5. december 2020. Oto. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Dôvera ponúka nemocniciam viac peňazí, Union dáva najmenej

SITA SITA SITA  31.3.2015 31.3.2015  

Zdravotná poisťovňa Union zatiaľ v tomto roku nenavýšila žiadne zdroje. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska tvrdí, že s Union majú najhoršie platobné podmienky.

Po Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) ponúka viac peňazí regionálnym nemocniciam aj zdravotná poisťovňa Dôvera.
Ako informoval Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorá tieto zdravotnícke zariadenia združuje, Dôvera im od 1. apríla navrhla zvýšenie platieb za ukončené hospitalizácie a za ambulantnú starostlivosť na obdobnej úrovni ako VšZP. V oboch poisťovniach majú cenové podmienky platiť do konca júna tohto roka. "Úpravy pozostávajú zo zvýšenia úhrad v ústavnej pohotovostnej službe a na centrálnom príjme o 20 % a zo zvýšenia úhrad o 3 až 5 % pri využívaní dôležitých online informácií pri liečbe pacienta, ktoré vedú k zvýšeniu kvality a efektívnosti zdravotnej starostlivosti," konštatoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Navýšenie úhrad za hospitalizáciu

Ako pokračoval, s ANS sa dohodli na aj navýšení úhrad za hospitalizáciu o 50 eur a úhrad za osobitne hradené výkony o 34 eur avšak s tým, že polovica tohto zvýšenia bude vyplatená hneď a druhú polovicu doplatia po tom, ako pribudnú zdroje v zdravotníckom systéme. Asociácia požaduje viac peňazí od zdravotných poisťovní pre zvýšené mzdové náklady, ktoré majú nemocnice od začiatku roka. Od januára stúpli platy lekárov i minimálna mzda. V Union zdravotnej poisťovni (ZP) nateraz zástupcovia asociácie nepochodili, vyjadriť sa im má do siedmeho apríla.
"Union nám zatiaľ v tomto roku nenavýšila žiadne zdroje, máme s ňou najhoršie platobné podmienky," povedal Petko po rokovaní s najmenšou zdravotnou poisťovňou. Hovorkyňa Unionu Judita Smatanová však konštatuje, že to nebola ich poisťovňa, ktorá v minulom roku a v prvom kvartáli 2015 platila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti najmenej. Dodala, že ANS poskytli vlani o 2,5 milióna eur viac v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Navyše podotýka, že uplynulý rok skončila Union ZP v strate 9 mil. eur.
"Nároky, ktoré dnes poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú, vyplývajú zo záväzku, ktorý urobila vláda smerom k zvýšeniu platov lekárov. My tento záväzok nespochybňujeme, platby nemocniciam navýšime v závislosti od uvoľnenia dodatočných zdrojov vlády na krytie zvýšených nárokov na mzdy zdravotníckych pracovníkov," povedala Smatanová.

V memorande nie je uvedená suma

Asociácia prepočítala, že na zákonné navýšenie platov potrebujú jej členské nemocnice v tomto roku dodatočných 20 mil. eur. Petko pripomenul, že rokovania trvajú od októbra 2014. "Základný problém boli zle napočítané náklady na zvyšovanie platov lekárov, minimálna mzda plus koeficienty," podotkol prezident ANS. Spokojní podľa neho budú, ak sa im podarí dohodnúť s oboma súkromnými zdravotnými poisťovňami, pretože v takom prípade VšZP pristúpi k ďalšiemu navýšeniu. "Ja nepochybujem, že s týmito ďalšími zdrojmi by sme mali dostatok peňazí na vykrytie všetkých platov," uviedol Petko.
Ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne podpísali memorandum, v ktorom deklarujú, že všetky prostriedky, ktoré dodatočne prídu do systému, pravdepodobne cez zvýšenú platbu za poistencov štátu, poskytnú zdravotné poisťovne nemocniciam na vykrytie mzdových nákladov. Petko podotýka, že v memorande nie je uvedená suma. Zástupcovia ANS okrem zdravotných poisťovní rokovali v pondelok aj s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (nominant Smeru-SD). "Deklaroval, že sa vyvinie maximálne úsilie, aby peniaze boli uvoľnené tak, aby to bolo v júni 2015. To je pre nás kľúčové," konštatoval Petko.

Nechcú prepúšťať ľudí

ANS už viackrát v minulosti upozornila, že ak sa im peniaze nepodarí získať, hrozí, že nemocnice začnú prepúšťať, deliť zamestnancom úväzky či rušiť oddelenia. Zatiaľ k takýmto krokom podľa Petka od apríla nepristúpia. "My sa stále snažíme, aby sme dostali finančné prostriedky a nie, aby sme prepúšťali ľudí," dodal Petko.
VšZP už pred dvoma týždňami prisľúbila, že nemocniciam bude i naďalej platiť za zdravotnú starostlivosť sumy, aké nastavila od januára tohto roka, keď ich upravovala smerom nahor. Vyššie ceny mali pôvodne dohodnuté do 31. marca, nateraz ich ponechávajú do konca júna 2015. Zdravotnícke zariadenia podľa VšZP môžu získať ďalšie peniaze navyše, ak si dohodnú so súkromnými zdravotnými poisťovňami rovnaké cenové podmienky, aké majú aktuálne s ňou. V takom prípade im platby ešte zdvojnásobí.

Zdroj a foto: SITA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow