16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Hypotéka pre mladých - vlastné hniezdo s výhodným úročením

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  22.11.2013 22.11.2013  

Minulé generácie mali v otázkach bývania o starosť menej. Žiaden byt nestál desiatky tisíc eur, a tak sa hniezdočko zakladalo o čosi jednoduchšie. Našťastie aj dnes existujú stimuly, ktoré dokážu mladej rodine dať nádej na vlastné bývanie bez toho, aby museli vrážať peniaze do prenájmu. Stačí len využiť benefity mladosti, lásky a dobrých príležitostí trhu.

 

Znížený úrok na prvých päť rokov

Znižovanie úrokov nevyvoláva len vrásky na čele majiteľov termínovaných vkladov, ale rozširuje aj kútiky úst mladým, ktorí plánujú naštartovať vlastné bývanie pomocou hypotéky. Pre týchto klientov prinášajú banky zaujímavé riešenia ako financovať stabilitu ich budúcnosti. Pojem hypotéky pre mladých poznajú všetky banky, no nie každá ich poskytuje. „Pre klientov do 35 rokov ponúkame hypotéku pre mladých. Klient má prvých päť rokov nárok na štátny príspevok pre mladých, vďaka ktorému sa znižuje úroková sadzba úveru o 3 %. Hypotéku pre mladých je možné poskytnúť do výšky 50 000 eur. Klient má počas poberania štátneho príspevku možnosť realizovať mimoriadne splátky bez poplatku,“ hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. Hypotéka so zvýhodnenými percentami však nie je pre každého. „Požiadať o dotovanú hypotéku môžu nielen manželia, ale aj viacerí spoludlžníci, partneri. Manželstvo nie je podmienkou. Ak žiadajú o úver dvaja spoludlžníci, ich mesačné príjmy sa spočítavajú a spolu nesmú presiahnuť 2,6-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve Slovenskej republiky, teda 2 126,80 eur. V prípade, že je spoludlžníkov viac, ich priemerný mesačný príjem spolu nesmie presiahnuť súčin počtu spoludlžníkov a 1,3-násobku priemernej mzdy, teda 1 063,40 eur. Zvýhodnená môže byť len časť úveru vo výške najviac 70 % z hodnoty nehnuteľnosti a súčasne najviac do 50 000 eur. Klient si však môže zobrať aj vyšší úver, časť úveru presahujúca ktorúkoľvek z týchto hraníc sa však už úročí štandardne,“ vysvetľuje pravidlá trhu Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

V prípade, že mladí prekračujú hornú hranicu príjmu iba mierne, môžu počkať do ďalšieho štvrťroku, keď sa hranica príjmu opäť mení podľa aktuálneho vývoja v hospodárstve.

„Pozor by si mali zároveň dávať aj na maximálnu výšku úveru. V prípade, že potrebujú vyššiu sumu a splnia podmienky, mohli by mladí požiadať o dva úvery zvlášť a nie o jeden spoločný,“ dodáva Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Na dobré slovo to nebude

Pojem ručiteľ sa pomaly z bankového slovníka vytráca a žiadna z bánk od mladej rodiny nežiada zaviazať dlhom ďalšie osoby. Ručenie za hypotéku je postavené výhradne na záruke nehnuteľnosťou. „Ručenie sa pri hypotéke nevyžaduje, používa sa skôr pri spotrebných úveroch. Pritom dôležité pre ručiteľa je, aby si bol vedomý, že banka môže požadovať splácanie úveru od neho, mal by dobre poznať majetkové pomery a charakter osoby, ktorej ide ručiť,“ hovorí Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky. Banka každú zo žiadostí o poskytnutie hypotéky vyhodnotí na základe parametrov zadaných v žiadosti a rozhodne o poskytnutí alebo zamietnutí žiadosti. „Dôležité je najmä preukázanie schopnosti úver splácať, stav a typ nehnuteľnosti, ktorou chce klient ručiť a účel, na ktorý klient prostriedky požaduje. Ak žiadosť a klient spĺňajú bankou požadované parametre, hypotéka je schválená,“ vysvetľuje Kristína Pelcrová špecialistka marketingovej komunikácie Prima banky.

Obľúbená banka či finančný sprostredkovateľ?

„Pre klienta je dobrou voľbou taká banka, ktorej dôveruje a má v nej účet, lebo ho banka pozná a vie mu poskytnúť výhodné podmienky,“ komentuje Marta Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne. Marína Masárová dodáva, že záujemcovia o hypotekárny úver u nich môžu tiež z pohodlia domova využiť online videokonzultáciu s hypotekárnym špecialistom. Rozhodnutie, či dá klient dôveru banke, alebo finančnému poradcovi, je slobodné. Služby finančného poradcu môžu ušetriť klientovi čas, ak sa chce rozhodnúť medzi viacerými ponukami. „Od roku 2010 je na Slovensku zavedený systém regulácie sprostredkovania a poradenstva v celom finančnom sektore prostredníctvom zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Zákon pre každú kategóriu finančných agentov stanovuje i odbornú spôsobilosť. Záleží výlučne na klientovi, aký spôsob si vyberie," hovorí Chmelová. Výhodné ponuky a odpustenie poplatkov či zľavy však mnohé banky poskytujú svojim stálym klientom a o tom finančný sprostredkovateľ vedieť nemusí. Pri porovnaní trhu je tak vhodné osloviť aj svoju domovskú banku a požiadať o ponuku.

Aktuálne ponuky slovenských bánk

Československá obchodná banka, a. s.

Pre klientov do 35 rokov ponúka hypotéku pre mladých. Prvých päť rokov štát so štátnym príspevkom znižuje úrokovú sadzbu úveru o 3 %. Klient má počas poberania štátneho príspevku možnosť realizovať mimoriadne splátky bez poplatku.

Prima banka Slovensko, a. s.

Jednotná výška úrokovej sadzby pre každého klienta. Aktuálne je to 3,4 % pre obdobie fixácie na tri roky a 4,4 % pre obdobie fixácie na päť rokov. Po započítaní štátneho príspevku pri fixácii na tri roky tak začína s úrokovou sadzbou 0,4 % p. a.

Pri splácaní z účtu v banke ušetria za poplatok.

Sberbank Slovensko, a. s.

K hypotéke online produkt môjÚČETdomov – každý mesiac vracia po splnení podmienok späť 5 % zo zaplatených faktúr za energie a telekomunikácie od najväčších dodávateľov, maximálna zľava je 15 eur.

Slovenská sporiteľňa, a. s.

Hypotekárny úver pre mladých. Lehota splatnosti od 4 – 30 rokov, možnosť získať 3 % zvýhodnenie štátnej prémie. Počas prvých päť rokov po možnosť bez poplatku kedykoľvek splatiť časť úveru alebo celý úver.

Hypotekárny úver pre mladých (úrokové sadzby platné od 11. 9. )

Fix 1 rok od 1,19 * od 1,89

Fix 3 roky od 1,29 * od 0,99

Fix 5 rokov od 0,09 * od 0,79

*Úrokové sadzby zohľadňujú aj zvýhodnenia platné pre Lepšie úroky (Zverejnenie pre Program Výhodný súčet) 

Tatra banka, a. s.

Aktuálne ponúka historicky najnižšie úrokové sadzby už od 0,15 % p. a. pri dvojročnej fixácii a 100 % zľavu z poplatku za poskytnutie úveru. Možnosť odkladu respektíve zníženia splátky až o polovicu po narodení dieťaťa počas obdobia dvoch rokov.

VÚB, a. s.

Úrokové sadzby flexihypotéky (v % p. a.):

Fix 1 rok od 3,99

Fix 3 roky od 3,19

Fix 5 rokov od 3,19

Fix 10 rokov od 4,19

*Sadzby banky bez štátnej dotácie

Flexihypotéka na prvé bývanie je určená pre mladých vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí nespĺňajú príjmové podmienky a zarábajú aspoň 1 000 eur v čistom.

3-ročný fix      od 3,24 %

5-ročný fix      od 3,64 % 

Foto: stockfresh.com

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow