24. október 2020. Kvetoslava. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Ignorácia poistenia počas zimy je alarmujúco vysoká

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  30.1.2017 30.1.2017  

Zima je obdobím všeobecne náchylnejším na úrazy aj zranenia. Napriek tomu sa mnoho ľudí zabúda adekvátne chrániť formou poistenia a ohrozuje vlastnú finančnú stabilitu v prípade nepriaznivých situácií.

 

Na čiapku sa nezabúda, na poistenie áno

V zime sa chránime pred mrazom, ale na ďalšie nepriaznivé situácie často zabúdame. Prílišný optimizmus môže vyjsť draho. Ignorácia poistenia počas zimy je alarmujúco vysoká. A niektorí dokonca podceňujú riziko aj pri cestovaní do zahraničia. Ondrej Reichbauer, riaditeľ úseku tvorby produktov Poštovej poisťovne, hovorí: „Len 21 % ľudí má aktuálne uzatvorené cestovné poistenie, ale viac ako polovica (58 %) sa kvôli zimnej dovolenke plánuje poistiť. Najčastejšie nepríjemné udalosti, s ktorými mali Slováci doteraz skúsenosť, boli úrazy bez potreby hospitalizácie (15 %).“ Dodáva však, že cestovné poistenie a poistenie proti úrazu by určite malo byť štandardnou výbavou na dovolenku v zahraničí. Oplatí sa to aj v rámci Európy a aj v prípade, že ste držiteľom Európskeho zdravotného preukazu. Dôvody vysvetľuje Peter Ripka, riaditeľ odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne: „Na výšku ceny ošetrenia má vplyv aj to, do ktorého zdravotníckeho zariadenia sa klient dostane a či je uplatnený európsky preukaz zdravotného zariadenia. Ten totiž platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach a za podmienok rovnakých ako pre miestnych. Platí to aj pre výšku doplatkov za starostlivosť.“ Práve v blízkosti lyžiarskych stredísk sú zdravotnícke zariadenia prevažne súkromné a výška doplatkov býva aj niekoľkonásobne vyššia ako sme zvyknutí. „Priemerné náklady na ošetrenie holenej kosti sa vlani vyšplhali k sume 5 600 eur a k 1300 eur v prípade zlomenej stehennej kosti. Pomerne časté bolo potrebné aj ošetrenie poranenej hlavy alebo lebky. V tomto prípade dosiahla výška poistného plnenia v priemere 2 500 eur,“ sumarizuje Ripka. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie napríklad ku kreditnej karte, vždy je vhodné overiť, čo všetko kryje a či sa vzťahuje aj na tie zimné športy, ktorým sa plánujú venovať.

 

Opatrnosť aj bez lyží

Obozretný treba byť aj v prípade, že sú vám lyže cudzie, ale holdujete zimnej turistike v slovenských horách. Tu je základom poistenie do hôr. „V prípade klientov, ktorí mali tento typ poistenia, sa vlani najviac zásahov týkalo pomoci pri dezorientácii v teréne v zlom počasí, ošetrení pomliaždenín a iných zranení. Vysokou položkou, ktorá môže dovolenkára nemilo prekvapiť, sú aj náklady na transport helikoptérou,“ pripomína Ripka. Stále totiž zabúdame, že na horách už od roku 2006 platíme zásahy horskej služby z vlastného vrecka.

 

Zodpovednosť je dôležitá

Nielen vlastné zranenie môže poriadne zabolieť. Lyžovanie a koniec koncov všetky zimné športy majú vyššie riziko nielen zranenia, ale aj to, že môžete privodiť zranenie niekomu inému. To býva finančne veľmi náročné, najmä ak lyžujete v zahraničí, kde je bežnou praxou pomocou právnika a súdov vymáhať odškodné. Dokonca aj v prípadoch, že samotný lyžiar nezavinil nehodu priamo. „Klientom odporúčame zvoliť si k cestovnému poisteniu aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. To ocení klient najmä v prípade, ak dôjde k zrážke na svahu, ktorá spôsobí zranenia druhej osobe. V uplynulých rokoch sa dokonca rozmohol trend, že lyžiari chcú pomocou svojich právnikov vysúdiť tisíce eur od iných lyžiarov po zrážke, ktorú v skutočnosti ani nemuseli zaviniť. Aj v tomto prípade pomôže poistenie zodpovednosti za škodu,“ hovorí P. Ripka.

 

Preštudujte si úrazovú poistku

Pri poistení je okrem nákladov spojených s ošetrením, prevozom do nemocnice, záchranou či zodpovednosťou za škodu potrebné počítať aj s kompenzáciou vlastného zranenia a jeho následkov. Pred tým, ako sa vydáte na lyžovačku, je dobré vedieť, ako je kryté vaše zdravie s ohľadom na trvalé následky úrazu, denné odškodné či výšku poistného krytia pri úrazoch. Ak sa vám totiž na lyžiach stane úraz, poistné plnenie si uplatníte z úrazového poistenia alebo životného poistenia, ako pri inom type úrazu. Tak aj prípadné trvalé následky či odškodnenie za dobu liečenia, pobyt v nemocnici a ďalšie pripoistenia, ktoré vám zo zmluvy vyplývajú. Vždy je však vhodné overiť si, aké športy sú vylúčené. Zvyčajne býva krytie na zimné športy za lyžovanie po vyznačených trasách, snoubording po vyznačených trasách, beh na lyžiach po vyznačených trasách, jazda na boboch po vyznačených trasách, korčuľovanie na ľade, sánkovanie. Ak sa plánujete oddávať rizikovejším športom, je potrebné uzatvoriť pripoistenia rizikových športov. Napríklad ak sa však chystáte lyžovať mimo vyznačených zjazdoviek, krytie vám poisťovňa nemusí vyplatiť. Kapitolu s názvom výnimky a výluky z poistenia je vhodné poznať ešte pred odchodom do hôr.

 

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow