26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poistky so sporením štát mierne zoškrtal

Zuzana Kočišová Zuzana Kočišová Zuzana Kočišová  29.1.2014 29.1.2014  

Najznámejšie životné poistky, cez ktoré sa aj sporí tak, že sa peniaze každoročne zhodnocujú o vopred sľúbený úrok, majú od januára prísnejšie podmienky. Vo všetkých nových zmluvách môžu poisťovne od tohto roka garantovať minimálny ročný výnos 1,9 %. Do vlaňajška to bolo ešte 2,5 %.

 

Nové kapitálové životné poistky môžu od tohto roka klientom garantovať každoročné zhodnotenie úspor najviac o 1,9 % ročne. Týmto pevným percentom poisťovne zhodnocujú počas celého trvania zmluvy peniaze, ktoré sa nespotrebujú na poistenie, ale idú na sporenie. Takto nasporenú sumu poisťovňa vyplatí klientovi pri dožití sa dohodnutého veku, prípadne po odrátaní určitej sankcie pri predčasnom zrušení zmluvy.

Opatrením z minulého roka Národná banka Slovenska ohraničila garantovaný výnos najviac na 1,9 %. Dôvodom je dlhodobý pokles výnosov z dlhopisov. Poisťovne pri nových zmluvách môžu garantovať aj nižšie percento, najviac ale stanovených 1,9 %.

Ak sa však poisťovniam darí, môžu v daný rok zhodnotiť úspory klientov aj o viac ako je garantovaný úrok. Závisí to od rozhodnutia každej poisťovne. To sa ale v najbližších rokoch nečaká, pretože výnosy z bezpečných cenných papierov sú historicky nízke a poisťovne musia často z vlastného zisku dotovať staršie zmluvy, v ktorých garantujú každoročné zhodnotenie ešte o štyri či aj šesť percent.

Zníženie garantovaného výnosu sa netýka starších zmlúv uzatvorených ešte za iných podmienok. Garantovaný výnos tiež nevyužívajú investičné životné poistky, kde sa sporivá časť zhodnocuje cez podielové fondy či rizikové poistky, cez ktoré sa nesporí.

Foto: Shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow