26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Choroba môže dovolenku poriadne predražiť

NextFuture NextFuture NextFuture  28.6.2014 28.6.2014  

Zo Slovákov, ktorí sa chystajú toto leto dovolenkovať, až každý siedmy zamieri do zahraničia. Minulé leto si však dovolenku neužilo až niekoľko stoviek turistov. Najčastejším dôvodom boli hnačkové ochorenia a zápaly stredného ucha a dýchacích ciest. Navyše na pohode nepridá ani fakt, že bez cestovného poistenia sa môže pobyt predražiť aj o niekoľko sto eur.

Vytúženú dovolenku môže pokaziť ochorenie

S výdavkami na lekára dovolenkujúci väčšinou nepočítajú, čím sa môžu dostať do nepríjemných finančných problémov. Vlani Slovákov na dovolenke najčastejšie trápilo hnačkové ochorenie, ktoré tvorilo takmer každú šiestu poistnú udalosť. Náklady na jeho ošetrenie sa pohybujú napr. v Taliansku okolo 100 €, v Grécku dokonca až 150 €. Takmer 11 % ochorení v zahraničí bolo spojených so zápalom ucha či horných dýchacích ciest. Zranenie hrudníka a brucha bolo príčinou poistnej udalosti vo viac ako 9 %. Kým u starších ľudí sú častejšie komplikácie, ktoré súvisia s nedostatočnou hydratáciou pri dlhšom pobyte na slnku, u mladších cestovateľov sú zase v popredí úrazy pri športe. Najmenšie deti zvyknú na dovolenkách potrápiť horúčky, hnačky či infekcie.

Aj napriek takýmto skúsenostiam sa na dovolenku do zahraničia bez poistenia vyberie takmer každý tretí Slovák. Zábudlivosť či nezodpovednosť však môžu pobyt niekoľkonásobne predražiť. Napríklad, dehydratácia spojená s  3-dňovou hospitalizáciou môže vyjsť v Turecku aj na 2 000 €. Pri závažných ochoreniach sa môže suma za hospitalizáciu či operáciu vyšplhať na tisíce eur. Pritom by si stačilo pred dovolenkou uzavrieť cestovné poistenie. „Dovolenka v zahraničí bez cestovného poistenia vás môže pripraviť o značnú časť rodinných úspor. Ošetrenie boľavého zuba stojí aj viac ako 150 €. Pritom výška poistného je v porovnaní s nákladmi na ošetrenie zanedbateľná," upozornila hovorkyňa Poisťovne Poštovej banky Lenka Lendacká.

Ochorenie Taliansko Grécko Egypt
Hnačkové ochorenia 105,64 € 146,75 € 129,02 €
Trauma horných končatín 1 383,27 € 286,52 € 208,29 €
Akútne zubné ošetrenie 184,13 € 152,13 € 157,36 €
Bakteriálne alebo vírusové infekcie 54,91 € 164,66 € 109,51 €
Úpal 106,05 € 620,39 € 64,12 €
Ischemická choroba srdca 1 241,57 € 1 026,13 € -
Zdroj: Asistenčná spoločnosť Mondial Assistance, Poisťovňa Poštovej banky

Pomôže asistenčná služba

Pri neočakávaných problémoch na dovolenke je dôležité obratom zavolať asistenčnú službu, ktorej telefónne číslo má klient k dispozícii od uzavretia cestovného poistenia. Pracovník asistenčnej spoločnosti mu vyhľadá a odporučí vhodné zdravotnícke zariadenie. V prípade zdravotných problémov vykoná operátor asistenčnej služby všetky potrebné kroky, aby klient nemusel platiť za ošetrenie priamo na mieste.

Európsky preukaz áno, ale ...

„Ideálnou kombináciou na dovolenku je uzatvorené cestovné poistenie do zahraničia a Európsky zdravotný preukaz,“ odporúča Lenka Lendacká. Mnohí cestovatelia sa v rámci krajín EÚ totiž spoliehajú len na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten však platí len v štátnych zdravotníckych zariadeniach, pričom turisti často končia v súkromných ambulanciách, ktoré sú v dovolenkových strediskách bežné. Navyše aj v štátnych zariadeniach pacienti musia neraz zaplatiť spoluúčasť a na tú sa už Európsky preukaz poistenca nevzťahuje. Takisto nepokrýva ani náklady na prevoz a návrat na Slovensko.

Rýchlo a pohodlne – ONLINE poistenie od Poisťovne Poštovej banky

Poisťovňa Poštovej banky ponúka svojim klientom aj Cestovné poistenie ONLINE, ktoré si môžu uzatvoriť rýchlo a jednoducho z pohodlia domova. Na základe svojich potrieb si môžu vybrať základný, rozšírený alebo komplexný balík. Okrem liečebných nákladov sa dá pripoistiť aj batožina, zodpovednosť za škodu, rizikové športy či doplnkové asistenčné služby a úrazové poistenie.

Najčastejšie ochorenia Slovákov na dovolenke v zahraničí v roku 2013

Najčastejsie ochorenia Slovákov na dovolenke v zahraničí v roku 2013
Hnačkové ochorenia 16,43 %
Zápal stredného ucha a dýchacích ciest 11,00 %
Poranenia hrudníka 9,20 %
Akútne zubné ošetrenie 5,16 %
Dermatologické potiaže / infekcie 4,32 %
Trauma horných končatín 4,32 %
Bakteriálne alebo vírusové infekcie 4,23 %
Akútna bronchitída 3,33 %
Alergické reakcie 3,07 %
Zranenie nohy 2,00 %
Zdroj: Asistenčná spoločnosť Mondial Assistance, Poisťovňa Poštovej banky

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow