16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Nehody na cestách bývajú aj v piatok trinásteho

NextFuture NextFuture NextFuture  23.11.2015 23.11.2015  

Pravidlo, že na cestách si treba dávať pozor a rešpektovať pravidlá cestnej premávky, netreba, hádam, opakovať. V ČSOB Poisťovni sme sa tento raz pozreli na to, ako vodiči jazdia počas poverami ovenčeného dnešného dátumu – piatku trinásteho. Výsledok je taký, že štatistiky drukujú realistom. Hovoria o tom, že piatky trinásteho sa neodlišujú z hľadiska nehodovosti oproti ostatným dňom.

Piatky trinásteho a štatistiky

Vybrali sme si časový úsek od roku 2002, od kedy ČSOB Poisťovňa ponúka vodičom povinné zmluvné poistenie. Od spomínaného roku až do dnes možno skonštatovať, že najviac nehôd na cestách bolo v tomto časovom úseku v piatok 13.2. 2015.  Naopak ani jednu dopravnú nehodu ČSOB Poisťovňa z hlásení klientov nezaznamenala v piatok 13.8. 2004. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd bolo nedostatočné venovanie sa šoférovaniu motorového vozidla.

Ako to vyzerá na slovenských cestách vo všeobecnosti

Na slovenských cestách jazdí 2 781 937 motorových vozidiel, vyplýva zo štatistík Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Ďalších približne 58 000 je trvalo nepoistených vozidiel. V týchto prípadoch ide zväčša o motorky a pracovné stroje. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov však existujú aj prípady, kedy vozidlo bolo poistené, ale poistenie zanikne napríklad nezaplatením poistného a ďalšie poistenie je uzatvorené s časovým odstupom. Vozidlo je tak určitú dobu nepoistené. Takýchto prípadov je približne 150 000 ročne. Poisťovniam na Slovensku bolo v prvom polroku hlásených celkovo 63 327 škodových udalostí.

Akú poistku treba

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je povinné pre vodičov zo zákona. Je to poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a musí ho mať každé auto. Poistené riziká a nároky sú dané zákonom.

Minimálne limity plnenia:

 •  5.000.000 EUR – škody na zdraví,
 •  1.000.000 EUR – škody na majetku.

Havarijné poistenie je dobrovoľné poistenie a neprikazuje ho zákon. Kryje poistenie škody na vlastnom motorovom vozidle s rôznymi možnosťami poistených rizík – havária, vandalizmus, krádež a iné.

Faktory, ktoré ovplyvňujú cenu poistky

Skúsenosti vodiča:

 • škodová história,
 • vek poisteného.

Vozidlo:

 • výkon vozidla,
 • vek vozidla,
 • hmotnosť, typ, značka vozidla.

Prostredie:

 • kde vodič jazdí (región).

Moderné technológie:

 • telemetrie a iné.

PZP od ČSOB Poisťovne

Od novembra je jazda s povinným zmluvným poistením od ČSOB Poisťovne komfortnejšia o novinku, ktorú ocení každý motorista.

ČSOB Poisťovňa povinné zmluvné poistenie rozšírila o voliteľné havarijné pripoistenia:

1.       skiel – kryté sú všetky sklá, nielen čelné,   

2.       živelnej udalosti – napríklad požiar, výbuch, úder blesku, záplava, pád stromov, lavína,   

          povodeň,   

3.       stretu so zverou – pri škodovej udalosti nie je podmienkou policajné hlásenie,

4.       krádeže vozidla – zahŕňa aj poškodenia zapríčinené zlodejom, pričom je krytá všeobecná  

          hodnota auta.

Jednotlivé havarijné pripoistenia si môže vodič kedykoľvek pripoistiť, či odpoistiť, alebo uzavrieť nielen k novej, ale aj k už existujúcej zmluve PZP.

S výhodným PZP získa tak klient jednou zmluvou kryté riziká, ktoré reálne môžu ohroziť jeho auto a ktoré ani dobrý a zodpovedný vodič nedokáže ovplyvniť.

Súčasťou PZP sú aj asistenčné služby, vďaka ktorým má vodič zabezpečenú pomoc 24 hodín denne, 7 dní v týždni v prípade poruchy, havárie, ale aj krádeže vozidla.

Výberom nadštandardného balíka Prémium má vodič zabezpečený širší rozsah asistenčných služieb s vyššími limitmi a to len za 10 € ročne.

Lepšia cena PZP sa dá získať aj vďaka aktuálnej zvýhodnenej zľave 35% na poistnom.

ČSOB Poisťovňa zároveň poskytuje ďalšie zaujímavé zľavy vo výške:

 • 5 % na PZP pre klientov ČSOB Finančnej skupiny,
 • 5 % za dieťa do 15 rokov vrátane,
 • 5 %  za ročnú platbu poistného,
 • 5%  na havarijné poistenie uzavreté v ČSOB Poisťovni.

Zdroje : ČSOB Poisťovňa, a.s.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow