24. október 2020. Kvetoslava. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Nadácia Allianz podporuje Deň bielej palice

NextFuture NextFuture NextFuture  14.10.2014 14.10.2014  

Už zajtra, 15. októbra, bude na našich cestách dopravno-výchovná akcia Deň bielej palice. Organizuje ju každoročne Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolu s Prezídiom Policajného zboru SR. Hlavným garantom bezpečnosti 75 figurantov s bielou palicou počas akcie a partnerom projektu je Nadácia Allianz.

Cieľom Dňa bielej palice je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom. Počas zajtrajška budú v 49 mestách na 65 priechodoch nevidiaci ľudia signalizovať prechádzanie cez priechod pre chodcov. Niekoľko metrov za priechodom budú stáť policajné hliadky. Ak nastane situácia, že vodič nevidiacemu nedá prednosť, policajti ho zastavia, poučia o priestupku a odovzdajú mu informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Vodiči, ktorí zastavia chodcovi s bielou palicou, dostanú od dobrovoľníkov ÚNSS darček - osviežovač vzduchu do auta s motívom Dňa bielej palice.

Nejde o dobrú vôľu či zhovievavosť, biela palica nevidiacich je pre vodiča znamením, že na priechode pre chodcov musí zastaviť. „Bezpečný pohyb s bielou palicou je pre nevidiaceho jedným z atribútov jeho slobody a nezávislosti,“ hovorí Branislav Mamojka, predseda ÚNSS a aktívny používateľ bielej palice. „Je mimoriadne dôležité, aby verejnosť vnímala ľudí s bielou palicou ako prirodzenú súčasť dopravy i verejného priestoru.“

Akcia Deň bielej palice sa zameriava na výchovu vodičov k ohľaduplnosti voči nevidiacim chodcom, ktorí používajú bielu palicu a tiež na zber štatistík o neohľaduplných vodičoch, ktorí nevidiacim prednosť nedali. „Ročne sa stanú stovky nehôd, pri ktorých je jeden z účastníkov chodec, o život prídu desiatky z nich. Nadácia Allianz sa dlhodobo venuje zvýšeniu bezpečnosti na cestách, podporiť Deň bielej palice je pre nás samozrejmé,“ hovorí Viktor Cingel, predseda správnej rady Nadácie Allianz.

Nevidiaci a slabozrakí chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, často sa stretnú  s neohľaduplnosťou, trúbením či hanlivými slovami. Ako dopadnú výsledky tohtoročného Dňa bielej palice, koľko vodičov pribrzdí a koľko prefrčí ďalej, vyhlási Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už o pár dní.

Zdroj: TS ALLIANZ - SLOVENSKÁ POISŤOVŇA, A.S.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow