27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poistných podvodov na Slovensku pribúda

NextFuture NextFuture NextFuture  31.5.2013 31.5.2013  

Životné poistenie na Slovensku zaznamenalo v uplynulom roku viac ako 60-percentný nárast vyšetrovaných pokusov o podvod. Poistenie osôb sa tak aj u nás stále častejšie stáva zdrojom neoprávneného obohatenia, čo bola ešte donedávna pozícia typická pre neživotné poistenie

V reakcii na vývoj posilnili poisťovne svoje ochranné opatrenia na odhaľovanie pokusov o podvod. Smutná správa však je, že Slováci neváhajú riskovať až 10-ročný nepodmienečný trest pri pokuse podvodne získať poistné krytie vo výške od 2 660 eur.

Dôvodov strmo rastúceho trendu pokusov o podvod v rámci životného poistenia je niekoľko, ale významnú úlohu hrá zlá ekonomická situácia. Ľudia sa v časoch klesajúcich príjmov utiekajú k podvodom v snahe zlepšiť si jednorazovým finančným plnením životnú situáciu. Zo štatistík ING Životnej poisťovne vyplýva, že najčastejšie sa pokusy o podvod vyskytujú v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou, pričom najvyššie čísla v podvodoch za minulý rok zaznamenal Prešovský kraj.

„Nárast pokusov o poistné podvody v životnom poistení súvisí tiež so zvýšeným predajom pripoistení. Kým sa zákazníci poisťovali iba pre prípad smrti alebo invalidity, podvody boli omnoho náročnejšie, široký rozsah pripoistení, najmä drobných úrazov, už pri minimálnej ujme však ponúkol ľuďom nové príležitosti,” vysvetľuje ďalšie dôvody generálny riaditeľ ING Životnej poisťovne, Dušan Quis. Klienti najčastejšie zneužívajú pripoistenie doby nevyhnutného liečenia a poistné plnenie pri práceneschopnosti.

 

Top 5 najčastejších podvodov

  1. Alkohol pri poistnej udalosti
  2. Predlžovanie práceneschopnosti (PN) pri dobe nevyhnutného liečenia
  3. Antedatovanie zmlúv
  4. Zatajenie reálneho zdravotného stavu
  5. Zatajenie zásadných skutočností ovplyvňujúcich poistenie (napr. rizikové zamestnanie, šport, nesprávna výška príjmu, ktorá ovplyvňuje výšku výplaty plnenia pri práceneschopnosti)

 

Zdroj: TS ING

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow