24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poistenie cez leto! Dôležitejšie ako opaľovací krém pri mori!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  17.7.2015 17.7.2015  

Kufor je zbalený, starosti hodené za hlavu, všetko je pripravené na to, aby sme vyrazili na letnú dovolenku. Leto je pre cestovateľov jednoznačne najobľúbenejšie obdobie. Nanešťastie sa radí zároveň aj k mesiacom, kedy sa zvyšuje počet poistných udalostí. Myslite preto na seba, rodinu aj svoj domov ešte pred tým, ako si začnete bezstarostne užívať.

 

Cestovné poistenie uzavriete aj pár hodín pred cestou

Vo všeobecnosti by cestovné poistenie malo predstavovať komplexnú ochranu proti nepríjemným situáciám, ktoré môžu v zahraničí nastať. Základom je prispôsobiť poistenie vašim plánom. Je rozdiel stráviť týždeň v hotelovom komplexe na pláži bez adrenalínových športov a dva týždne na poznávacej túre krajinou. Ísť autom, či lietadlom? Všade sa vyskytujú rozdielne možnosti poistných udalostí, ktoré treba zvážiť. „Absolútnym základom pri ceste by vždy malo byť poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu. Neodmysliteľnou súčasťou by mala byť rovnako kvalitná asistenčná služba,“ hovorí Karel Žyla, manažér PR a internej komunikácie poisťovne AXA v ČR/SR.

Ak ste si spomenuli na poistenie v poslednej chvíli, vďaka moderným technológiám sa dá uzavrieť prakticky na počkanie. „Cestovné poistenie je možné uzatvoriť online v pohodlí domova cez internetové stránky. Nastavenie všetkých potrebných parametrov zaberie len pár minút a poistenie je platné už štyri hodiny po tom, ako prijmete platbu poistného,“ vysvetľuje Karel Žyla. Túto možnosť poskytujú dnes už takmer všetky poisťovne. „ Dá sa poistiť aj bezprostredne pred cestou, online, cez SMS, telefonicky, prostredníctvom mobilnej aplikácie,“ dodáva Artur Šturmankin, špecialista odboru firemnej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne. Daniela Vlčková, hovorkyňa Wüstenrot poisťovne však zdôrazňuje, že je dôležité uzavrieť cestovné poistenie ešte na území Slovenska, pred vycestovaním na dovolenku.

Na asistenčné služby sa pýtajte už pri podpise zmluvy

Asistenčná služba je prvým kontaktom, ktorý vás zorientuje v nepríjemnej situácii a je akýmsi anjelom strážnym aspoň radou a pomocou na diaľku.  Ak sa vyskytne poistná udalosť, podľa Zuzany Eliášovej z ČSOB Poisťovne treba čo najskôr kontaktovať nonstop asistenčnú službu: „Napríklad v prípade ČSOB Assistance je asistenčná služba dostupná na celom svete. Rečovej bariéry sa netreba obávať. Sú na nej k dispozícii po slovensky a po česky hovoriaci pracovníci, ktorí poradia, ako postupovať, odporučia lekára či nemocnicu, prípadne zorganizujú potrebné vyšetrenie.“ Mnohé poisťovne dokonca majú v mobilnej aplikácii priamo službu cestovných asistentov, prostredníctvom ktorej je možné jedným klikom kontaktovať asistenčnú službu, a to aj bez pripojenia na internet. Cestovný asistent sprostredkuje všetky potrebné informácie. Kvality a rozsah asistenčných služieb by mali patriť k zásadným otázkam, na ktoré sa pri uzatváraní poistenia informujete.

Poistenie ku kreditným kartám si dobre overte

Býva už dobrým zvykom, že banky aj spoločnosti ponúkajúce kreditné karty k nim pribaľujú ako benefit cestovné poistenie. Nie je to však prioritnou funkciou kreditnej karty, a preto je vhodné sa tomuto produktu dobre pozrieť na zúbok ešte pred cestou. „Ku kreditným, respektíve platobným kartám, môže byť dojednané aj cestovné poistenie. Niekedy je to napríklad len úrazové poistenie s rôznym rozsahom. Treba si dôkladne overiť, čo je kryté a za akých podmienok. Niekedy poistenie platí len na základe aktivácie platbou v zahraničí, nemusí sa vzťahovať aj na rodinných príslušníkov a podobne. Zvyčajne tu bývajú pomerne nízke limity krytia liečebných nákladov, nebývajú kryté niektoré športy, respektíve iné rizikové činnosti a nebývajú poistené ani stornovacie poplatky,“ hovorí zo skúsenosti o cestovnom poistení ako bonuse Artur Šturmankin. Ak už nejaké poistenie na karte máte, zistite, či vám vyhovuje a v prípade potreby nemusíte kupovať nový celý cestovný balík, ale využiť možnosť iba dopoistiť si nekryté riziká pomocou variabilného poistenia. „Variabilné cestovné poistenie je v takejto situácii výhodou oproti prednastaveným balíkom, keďže si môže uzavrieť len poistenie, ktoré nemá a mohol by ho potrebovať,“ hovorí Vlčková. Máte tak poistené všetko podľa predstáv a poistenie sa zbytočne nepredraží.

Európsky preukaz zdravotného poistenia vždy nestačí

Pri cestovaní v rámci Európskej únie majú držitelia Európskeho zdravotného preukazu (EPZP) výhodu poistenia občana danej krajiny. Práve to však skrýva nepoznané nástrahy. Na základe EPZP je poskytovaná v každej krajine zdravotná starostlivosť v rámci verejného zdravotného poistenia, teda so všetkými spoluúčasťami a poplatkami.

Hlavným negatívom poistenia krytého len z EPZP je možnosť využiť len štátne zariadenia. Artur Šturmankin vysvetľuje: „EPZP platí len v zdravotníckych zariadeniach siete verejného zdravotného poistenia, ktoré v niektorých, najmä frekventovaných turistických lokalitách, nemusia byť najbližším ani najvhodnejším zdravotníckym zariadením. Na základe EPZP nie je tiež hradená napríklad repatriácia, prevoz telesných pozostatkov, návšteva blízkej osoby pri hospitalizácii, ani nie sú poskytované asistenčné služby.“

Ani na Slovensku nie je zdravotníctvo úplne zadarmo, no pacient znáša omnoho menšiu mieru spoluúčasti, ako v niektorých iných krajinách. „Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia majú občania EÚ nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak existuje za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak, ako poistenec tej-ktorej krajiny EÚ,“ upresňuje Judita Smatanová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union poisťovne, a. s. Výška doplatkov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť sa v EÚ rôzni. Napríklad vo Francúzsku sa hradí 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Platí to napríklad v Taliansku. Výnimkou nie je ani Chorvátsko. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí, aj keď máte Európsky preukaz zdravotného poistenia. „V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a s týmto účtom zájsť na miestnu zdravotnú poisťovňu, ktorá vám preplatí výdavky v zmysle pravidiel francúzskeho práva,“ hovorí o právnych strastiach EPZP Smatanová.

Komerčné cestovné poistenie Slovákom kompenzuje zdravotné krytie na takú úroveň, na akú sú zvyknutí doma.

Nezabudnite na poistenie svojho „miláčika“

Reč je o aute. Každoročne stúpa počet dovolenkárov, ktorí zamieria do sveta na vlastnom automobile. Pohoda a mobilita sú výhody, no na cestách striehnu každý deň aj mnohé nebezpečné situácie. Na tie treba myslieť dopredu. Ako hovorí Ing. Daniela Vlčková: „Klient si môže v rámci cestovného poistenia dojednať aj poistenie technickej pomoci a odťahu vozidla, vhodné najmä, ak nemá havarijné poistenie a ide na dovolenku autom. V takomto prípade ide o zabezpečenie opravy na mieste, odtiahnutia či úschovy v prípade poruchy alebo dopravnej nehody. Poistenie obsahuje aj pomoc v prípade krádeže vozidla, pri strate kľúčov od vozidla, zámene paliva v nádrži, defekte pneumatiky vozidla a podobne. Výhodou je, že nie je potrebné platiť celé havarijné poistenie, ale všetky riziká, ktoré vás môžu postretnúť v aute pri cestovaní do cudziny máte pokryté.

Domov zanechajte v bezpečí

Poistenie pri ceste do zahraničia sa zvyčajne spája s ochranou cestujúcich. Málokto však myslí, že dlhodobo bez dozoru ostane bývanie. Preto je pred cestou vhodné sústrediť sa aj na uzatvorenie poistenia bývania. „Podľa našich štatistík sa najviac vlámaní udeje práve počas leta. S dobrým poistením bývania získate ochranu ako pred zlodejmi, tak aj pred živelnými pohromami,“ hovorí Ján Ďurech z marketingového oddelenia poisťovne Aegon a dodáva, že na čele najčastejších poistných udalostí sú vodovodné škody. Krádež a vlámanie sú pritom až na piatom mieste. Okrem poistenia domácnosti pomôže aj poistenie zodpovednosti za škodu, keď vám v neprítomnosti praskne vodovodný ventil a susedia budú mať doma neželané ovlaženie.  

Dajú sa poistiť obavy z terorizmu?

Počet teroristických útokov v poslednom desaťročí vzrástol. Nielen v exotických končinách, ale aj v obľúbených turistických centrách. Preto mnohých čoraz viac zaujíma, ako je to s poistením v prípade zasiahnutia terorizmom. „V prípade teroristického útoku, ktorého poistený nie je priamo ani nepriamo účastníkom, svojím konaním sa nepodieľal na tomto útoku a nemohol sa mu vyhnúť a počas tejto akcie došlo k zraneniu poisteného, vtedy poisťovňa kryje liečebné náklady na neodkladné liečebné ošetrenie do výšky poistnej sumy 40 000 eur,“ hovorí Zuzana Eliášová. Podmienkou však je, že miesto konania zájazdu v čase uzavretia zmluvy nebolo oficiálne vyhlásené Ministerstvom zahraničných vecí SR za nebezpečné z dôvodu terorizmu. Rovnako je to aj v prípade odporúčaní, aby do konkrétneho miesta zájazdu ľudia necestovali. V opačnom prípade by klient v prípade útoku stratil nárok na poistné krytie. Rozhodnutie necestovať do krajiny a stornovať napríklad zájazd v cestovnej kancelárii len z dôvodu obavy však poisťovňa nekryje. „Zrušenie zájazdu v súvislosti s obavami z nepokojov v danej destinácii, zo štrajkov či terorizmu nespadá do predmetu poistenia, a preto tento dôvod zrušenia poisťovňa neakceptuje,“ dodáva Zuzana Eliášová.

Koľko stoja najčastejšie cestovateľské diagnózy bez poistenia? Viac ako dovolenka!

 

Žalúdočné problémy

Zápal ucha

Akútna bolesť zubov

Chorvátsko

153 €

109 €

50 €

Grécko

169 €

123 €

91 €

Taliansko

157 €

112 €

116 €

Turecko

607 €

247 €

177 €

Bulharsko

155 €

86 €

153 €

Španielsko

534 €

147 €

158 €

Egypt

183 €

107 €

171 €

Zdroje: Zdroj: ČSOB Poisťovňa

Najčastejšie poistné udalosti leta

Podľa slov Judity Smatanovej dovolenkári najčastejšie navštevujú zdravotnícke zariadenia v zahraničí z dôvodov tráviacich ťažkostí, alergií, dermatitíd, angíny, infekcie dýchacích ciest a rôznych rezných poranení či zlomenín rúk a nôh. Suma za ošetrenie „letných ochorení“ sa pohybuje okolo 100 – 500 eur, pri úrazoch môže suma za ošetrenie dosiahnuť výšku aj niekoľko tisícok eur.

Ako sa správať pri návšteve lekára za hranicami?

Po vyšetrení si netreba zabudnúť vypýtať potrebné doklady. Je to napríklad doklad o zaplatení, o ošetrení – ako lekárska správa, recept, účet za lieky a podobne. „Neodporúčame podpisovať nič, čomu nerozumieme. Každú poistnú udalosť je po návrate do vlasti potrebné bezodkladne nahlásiť telefonicky alebo písomne,“ hovorí Zuzana Eliášová..

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow