohybuje od niečo cez tisíc metrov nad morom až po presahujúcu tritisícku. Nemusíte byť však majster v lyžovaní. Priamo v Chamonix sú pripravení aj na začiatočníkov, lyžiarske školy vám poslúžia na tom najkvalitnejšom snehu. Milovníkov free ridu určite zaujme možnosť zlyžovať Vallée Blanche, teda „mimozjazdovková lahôdka“, ktorá ponúka jedinečný výhľad na zasnežená vrcholce hôr. Určite sa lanovkou oplatí zájsť aj na Aiguille du Midi. Odtiaľ si na lyžiach prejdete viac ako tri krásne kilometre a ide o jednu z najdlhších ľadovcových trás v celej Európe. Pre dobré podmienky je zjazdná často až do konca mája.

Chamonix

Niseko Village

Lyžovačka v Japonsku je zážitok na ktorý sa nezabúda. Dokonca ani v prípade, že by ste si mali spraviť pár jázd a už iba užívať kopce, krásu prírody a kultúru. Na turistov čakajú skutočne luxusné rezidencie. Na míle vzdialené od predstavy lyžiarskych ubytovní. Japoncom sa podarilo vytvoriť koncept prepojenia viacerých vzájomne zosúladených lyžiarskych stredísk postihujúcich oblasť takmer 2200 akrov lyžiarskeho terénu. Centrum sa nachádza na úpätí hory Niseko Annupuru a okrem snehu ponúka aj kúpele, wellness a obchody. Je to skrátka rozprávková krajina pre každého lyžiara. Okrem toho je súčasťou chráneného prírodného parku. Čo viac si možno želať? Azda už len dobré počasie.

Blanket Bay

Chuťovka pre všetkých, ktorí majú na konci marca kvôli odchádzajúcej zime a nemožnosti brázdiť svahy slzy na krajíčku. Na Novom Zélande je pravá zima od júna do augusta. Ak chcete cez letné prázdniny jazdiť prašan, zadajte si do GPS destináciu Blanket Bay a vyrazte.  Herec Ian McKellen, ktorý sa preslávil úlohou Gandalfa zo ságy Pán prsteňov označil stredisko Blanket Bay za najkrajšie lyžiarske stredisko na svete. Nekonečné zjazdovky, ponúkajú aj možnosť „heliskiing-u“ a otestovať svoje schopnosti na zjazdovkách si môžu aj lyžiari rôznych kategórií. Výhľad z hotelov je smerovaný na krásne jazerá Wakatipu a rozsiahle vinohrady. Vína z oblasti Central Otago majú iskru, cveng a po celom dni na lyžiach príjemne rozohrejú. Na letnú lyžovačku jedine sem.

Aleyska

Centrum lyžovania pre tých, čo chcú dvanásťhodinový deň na svahu a neváhajú sa za dobrými podmienkami vydať do nehostinnej oblasti snehu a ľadu priamo na Aljaške. Miesto pre introvertov, ktorí milujú lyžovanie v pokojnom duchu. Žiadne veľké davy, žiadne večerné diskotéky. Skrátka Aljaška je pre tých, ktorým „prirastajú“ lyže k nohám. Stredisko je vzdialené len 40 kilometrov od letiska v Anchorage. Poskytuje všetok servis, na ktorý sme zvyknutí z vychytených lyžiarskych oblastí, akurát tu primárne nájdete to, o čom lyžovanie je. Prírodný sneh a priestor na dokonalý zážitok zo zjazdovky.

Cortina d'Ampezzo

Najslávnejšie talianske zimné letovisko. Monako pre lyžiarov, kde stretnete na svahu celebrity dobre skryté za lyžiarskymi okuliarmi a helmami. Mieria sem nielen európske, ale aj americké hviezdy šoubiznisu. Možno aj preto boli hory tohto rezortu neraz použité vo filme. Natáčali sa tu také kasové trháky ako Ružový panter, Cliffhanger, či James Bond. Kúpiť si tu lístok na vlek v Cortina d'Ampezzo skrátka znamená istú prestíž.

St. Moritz

Švajčiarska lyžiarska oblasť v centre Álp, kde prvú zjazdovku vysekali už pred 150 rokmi. Zimná olympiáda sa tu odohrávala dokonca dvakrát. Množstvo luxusných hotelov, kvalitná úprava svahu, všetko hrá v prospech lyžiarskeho zážitku na vysokej úrovni. Ďalšie z prestížnych lyžiarskych stredísk, kde sa skipasy stávajú aj suvenírmi.

St. Moritz

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow