26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poistné krytie nehnuteľností nepodceňujte

Martin Karlík Martin Karlík Martin Karlík  19.4.2016 19.4.2016  

Riziká pri poistení rodinných domov či domácností sú rôzne. Inú povahu nebezpečenstva majú rekreačné nehnuteľnosti a inú zas nehnuteľnosti v oblastiach, kde hrozia povodne. Odborníci radia poistiť si nehnuteľnosti na mieru a poistné krytie nepodceňovať. Klienti by mali zohľadňovať poistné riziká, spoluúčasť a výšku poistnej sumy.

 

Pri poistení rôznych nehnuteľností je dôležité správne určiť poistnú sumu. Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ľudia v tomto uponáhľanom svete chcú vybavovanie poistenia urýchliť a často nevedia, čo konkrétne na nehnuteľnosti majú poistené. 

Nepodceniť nebezpečenstvo

„Klient by si mal svoju nehnuteľnosť poistiť voči všetkým rizikám, ktoré ho reálne môžu ohroziť. Sú to napríklad živelné riziká ako požiar, víchrica, povodeň, krádež, vandalizmus a iné. Veľmi dôležitá je pritom aj poistná suma nehnuteľnosti, na ktorú si klient nehnuteľnosť poistí. Mala by zodpovedať reálnej hodnote nehnuteľnosti,“ povedala Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB Poisťovne.V tomto prípade klientovi pomôže, ak si dojedná takzvanú indexáciu poistenia, čo vlastne zaistí to, aby poistná suma nehnuteľnosti bola aj v budúcnosti aktuálna a zodpovedala tak stále meniacej sa situácii na trhu.

Výluky

Pri  uzatvorení poistenia si však treba dať pozor najmä na výluky z poistenia. Inými slovami, nepodceňovať poistné krytie a radšej si o poistných rizikách zistiť čo najviac. Napríklad ak sa váš dom nachádza v oblasti, kde je častý zosuv pôdy alebo dokonca hrozia záplavy, musíte sa uistiť, že samotnú nehnuteľnosť máte dostatočne krytú. „Práve vtedy je vhodné zvýšiť si v rámci našich produktov takzvaný limit Povodeň a Záplava na 100 percent. Samozrejme, za predpokladu, že sa nehnuteľnosť nenachádza v oblasti, ktorá je vylúčená z poistenia povodne a záplavy,“ povedal Milan Janásik, hovorca poisťovne Generali. Tu vlastne platí poistné pravidlo, že čím odlišnejšie riziko vplývajúce na nehnuteľnosť je, tým špecifickejšie je aj samotné poistné krytie. Môžete si poistiť nehnuteľnosť aj vtedy, keď ju nemáte dostavanú a zaručiť sa tak za prípadnú stratu a odcudzenie stavebného materiálu. Samozrejme, nemôžete hneď podľahnúť „poistnej panike“ a poistiť si napríklad dom v centre mesta proti zosuvom pôdy na mieste, kde nikdy k zosuvom nedošlo.

Ochrana chát a víkendových chalúp

Iné to je, samozrejme, pri poistení rekreačných nehnuteľností. „Prechodne obývané chaty či víkendové domy sú v porovnaní s trvalo obývanými budovami a domácnosťami väčšmi vystavené niektorým druhom rizík. Častejšie sú terčom zlodejov alebo vandalov. Takáto poistená budova a domácnosť by mala byť preto dobre zabezpečená. Vzhľadom na lokalitu sú rekreačné budovy viac ohrozené taktiež rizikami ako požiar, povodeň, záplava, zosuv pôdy alebo ťarcha snehu,“ povedala Lucia Muthová, hovorkyňa poisťovne Allianz  ̶  SP.

Okrem rizík by však klient mal pri poistení nehnuteľností zvážiť výšku poistnej sumy a spoluúčasť. „Výška poistnej sumy má zodpovedať nákladom, ktoré by klient potreboval, ak by si chcel rovnaký dom postaviť znovu. Táto hodnota sa môže líšiť od ceny, za ktorú by klient dokázal dom predať,“ povedala Judita Smatanová, hovorkyňa Union, a. s. Upozorňuje, že predovšetkým pri stanovení spoluúčasti je nutné byť zvlášť obozretný. „Spoluúčasť je výška, ktorou sa klient podieľa pri každej poistnej udalosti. Pri vyšších spoluúčastiach klient platí nižšie poistné, musí však očakávať, že pri poistnom plnení môže byť plnenie nižšie,“ vysvetlila Smatanová.

Dobrá informovanosť

V neposlednom rade si klient vlastne musí uvedomiť, čo všetko je nehnuteľnosť. „Poisťovne totiž pristupujú rôzne k posudzovaniu takých súčastí ako sú plávajúce podlahy, dvere, kuchynská linka alebo vstavané skrine. Preto môže byť zbytočné riziko, ak si klient poistí svoju nehnuteľnosť v jednej poisťovni a domácnosť v inej,“ dodala Smatanová. Ľudia často poistenie domácnosti nechávajú na náhodu alebo na poisťovňu, ktorá má práve poruke nejakú atraktívnu ponuku so zľavou.

Poistiť sa dajú nielen nevstavané skrine, koberce a spotrebiče, ale dokonca aj domáce zvieratá. „Domácnosť by mala byť poistená tak, aby bola v prípade poistnej udalosti vyplatená suma, ktorú by klient potreboval vynaložiť na obstaranie všetkých hnuteľných vecí toho istého druhu, rozsahu a kvality,“ povedal hovorca Generali.

Pomoc pre podnikateľov

Časté otázky klientov smerujú aj k poisteniu právnickej osoby. Poisťovne rozdelenie medzi fyzickou a právnickou osobou príliš nezohľadňujú, sústreďujú sa najmä na účel poistenia. Od toho sa odvíjajú špecifiká šité na mieru podnikateľom. „Rozsah poistných rizík pre poistenie fyzických a právnických osôb je z veľkej časti rovnaký. Rozdiel pre poisťovňu predstavuje najmä ohodnotenie rizika v závislosti od vykonávanej podnikateľskej činnosti. Väčšie riziko predstavuje napríklad budova s výrobou dreveného nábytku ako administratívna budova. V prípade poistenia právnických osôb je hlavnou výhodou klienta možnosť poskladať si rozsah poistenia na mieru podľa konkrétnych poistných potrieb. Minimálne by si podnikateľ mal poistiť nielen budovu, ale aj zariadenie a technológie používané na svoju podnikateľskú činnosť,“ dodala hovorkyňa ČSOB.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow