27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poistenie áut, firiem aj úverov zdraží vládny odvod

Zuzana Kočišová Zuzana Kočišová Zuzana Kočišová  27.10.2016 27.10.2016  

Zhruba o desať percent by podľa odhadu tunajších poisťovní mohli od budúceho roka zdražieť neživotné poistky. Týka sa to ako havarijného poistenia, tak aj poistenia firemných pohľadávok. Dôvodom je nový osobitný odvod, ktorý pre tieto poistky navrhuje rezort financií. Sľubuje si od toho 50 miliónov eur navyše pre štátnu kasu.

 

Dve povinné platby – odvody pre poisťovne navyše navrhuje od budúceho roka súčasná vládna koalícia. Pôvodne časovo ohraničený osobitný odvod, ktorý mali poisťovne s tržbami nad tri milióny eur poslednýkrát platiť v tomto roku, už poslanci definitívne predĺžili. A navyše aj zdvojnásobili jeho výšku.

No k tomu chce koalícia aj nový odvod vo výške osem percent z neživotných poistiek. A to nielen z nových zmlúv, ale aj z tých existujúcich, ktoré si napríklad klienti vyplatili už vopred na niekoľko rokov. Pre tunajšie poisťovne a ich klientov to znamená v prvom rade zdraženie poistiek. Poisťovne to odhadujú na zhruba desať percent navyše oproti terajšej úrovni.

Výnimkou bude povinné poistenie áut, kde sa odvod osem percent, určených pre záchranné zložky, už v cenách zohľadňuje roky.

Hľadať v cudzine

Väčšie firmy, pre ktoré poistenie napríklad zodpovednosti voči dodávateľom znamená nemalé sumy, však zrejme budú mať tendenciu sa po zmluve poobzerať za hranicami. Aj napríklad u matiek tunajších poisťovní, ktoré vo svojich domovských štátoch podobný odvod platiť nemusia. Alebo samotné tunajšie poisťovne začnú v rámci zachovania konkurencieschopnosti niektoré produkty ponúkať od svojich zahraničných sesterských či materských firiem.

Krajným riešením aj vzhľadom na predĺžený a vyšší osobitný odvod by bola zmena statusu niektorých tunajších poisťovní na zahraničné pobočky. Podobne, ako to pred rokmi urobila UniCredit Bank, ktorej aktivity na Slovensku dnes už riadi česká centrála.

V každom prípade však ešte poisťovne posledné slovo nepovedali. „Napriek odbornej argumentácii asociácie a všetkých zainteresovaných v legislatívnom procese, vláda na svojom rokovaní 21. septembra 2016 schválila zavedenie osempercentného odvodu na neživotné poistenie, pričom návrh bol pozmenený tak, že výnos odvodu sa stáva príjmom štátneho rozpočtu a nedefinuje sa jeho účel,“ skonštatovala Slovenská asociácia poisťovní vo svojom stanovisku k návrhu. Spresnila, že sadzba osobitného odvodu sa má postupne znižovať na súčasnú úroveň najbližšie štyri – päť rokov.

De facto daň

Nový odvod navyše poisťovne v skutočnosti vnímajú ako daň a tvrdia, že vláda chce takto jednoducho len získať od ľudí peniaze cez nepriame dane (odvody), aby nemusela priznať, že platia oveľa viac daní, ako sa oficiálne vykazuje.

„Nový odvod je aj obrovským momentálnym zásahom do hospodárenia poisťovní, pretože poistné zmluvy sú zvyčajne dlhodobé, takže odvod z už existujúcich poistení má neprípustne retroaktívny charakter,“ upozorňujú poisťovne a sú ochotné sa preto obrátiť aj na Ústavný súd SR.

Poisťovní sa zastala opakovane aj Národná banka Slovenska, ktorá nad nimi dohliada. Urobila tak už v pripomienkovom konaní k návrhu osempercentného odvodu. Ministerstvo financií sa však bráni, že nezavádza nový odvod, ale rozširuje ho len z povinného poistenia áut na celý trh neživotného poistenia.

V povinnom poistení sa 8 % platí historicky

Od roku 2002 musia byť všetci majitelia áut, motoriek, dodávok a ďalších vozidiel povinne poistení proti škode spôsobenej prevádzkou motorového vozidla. Cena poistenia odvtedy v sebe už zahŕňa osempercentný odvod pre hasičské a záchranné zbory, z ktorých sa majú prioritne financovať pomôcky pre tieto zbory využívané pri dopravných nehodách. No už aj z minulosti sú známe prípady, keď peniaze smerovali na nákup vodných motorových člnov a podobne.

Povinné zmluvné poistenie nahradilo dovtedy zákonné poistenie, z ktorého sa tento odvod tiež platil. Zabezpečovala ho dovtedy štátna Slovenská poisťovňa. Povinné poistenie nie je určené pre škody u vodiča samotného, ale na preplatenie ním spôsobených škôd na iných vozidlách, zdraví ostatných účastníkov premávky a na úhradu ďalších hmotných škôd.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow