24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Poisťovňa odhalila pokusy o podvod za dva milióny eur

NextFuture NextFuture NextFuture  21.10.2016 21.10.2016  

Získať peniaze nelegálnou cestou láka stále veľké percento ľudí. Nie vždy sa to však oplatí. Za prvých deväť mesiacov tohto roka odhalila poisťovňa Generali takmer päťsto špekulatívnych pokusov o získanie poistného. Vďaka tomu uchránila finančné prostriedky za viac ako dva milióny eur.

 

Počet odhalení stúpol

Ak porovnávame počet odhalených pokusov o podvod oproti minulému roku, ide o nárast zhruba o pätinu. Je to výsledok dôslednejšieho monitorovania podozrivých poistných udalostí a využívanie nových technológií. Celkovo vedie Bratislavský kraj, kde sa odohrala štvrtina zo všetkých prípadov.

Prevládajú autičkári, no nelenia ani lekári

Pokusy o neoprávnené vyplatenie poistného boli odhalené najčastejšie v oblasti poistenia motorových vozidiel, ide až o 62 % prípadov. Pri poistení vozidiel sa často vyskytujú nafingované parkovacie škody. Klienti sa snažia uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. Ďalšou kategóriou častých podozrivých poistných udalostí sú úmyselne vyvolané dopravné nehody. Podvodníci nelenia ani pri úrazovom poistení. Tu poisťovňa evidovala podozrenia najmä pri takzvaných mäkkých diagnózach, teda ide o podvrtnutia kĺbov či pomliaždeniny. Zaznamenali dokonca aj diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú. Podozriví z nekalého konania v niektorých prípadoch nie sú len klienti, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali. Rovnako je dnes možné ľahšie identifikovať aj podvody pri poistení majetku a zodpovednosti za škodu. Pomocou nových technológií sú likvidátori schopní identifikovať, ako a či vôbec škoda vznikla v dôsledku nepriaznivého počasia. Dokonca v prípade plnenia za fiktívne poškodenie poľnohospodárskych plodín zaznamenávajú prípady, keď sa pokus o nekalé konanie podarí odhaliť vďaka satelitným snímkam.

Automatické scenáre už poisťovne poznajú

Odhaľovať podozrivé poistné udalosti poisťovni pomáhajú aj takzvané automatické scenáre. Tie hľadajú spoločné vzory správania pri podozrivých poistných udalostiach. Štrnásť scenárov definuje istý model možného podvodu. Pri každom piatom takto definovanom podnete sa podozrenie aj potvrdí. Už dnes pomáhajú odhaľovať podvody moderné technológie a ich podiel v budúcnosti ešte porastie. Predpokladá sa napríklad používanie dronov, ktoré by mohli poistený objekt preveriť zo vzduchu.

Odhalenie vyjde draho

Po odhalení pokusu o podvod hrozí na základe súdno - právneho konania odňatie slobody od 1 do 15 rokov. Vymeranie trestnej sadzby závisí od osoby páchateľa, spôsobu spáchania poistného podvodu a výšky spôsobenej škody.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow