26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

RIZIKO ŠKÔD SPOJENÝCH S BÝVANÍM JE MINIMÁLNE, TVRDIA SLOVÁCI. PRIESKUM AXA UKÁZAL, ŽE PODCEŇUJÚ POISTENIE BÝVANIA I ZODPOVEDNOSTI

NextFuture NextFuture NextFuture  1.8.2016 1.8.2016  

Takmer štvrtina Slovákov si nechráni bývanie a to aj napriek tomu, že veľká časť má osobnú skúsenosť s vykradnutím bytu, domu alebo garáže, či s prasknutým potrubím. Poukázal na to aktuálny prieskum spoločnosti AXA, ktorého cieľom bolo zmapovať postoj Slovákov k poisteniu bývania. Ukázalo sa, že až 22 % opýtaných si svoje bývanie nechráni. Prečo je tomu tak?

Približne 42 % Slovákov zapojených do prieskumu spoločnosti AXA o poistení bývania si myslí, že riziko škôd spojených s bývaním je minimálne. Až 37 % respondentov tvrdí, že si poistenie nemôže dovoliť a 15 % je presvedčených, že prípadné škody uhradí zo svojich úspor. „Takéto zmýšľanie je veľmi nebezpečné. Každý pozná vo svojom okolí niekoho, komu vykradli pivnicu, alebo nechtiac vytopil susedov prasknutým potrubím. Ak sa na to pozrieme z tohto hľadiska, vidíme, že riziko škôd vôbec nie je minimálne,“ myslí si Karel Žyla, manažér internej a externej komunikácie AXA ČR a SR a upozorňuje: „Výdavky spojené s nápravou vzniknutých škôd sa môžu vyšplhať aj k štvorciferným číslam, čím zmrazia rodinný rozpočet na poriadne dlhé obdobie“.

Bývanie nemá poistených až 22 % Slovákov

Základná otázka v prieskume znela, či majú Slováci uzatvorené poistenie bývania. Z 1 022 respondentov až 22 % priznalo, že bývanie poistené nemá. Naopak, bývanie si chráni 38 % vlastníkov bytov a o niečo menej (34 %) vlastníkov rodinných domov. Približne 6 % opýtaných uviedlo, že majú bývanie poistené aj napriek tomu, že žijú v prenajatom byte. Prieskum rovnako poukázal na rozdiely v správaní respondentov podľa regionálneho rozdelenia. Najzodpovednejšie k ochrane bývania pristupujú obyvatelia Trnavského kraja, kde nepoistené bývanie priznáva približne 17 %. Nasledujú Košičania (17 %) a za nimi Žilinčania (23 %).    

Takmer 8 % Slovákov nepozná rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti

AXA sa v prieskume opýtala, aký druh poistenia bývania respondenti uzatvorili. Samostatné poistenie nehnuteľnosti priznáva necelých 15 % a poistenie domácnosti 20 % opýtaných. Oba druhy poistenia má viac ako tretina respondentov (38 %). Viac ako 20 % Slovákov si nespomína, čo všetko majú poistené a takmer 8 % uvádza, že nepozná rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti. Rozdiel v poisteniach je pritom zásadný. „Majiteľ bytu či domu by si mal uvedomiť zásadnú vec. Pokiaľ mu vykradnú byt, poistenie nehnuteľnosti mu nepomôže, udalosť spadá pod poistenie domácnosti a jej vybavenia. No ak dôjde k požiaru, ktorý poškodí napríklad sadrokartónovú stenu bytu, toto pokrýva práve poistenie nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Karel Žyla.

O aktualizáciu zmlúv sa nestará takmer polovica opýtaných

Stále platí, že značná časť ľudí nevie, proti akým rizikám má svoje bývanie ochránené. Potvrdil to aj samotný prieskum, v ktorom presný rozsah poistnej zmluvy pozná len okolo 15 % opýtaných. Aspoň približnú predstavu o rozsahu poistenia má veľká väčšina Slovákov (56 %). Znepokojivým údajom je, že viac ako štvrtina (29 %) si nepamätá alebo si vôbec nie je istá, čo všetko ich poistenie zahŕňa. Z toho vyplývajú aj ďalšie zistenia prieskumu. O aktualizáciu poistných zmlúv sa nezaujíma takmer polovica Slovákov. „Ľuďom všeobecne stačí vedomie, že si poistenie v minulosti uzatvorili a sú teda chránení. Hodnota bývania sa však neustále mení, či už rekonštrukciou nehnuteľnosti, alebo zabezpečením nového zariadenia, čo je dôvod na pravidelnú aktualizáciu poistných zmlúv tak, aby v prípade poistnej udalosti nedošlo k podhodnoteniu hodnoty či už nehnuteľnosti, alebo domácnosti a poistné plnenie skutočne zodpovedalo vzniknutým škodám,“ varuje Karel Žyla.

Poistenie zodpovednosti využíva iba 24 % Slovákov

V prieskume sa AXA pýtala Slovákov, či vedia o možnosti poistiť sa i pre prípady, kedy spôsobia sami, prípadne ich dieťa či domáce zviera neúmyselne škodu na majetku iným. Voči takýmto rizikám sa chráni 24 % respondentov. Naopak, takmer 39 % opýtaných o poistení spoločenskej zodpovednosti nevie a necelých 22 % ho považuje za zbytočné. Približne 16 % respondentov je pripravených hradiť škody spôsobené druhým z vlastného vrecka. „Úlohou poistenia zodpovednosti je práve ochrániť klienta pred zbytočnými výdavkami, ktoré sa môžu vyšplhať až na tisíce eur. Kryje ujmy na živote a zdraví, škody na majetku alebo finančné škody, ktoré neúmyselne spôsobíme iným osobám, alebo pri bežnej prevádzke domácnosti. Môže ísť pritom o zdanlivo neškodné situácie, ako prevrhnutý regál s vínom v obchode, zabehnutého psa v cudzej okrasnej záhrade či vytopený byt susedov. Konečné vyčíslenie škôd je pre peňaženku poriadne odstrašujúce,“ dodáva Karel Žyla.

Zdroje : AXA pojišťovna a.s.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow