21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

PZP – povinnosť, ktorú je výhodné si vybrať!

NextFuture NextFuture NextFuture  22.6.2016 22.6.2016  

Povinné zmluvné poistenie vozidiel musí byť uzatvorené na každé vozidlo, ktoré vyrazí na cesty. Je zákonom dané, a tak sa jeho rozsah v jednotlivých poisťovniach prakticky nemení. Cena sa však môže poriadne odlišovať.

 

Poistenie sa nepočíta všeobecne

Zákonné poistenie upravuje zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Trh s ním je však plne konkurenčným prostredím. Každá poisťovňa pri stanovení ceny poistky zohľadňuje konkrétne parametre a údaje o vozidle a držiteľovi vozidla. Preto sa povinné zmluvné poistky pre toho istého majiteľa vozidla môžu v rôznych poisťovniach líšiť aj o niekoľko desiatok či stoviek eur. Ak chcete usporiť, bude potrebné sa na PZP pozrieť podrobnejšie a od tohto roku najmä bezpečne jazdiť.

Neporiadni vodiči si už naozaj priplatia

Malusy alebo pokuty za nehodovosť boli v slovenskej legislatíve už dlhodobo, no prakticky sa neuplatňovali. Pri prechode do inej poisťovne históriu vodiča nepreverovali. To sa zmení.  Vlaňajšia novela zákona zaviedla register poistných udalostí, ktorý si môže prezrieť akákoľvek poisťovňa. Register by mal byť plne funkčný ešte pred koncom roka 2016 a bude skladovať dáta päť rokov. Od tohto roku tak budú pociťovať viac benefitov opatrní šoféri, naopak strojcovia nehôd si priplatia. Aj tu však platí, že zákon nestanovuje výšku navýšenia poistného, a tak aj vodič, ktorý zavinil v minulosti škodovú udalosť, môže prejsť do inej poisťovne, ktorá mu môže dať lepšie podmienky. Preto je vhodné pred konečným uzatvorením PZP prejsť vždy viacero možností.

Prehodnoťte starú zmluvu

Mnoho vodičov automaticky predlžuje svoje staré PZP. Na to sa spolieha aj mnoho poisťovní. Niekedy sa však stačí spýtať pred koncom platnosti priamo v pobočke na lepšie možnosti. Operovať bezškodovým priebehom, prípadne upozorniť na zľavy, ktoré vám poskytla iná poisťovňa. Často klientovi poisťovňa vyjde v ústrety a poistné zníži.  

Urobte si viac prieskumov

To platí, ako pri predĺžení PZP, tak aj pri uzatváraní zmluvy na nové vozidlo, ku ktorému vám predajca často ponúka aj možnosť uzatvoriť poistku. Spravte si prieskum priamo v poisťovniach. Oslovte makléra, ktorý vám v niektorých prípadoch vďaka lepším dohodám s poisťovňami môže vybaviť bonus. Takisto ak máte rodinného finančného agenta, môže PZP vybaviť výhodnejšie vďaka kombinácii viacerých zmlúv. Určite sa v konečnom dôsledku oplatí aj porovnanie PZP na internetových kalkulačkách. S trochou záujmu môžete podstatne ušetriť.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow