10. august 2020. Vavrinec. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Cestovné poistenie do Tuniska

NextFuture NextFuture NextFuture  1.7.2015 1.7.2015  

Cestované poistenie by malo byť súčasťou každého cestovateľa a podávať mu pomocnú ruku v prípade nečakaných udalostí. Tunisko patrilo ešte donedávna medzi obľúbené dovolenkové destinácie aj Slovákov. Ponúkame niekoľko praktických rád, ako je to s cestovným poistením v tejto destinácií po piatkovom masakri. Terorizmus totiť patrí do výluk poistenia.


Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny

„Dovolenkári by si mali pred vycestovaním pozorne preštudovať a preveriť, či cieľová krajina, do ktorej cestuje, nie je štátnymi orgánmi SR vyhlásená za neodporúčanú. Ak človek napriek tomu vycestuje, cestové poistenie v takomto prípade nekryje náklady na poistné udalosti, ktoré vzniknú v súvislosti s teroristickým útokom. Ak však útok nastane v krajine, kde je možné vycestovať, tak ako tomu bolo ešte do minulého týždňa aj v Tunisku, náklady na takúto poistnú udalosť, samozrejme, ČSOB Poisťovňa prepláca.

Podobný princíp platí aj pre už vycestovaných. Poistené osoby sa nemusia báť, že ich poisťovňa „nechá v štichu“. Ak je však následne krajina či oblasť ich pobytu vyhlásená štátnymi orgánmi SR za „neodporúčanú“, dovolenkári by mali zvážiť zotrvanie v krajine. Od tohto momentu totiž prestáva cestovne poistenie kryť poistné udalosti v súvislosti s terorizmom. Čo sa týka Tuniska, cestovné poistenie od ČSOB Poisťovne aktuálne v tejto krajine stále platí.“

Ministerstvo zahraničných vecí: Aktuálny stupeň odporúčania: 2 - zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí 

Peter Stano, hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR

„V súvislosti s ťažko predvídateľnou bezpečnostnou situáciou v Tunisku po nedávnych teroristických útokoch vyzývame slovenských občanov, ktorí sa momentálne nachádzajú v krajine, alebo ju chcú navštíviť, aby zachovávali maximálnu obozretnosť, vyhýbali sa masovým zhromaždeniam a pouličným zhlukom ľudí, osobitne po piatkových modlitbách, a rešpektovali pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.

Bezpečnostná situácia v regiónoch hraničiacich s Líbyou a Alžírskom a v oblasti národného parku Chaambi Mountain je naďalej veľmi nestabilná. Na ich území sú dlhodobo prítomné teroristické skupiny a prebiehajú tam tiež protiteroristické operácie tuniských bezpečnostných zložiek. MZVaEZ SR dôrazne odporúča zdržať sa ciest do týchto oblastí.
MZVaEZ SR tiež odporúča zvážiť cesty do guvernorátov Kasserine a Le Kef okrem ich centier a hlavných dopravných ťahov. Z bezpečnostných dôvodov je potrebné zvážiť aj cestovanie po zotmení.
Odporúčame slovenským občanom, aby priebežne sledovali vývoj situácie v krajine prostredníctvom miestnych a zahraničných médií. Zároveň upozorňujeme občanov SR, aby na verejnosti rešpektovali moslimské tradície, predovšetkým pri pohybe mimo letovísk.
Slovenská republika nemá v Tunisku veľvyslanectvo a pre poskytnutie pomoci v prípadoch núdze má len obmedzené možnosti. V naliehavých prípadoch môžu slovenskí občania kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Káhire, resp. veľvyslanectvo Českej republiky priamo v Tunise alebo aj veľvyslanectvo niektorej inej členskej krajiny EÚ.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude vývoj situácie v Tunisku pozorne sledovať a v prípade potreby cestovné odporúčanie upravovať. Zároveň dôrazne vyzýva slovenských občanov, aby pred cestami do Tuniska využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.“

Oznamy a upozornenia Ministerstva zahraničných vecí SR:

http://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/ID_DD6F67735A1B6F80C12576350033486B_SK&OpenDocument=Y&LANG=SK&TG=BlankMaster&URL=/App/WCM/Aktualit.nsf/(vw_ByID)/ID_BAA9EDC5C750AA83C1257E730022CA2C

Zdroje a foto: ČSOB Poisťovňa

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow