15. január 2021. Dobroslav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Jarná migrácia zveri zvyšuje nebezpečenstvo nehody

Martin Karlík Martin Karlík Martin Karlík  2.5.2016 2.5.2016  

Stret vodiča s prebiehajúcim zvieraťom by nechcel zažiť nikto. Pravidlá cestnej premávky síce hovoria o dôležitosti predvídania pri jazde v úsekoch, kde zver často prebieha cez cestu, no vodiči sú často neopatrní. Kde hrozia najčastejšie strety so zverou, ako sa proti nim dá poistiť a ako im zabrániť?

 

Migrácia srnčej i malej zveri je veľmi častá aj v tomto období. Zver migruje za potravou i z dôvodu párenia, ako aj z dôvodu hľadania nového teritória. Výnimkou, samozrejme, nie je ani Bratislava a jej okolie, kde je veľa rizikových oblastí.

„V rámci Bratislavy sú to v prevažnej miere okrajové časti hlavného mesta, a to predovšetkým  cestné komunikácie vedúce smerom do Bratislavy a z Bratislavy. Presnejšie ide o cesty smerom na Senec (po starej ceste), oblasť výpadoviek smerom do a zo Záhorskej Bystrice, smerom na Devínsku Novú Ves a smerom na Devín, Raču, z a do Vajnor, Jaroviec, Rusoviec i Čuňova,“ povedal Richard Ďurica, vedúci kancelárie Obvodnej poľovníckej komory Bratislava.

Opatrenia existujú

Zabrániť týmto stretom je podľa Ďuricu ťažké. Existujú podľa neho finančne menej i viac náročnejšie riešenia, no každé z nich má svoje úskalia. „Existujú zvukové a pachové plašiče, ktoré však majú len dočasný účinok. V poslednom čase sa začali budovať oplotenia najmä okolo diaľničných komunikácií. V súvislosti s týmto opatrením však treba povedať, že uzavretie zveri na jednej alebo druhej strane diaľnice nie je ideálne riešenie,“ povedal Ďurica. Medzi finančne náročnejšie riešenia možno zaradiť stavanie takzvaných zelených koridorov zveri nad či pod cestnou komunikáciou.

Poistné krytie

Na časté incidenty z migrujúcou zverou reagujú aj poisťovne. Viaceré z nich pre časté nehody pri zrážke prebiehajúcej zveri prispôsobili i svoje poistné produkty. „Povinné zmluvné poistenie aj havarijné poistenie Auto komplet od poisťovne Kooperativa kryjú škody spôsobené stretom so zverou v plnom rozsahu,“ povedala Miriam Fuňová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa.

Ako ďalej povedala, v rámci povinného zmluvného poistenia získa klient navyše okrem iného zadarmo i poistenie škôd spôsobených stretom so zverou.   

Union poisťovňa taktiež popri havarijnom poistení umožňuje svojim klientom poistiť si aj riziko stretu so zverou spolu s povinným zmluvným poistením. „Klienti majú možnosť vybrať si niektorú z poistných súm – 2 500, 5 000 alebo 7 500 eur, pričom takéto poistenie môže mať klient už od 24 eur na rok. Rovnako je možné si však k povinnému zmluvnému poisteniu dojednať aj poškodenie sklených častí vozidla, úrazové poistenie vodiča či poistenie proti škodám spôsobených výtlkmi. Ak má klient v našej spoločnosti uzatvorené aj havarijné poistenie, odporúčame klientom uplatniť si škodu spôsobenú stretom so zverou z tohto poistenia, keďže takéto škody tento druh poistenia pokrýva automaticky,“ povedala hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová.

Zrážku so zverou kryje v rámci havarijného poistenia aj ČSOB Poisťovňa. „A to konkrétne prostredníctvom produktu Auto Partner,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. 

ČSOB z povinného zmluvného poistenia škody na aute nekryje. „Ak by si však napríklad poľovnícke združenie alebo poľnohospodárske družstvo uplatnilo škodu, kryla by sa z tohto typu poistného. Aby boli kryté aj vozidlá vodičov, ktorí nemajú havarijné poistenie, ČSOB Poisťovňa vytvorila produkt Minikasko, kde je vozidlo kryté do limitu 4 000 eur so spoluúčasťou 100 eur a len za 20 eur ročne,“ dodala Eliášová.

Privolanie polície

Nezabúdajte, že pri zrážke so zverou je povinnosťou motoristu privolať dopravnú políciu, poľovného hospodára príslušného poľovného združenia a riadne takúto nehodu zdokumentovať. A to nielen v prípade, že vodič má uzavretú havarijnú poistku a chce si predmetnú poistnú udalosť uplatňovať vo svojej poisťovni.

Odborníci z oblasti dopravy, poisťovníctva i poľovníctva sa zhodujú na tom, že najlepším riešením, ako predísť stretu vodičov so zverou, je prevencia. „Ide o zvyšovanie uvedomelosti vodičov spojenú s dôrazom na ich predvídavosť a na ich prispôsobovanie jazdy dopravným prostriedkom aj s ohľadom na možné riziko stretu s voľne žijúcou zverou,“ dodal Ďurica.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow