27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Prečo budúci penzisti skonzervatívneli

Zuzana Kočišová Zuzana Kočišová Zuzana Kočišová  19.6.2013 19.6.2013  

Zhruba 1,2 milióna sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri sa od mája premiestnilo z rizikovejších do najmenej rizikových dlhopisových fondov. Skôr ako o príklone k opatrnosti budúcich penzistov treba za týmto presunom vidieť zmenu legislatívy, ako aj nezáujem ľudí, ktorí sú už nestálymi zmenami v nastavení druhého – súkromného dôchodkového piliera unavení.

 

Tento rok sa začal pre dôchodkové sporenie v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) nezvyčajne akčne. Najskôr mohli ľudia z druhého piliera penzijného zabezpečenia vystúpiť a stať sa tak výlučne súčasťou štátneho systému Sociálnej poisťovne. To využilo asi 90-tisíc ľudí, zatiaľ čo takmer 15-tisíc nových účastníkov doň do konca januára vstúpilo prvýkrát.

Do konca marca sa potom mala väčšina ľudí, ktorá si dovtedy sporila v rizikových fondoch, najmä akciových, rozhodnúť, či chce v týchto fondoch zotrvať. No museli o tom písomne informovať svoju DSS, inak boli automaticky presunutí do najbezpečnejších dlhopisových fondov. V nich musia DSS v prípade vykázania záporného výnosu, teda znehodnotenia investovaných peňazí, doplatiť „prerobený“ rozdiel z vlastného vrecka.

Načasovanie tejto zmeny na obdobie odovzdávania daňových priznaní, zdravotných zúčtovaní a príprav na Veľkú noc sa, samozrejme, na celkovom záujme budúcich penzistov prejavilo. Úmysel zostať v rizikovo orientovaných fondoch nakoniec deklarovalo od päť do desať percent sporiteľov v jednotlivých spoločnostiach.

Dôchodok ľudí

Pričasté zmeny

Dôchodkové spoločnosti za nečinnosťou klientov vidia ešte jeden moment. „Ostatné otvorenie druhého piliera ukázalo krehkosť jeho základov. Tie sú postavené na dôvere sporiteľov, ktorá bola v posledných rokoch decimovaná. Prispela k tomu nielen situácia na finančných trhoch, ale aj mnoho neobjektívnych informácií,“ argumentuje Asociácia DSS.

A tak od apríla postupne putovala drvivá väčšina sporiteľov a ich úspory do konzervatívnych fondov. Tie sú okrem už spomínanej garancie charakteristické veľmi opatrnou investičnou stratégiou, ktorá nemusí stačiť na porazenie každoročného rastu cien. I keď ten očakávaný pre tento rok na úrovni 2,3 % (MF SR) by niektoré presiahnuť mohli.

V každom prípade by sa tak v dlhopisových fondoch malo nachádzať začiatkom mája približne 1,3 milióna z celkových takmer 1,5 milióna sporiteľov, ktorí si na dôchodok sporia okrem štátnej Sociálnej poisťovne – I. pilier – aj v súkromných dôchodkových spoločnostiach. Na zvyšné tri rizikovejšie typy fondov – zmiešané, akciové a indexové – ostáva tak okolo 150-tisíc klientov.

Celkovo si od roku 2005 ľudia v druhom pilieri nasporili sumu 5,4 miliardy eur, z toho 4,9 miliardy je od mája v dlhopisových fondoch.

Ako vyzerá sporenie v II. pilieri

Typ fondu Objem úspor (mil. €) Ročný poplatok za správu (%)
Dlhopisové fondy (garantovaný typ) 4922 0,3
Zmiešané fondy 85,9 0,3
Akciové fondy 403,1 0,3
Indexové fondy 15,1 0,3

Rozdelenie trhu

DSS Spravovaný majetok (mil. €) trhový podiel
Allianz-Slovenska d.s.s., a.s. 1761,5 32
AXA d.s.s., a.s. 1427,5 26
VÚB Generali d.s.s., a.s. 807,5 15
ING d.s.s., a.s. 591,4 11
Aegon d.s.s., a.s. 537,8 10
DSS Poštovej banky, d.s.s., a.s. 300,3 6
Spolu 5426 100

Menej fondov

Po presunoch klientov začali zas DSS-ky napĺňať predošlé avíza o rušení niektorých fondov. Podľa novej legislatívy totiž musia ponúkať od apríla len dva fondy – jeden dlhopisový – garantovaný a druhý negarantovaný – akciový. Ďalšie fondy sú na ich dobrovoľnej iniciatíve. Do marca spravovala každá spoločnosť ešte štyri fondy, popri dvoch menovaných ešte zmiešané, kde pomer akcií bol o niečo nižší ako u akciových fondov, a indexové fondy. V nich v podstate neprebieha aktívne riadenie portfólia DSS-kou, teda voľba, akých titulov a v akom objeme v ňom v danom čase bude, ale celá stratégia je naviazaná na vopred stanovený index. A v podstate ho len fond kopíruje.

Nižšej funkcii správcu zodpovedal nižší poplatok za správu. To sa tiež od mája zmenilo a DSS-ky prešli aj u indexových fondov na štandardný poplatok 0,3 % z hodnoty majetku ročne, ktorý platil doteraz pre všetky zvyšné fondy.

Indexový a zmiešaný fond zatiaľ zrušila najväčšia Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, no zrejme ubudnú v najbližšej dobe aj u iných správcov.

Zaujímavé informácie o II. pilieri

Kabinet Roberta Fica znížil ešte vlani odvody do druhého piliera z 9 % na 4 %.
Zmeniť dôchodkový fond v rámci tej istej DSS možno kedykoľvek a bez poplatku, platí sa za presuny úspor medzi jednotlivými DSS.
Sporiť si možno aj v dvoch fondoch tej istej DSS naraz, jedným z nich musí byť garantovaný fond.

Zdroj: Zákon o starobnom dôchodkovom sporení

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow