31. október 2020. Aurélia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Pätina slovenských domácností stále nemá žiadne poistenie

NextFuture NextFuture NextFuture  12.8.2013 12.8.2013  

Pätina slovenských domácností stále nemá žiadne poistenie. Medzi najrozšírenejšie poistenie u domácností patrí povinné zmluvné poistenie automobilov, ktoré majú približne tri pätiny domácností. Svoju domácnosť majú poistenú približne dve pätiny rodín a poistenie nehnuteľnosti napríklad domu alebo bytu má približne tretina. Slováci si najčastejšie dohadujú poistenie osobne cez sprostredkovateľa, no niektoré typy poistenia uzatvárajú už aj on-line, predovšetkým cestovné poistenie a povinné zmluvné poistenie automobilov. Zistenia pochádzajú z jarnej vlny prieskumu IMDS 2013 agentúry GfK, ktorý monitoruje poistný trh na Slovensku. Prieskumná agentúra GfK ho realizovala na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.

"Na základe výsledkov prvej vlny prieskumu IMDS zameraného na monitorovanie poistného trhu na Slovensku vyplynulo, že jedna pätina domácností stále nevyužíva žiadne poistenie. Ide predovšetkým o domácnosti s najnižšími príjmami. Zároveň pozorujeme, že s rastúcim sociálnym statusom a príjmom členov domácnosti signifikantne klesá podiel domácností bez poistenia", upresňuje Rastislav Kočan, Finance Services Sector Leader z prieskumnej agentúry GfK.

Približne polovica Slovákov nemá uzatvorené žiadne poistenie. Tí, čo ho majú, disponujú najmä životným a úrazovým poistením.

Prieskum sa okrem poistenia pre domácnosti venoval aj poisteniu jednotlivých osôb.

Medzi najrozšírenejšie poistenia u jednotlivcov na Slovensku patrí životné poistenie, ktoré má uzatvorené 47 percent Slovákov.

"V nasledujúcich 12 mesiacoch plánujú Slováci uzatvoriť najmä cestovné poistenie vrátane poistenia liečebných nákladov v zahraničí, poistenie domácností, úrazové poistenie a povinné zmluvné poistenie automobilov", dopĺňa Rastislav Kočan.

Slováci uzatvárajú poistenia prostredníctvom sprostredkovateľov

Slováci najčastejšie uzatvárajú poistenia osobne cez sprostredkovateľa, agenta prípadne finančného poradcu. Druhým najrozšírenejším spôsobom je uzavretie poistenia osobne na pobočke poisťovne. V poslednej dobe sa do popredia dostáva aj ponuka poistenia on-line a tri percentá ľudí z celej populácie uzatvorili aspoň jedno poistenie cez internet. Tento moderný kanál poistenia využívajú Slováci najmä v prípade cestovného poistenia vrátane liečebných nákladov v zahraničí a povinného zmluvného poistenia vozidiel.

Zdroj: GfK

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow