18. september 2020. Eugénia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ako prevážať vianočný stromček

NextFuture NextFuture NextFuture  4.12.2014 4.12.2014  

Krásna farba ihličia, husté a rovnomerné vetvičky, prenikavá vôňa živice. Pri výbere správneho vianočného stromčeka skutočne zohráva úlohu mnoho faktorov. No málokto si spomenie aj na veľkosť auta, ktorým bude vianočnú jedličku prevážať z obchodu domov. Po nákupe potom spokojní zákazníci často stoja pred svojím autom a premýšľajú, ako náklad vtesnať do kufra a pritom ho neporušiť.

Veľký stromček, malé auto

Allianz centrum pre technológie (AZT) v nedávnom crash teste preukázalo, že aj preprava obyčajného vianočného stromčeka môže byť poriadne nebezpečná. „Prevážaný stromček musí byť vo vozidle bezpodmienečne upevnený tak, aby sa pri jazde nepohyboval. V opačnom prípade môže uvoľnený náklad pri brzdení alebo v zákrutách vážne ohroziť nielen vodiča a cestujúcich, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky," vysvetľuje analytička AZT Melanie Kreutner. Riešením však nie je zviazaný strom vložiť do auta a prebytočnú časť nechať pretŕčať z otvorených bočných okien a už vôbec nie umiestniť ho na sedadlo spolujazdca v kabriolete.

Crash testy Allianz centra pre technológie simulovali situáciu, v ktorej vozidlo prevážalo nedostatočne upevnený vianočný stromček a narazilo do stojaceho auta v rýchlosti 50 kilometrov za hodinu. A aký bol výsledok? Testy potvrdili, že pripevnenie stromu na streche vozidla elastickými lankami s háčikmi na oboch koncoch môže spôsobiť nehodu s fatálnymi následkami. Pri náraze môže totiž strom zo strechy odletieť a vážne ohroziť cestujúcich vo vozidle pred ním.

Nebezpečný projektil

„Strešný nosič batožiny je jediný rozumný spôsob, ako bezpečne prepravovať veľký vianočný stromček," odporúča Melanie Kreutner. V prípade nárazu sa zo stromu stáva nebezpečný projektil. Preto je potrebné zabezpečiť ho tak, aby sa nepohyboval. Ako ukázali crash testy, stromček by mal byť zaistený elastickými lankami až po upevnení v strešnom nosiči. Popruhy musia byť fixované o hornú časť stromu, aby vodič zabránil skĺznutiu nákladu.

Mali by ste vedieť

Ak je nevyhnutné prepravovať strom vo vnútri vozidla, treba sa uistiť, či je v aute dostatok miesta. Zväčšiť priestor kufra je možné napríklad sklopením zadných sedadiel. Alternatívou je tiež nechať  strom vyčnievať z kufrových dverí vozidla. Ak však náklad z vozidla vyčnieva vpredu alebo vzadu o viac ako 40 cm, prečnievajúci koniec nákladu musí mať reflexné označenie s červenými a bielymi pruhmi širokými 7 až 10 cm v tvare pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 40 cm. Náklad musí byť na vozidle umiestnený tak, aby nezakrýval svetlá vozidla, odrazové sklá, tabuľku s evidenčným číslom a vyznačenie najvyššej povolenej rýchlosti. V prípade, že vodič poruší vyhlášku o cestnej premávke, čaká ho pokuta vo výške 50 eur.

Zdroj: TS ALLIANZ - SLOVENSKÁ POISŤOVŇA, A.S.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow