30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poistenie ako nefinančný benefit

Martin Karlík Martin Karlík Martin Karlík  11.5.2016 11.5.2016  

Poistenie vo forme zamestnaneckého benefitu je u podnikateľov čoraz obľúbenejšie. Zamestnávatelia sa od konkurencie snažia odlíšiť i v rozdielnom poskytovaní poistných služieb. Poisťovne sa tomuto trendu snažia priblížiť a rozširujú portfólio poistných produktov pre zamestnávateľov.

 

Nefinančné benefity pre zamestnancov sú čoraz obľúbenejšie u väčších a stredných firiem, ktoré hľadajú iné riešenia ako priame finančné bonusy. Najčastejšie si z rôznych nefinančných benefitov vyberá zamestnávateľ práve možnosť pripoistiť zamestnanca.

„Suma, ktorou zamestnávateľ pravidelne zamestnancovi prispieva na poistenie, je pritom výrazne hodnotnejšou investíciou ako navýšenie platu. Šesť eur k platu totiž zásadne nepomôže v prípade, keď po autonehode musí človek ležať dva mesiace na lôžku a má trvalý následok. Práve tento moment si podľa prieskumov zamestnaneckých benefitov uvedomuje stále viac firiem,“ povedal Martin Višňovský zo spoločnosti NN Group.

Efektívnejšie benefity

V mnohých prípadoch ide o životné poistenie, keďže, ako sa zhodujú analytici, tento druh poistenia je pre ekonomicky aktívnych ľudí v dnešnej dobe veľmi dôležitý.

„Typický zamestnanec s hypotékou a rodinnými záväzkami sa potrebuje zaistiť najmä proti dlhšiemu výpadku príjmu. Pre zamestnávateľa to znamená príležitosť chrániť zamestnancov nielen pred spôsobením škôd na majetku pri výkone práce, ale aj v ich súkromí pred rizikami úrazu a kritického ochorenia,“ povedal Višňovský.

Skupinové životné a úrazové poistenie je pritom podľa jeho slov dostupné pre všetky firmy, keďže minimálne mesačné poistné na zamestnanca je od dvoch eur a kryje rizikové situácie nielen v práci, chráni zamestnanca 24 hodín denne. „Firma môže poistenie zaplatiť i zo sociálneho fondu, čo jej šetrí ďalšie náklady,“ vysvetlil Višňovský.

Okrem poistenia zamestnanci čoraz viac pristupujú k doplnkovému dôchodkovému sporeniu, ktoré ponúkajú ako nefinančný benefit pre zamestnancov. „Je zrejmé, že štát sa v budúcnosti nepostará o ľudí ani v takej miere ako dnes. Vďaka kombinácii vkladu zamestnanca, príspevku zamestnávateľa a daňovej úľave si cez tretí pilier môže účastník sporenia zvýšiť svoju penziu aj o 50 percent. Podstatné je sporiť si čo najdlhšie a najmä systematicky,“ dodal Višňovský.

Prím hrá životná poistka

Poisťovne vnímajú záujem v rámci benefitov už v spomínanom segmente životných poistení. Poisťovňa UNION ponúka aj skupinové životné poistenie. „Je to rizikové životné poistenie pre prípad smrti s pripoistením kritických chorôb a úrazovým pripoistením. Poistenie dojednáva zamestnávateľ v prospech svojich zamestnancov na základe jednej rámcovej zmluvy. Zamestnávateľ tak môže získať pre zamestnancov poistné krytie za zvýhodnených podmienok oproti individuálnemu poisteniu,“ povedala Judita Smatanová, hovorkyňa poisťovne UNION.

Podobný produkt ponúka aj poisťovňa Generali, pričom zdôrazňuje, že životné poistenie môže zamestnanec získať automaticky bez skúmania súčasného zdravotného stavu. Poisťovňa dodáva, že rovnaké poistné krytie by zamestnanca pri individuálnom poistení vyšlo aj dvakrát drahšie.

 „Už za päť eur mesačne získa zamestnanec krytie na 10 000 eur v prípade smrti, invalidity a úrazu, pričom reálne zvýšenie hrubého príjmu o týchto päť eur by zamestnancovi prinieslo mesačne v čistom na výplatnej páske len zhruba tri eurá. Za tieto peniaze mu však vie zamestnávateľ poskytnúť kvalitné životné a úrazové poistenie,“ hovorí Marián Zelko, hlavný riaditeľ Úseku externého predaja poisťovne Generali.

Častým využívaným benefitom je aj úrazové poistenie. „Podobne ako v prípade skupinového životného poistenia zamestnávateľ získa zvýhodnené poistné krytie pre svojich zamestnancov oproti individuálnemu poisteniu,“ vysvetlila Smatanová.

Poistenie proti vzniknutej škode

Poistenie proti škode zamestnávateľovi sa u zamestnávateľa síce príliš nevníma ako zamestnanecký benefit, no pri práci na drahých strojoch ho môže v prípade jeho poškodenia zachrániť pred veľmi vysokými finančnými úhradami za vzniknutú škodu.

„Ponúkame hromadné poistenie zamestnancov za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Toto poistenie ponúkame v dvoch variantoch. Prvý variant je poistením na výber, teda zamestnávateľ vyberie zamestnancov, ktorí sú v rámci tohto poistenia poistení, a druhým je poistenie súborové, teda sú poistení všetci zamestnanci zamestnávateľa,“ ozrejmila Smatanová.

Poisťovňa Generali spracovala aj zaujímavý prieskum, ktorý poukázal na veľký rozdiel medzi benefitmi, ktoré dostávajú zamestnanci na Slovensku a pracujúci v západnej Európe či Amerike.

„Na Slovensku prevládajú stále hmatateľné benefity, ktoré vidí zamestnanec okamžite na svojej výplatnej páske či na nižšom účte za telefón. Firmy v západných krajinách však lákajú zamestnancov na pridanú hodnotu, ktorú nevidí zamestnanec síce ihneď, ale pri nečakanej životnej situácii ho takýto benefit finančne zabezpečí – firmy platia zamestnancom životné poistenie,“ vysvetlil Zelko.

Zdôraznil aj fakt, že poisťovňa Generali poskytla skupinové poistenie pre zamestnancov už pre 106 firiem. Jeho výhody tak využíva približne 10 500 zamestnancov.

Firmy si poistenie pochvaľujú

„Našim zamestnancom poskytujeme okrem iných benefitov aj benefit životného poistenia. Zamestnanci to veľmi oceňujú, pretože si uvedomujú, že životné poistenie môže im alebo ich príbuzným finančne pomôcť v životnej situácii, keď to budú veľmi potrebovať. Sme presvedčení, že aj vďaka takémuto benefitu sa stávame pre aktuálnych aj potenciálnych zamestnancov ešte atraktívnejším zamestnávateľom,“ povedala Zuzana Palatinusová, HR manažérka Saneca Pharmaceuticals, a. s.

Nefinančné benefity by tak mali byť výhodné nielen pre zamestnancov, ale aj pre samotné firmy. „Dajú sa platiť aj zo sociálneho fondu. Zamestnancom tak dokážu firmy cez benefit ponúknuť viac, ako keby im zvýšili príjem priamo peniazmi,“ dodal Zelko.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow