21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Slováci nebohatnú, narastajú im dlhy!

NextFuture NextFuture NextFuture  25.10.2016 25.10.2016  

Slováci sa v rebríčku bohatstva domácností ocitli na 40. mieste z 50-tich. Bohatší sú dokonca aj Česi, Poliaci a Bulhari. Dôvodom je extrémna zadlženosť. Po prvý raz v histórii dlhy prevýšili úspory a dnes je v priemere na každom Slovákovi dlhová záťaž 5750 eur.

 

Rast pomaly dosiahol svoj strop

Z výsledkov 7. štúdie skupiny Allianz, ktorá skúmala majetok a dlhy domácností vo viac ako 50-tich krajinách sveta vyplynulo, že rast finančného majetku domácností vo svete sa výrazne spomalil. V roku 2015 stúpol len o 4,9 percenta, čím len málo presiahol tempo rastu ekonomiky. Štúdia Global Wealth Report naznačuje, že dobré časy sa pre väčšinu krajín sveta, vrátane Slovenska, skončili. „Vývoj finančných aktív dosiahol kritický bod. Extrémna monetárna politika stráca svoj vplyv na ceny aktív. Hnacia sila rastu aktív tak už neexistuje. V kombinácii s neustále klesajúcimi úrokovými sadzbami tak vyhliadky pre sporiteľov nie sú ružové,“ povedal Michael Heise, hlavný ekonóm skupiny Allianz.

Dlhy rastú rýchlejšie ako úspory

Tak ako zvyšok sveta, ani Slováci nebohatnú. Dokonca ich finančné aktíva rástli pomalšie ako je východoeurópsky priemer. Iné je to v oblasti dlhov. V nich Slováci stúpajú najviac v regióne. S úsporami vo výške 5300 eur za minulý rok obsadili Slováci 40. miesto v rebríčku, rovnako ako v minulom roku. Predbehli nás Česi, ktorí postúpili na 26. priečku s čistými úsporami 12 614 eur, ale aj Poliaci s úsporami 6540 eur. Dokonca aj Bulhari majú našetrené v priemere 6370 eur. V dvadsiatke najbohatších obyvateľov sa ani tento rok neumiestnila žiadna z východoeurópskych krajín. Najvyššie sa z nášho regiónu umiestnilo Slovinsko, ktoré skončilo na 25. mieste.

Najviac nás ťažia hypotéky a financie zhodnocovať nevieme

Dlhy Slovákov sa za minulý rok vyšplhali až na čiastku 5570 eur a do veľkej miery sa na tomto čísle podpísal hypotekárny boom. O menšej schopnosti inteligentného narábania s peniazmi hovorí aj ďalšia slovenská výnimočnosť. Slovenské domácnosti mali až 64 percent svojich úspor uložených na bankových účtoch, termínovaných a sporiacich vkladoch. Je to najviac spomedzi východoeurópskych krajín, ktoré v priemere držia iba 45 percent svojich aktív v bankách.

Ázia verzus zvyšok sveta

Finančná stagnácia zachvátila najviac Európu, USA a Japonsko. Bohatstvo domácností v západnej Európe stúplo za minulý rok len o 3,2 percenta a domácnosti v Spojených štátoch si polepšili len o 2,4 percenta. V Ázii však stále ide karta. S výnimkou Japonska sa tunajší finančný majetok zvýšil o 14,8 percenta. Ťahúňom je najmä Čína, vďaka rozširujúcej sa strednej triede. Na vrchole rebríčka sú však opäť Švajčiari, kde má v priemere každý obyvateľ nasporených 170 589 eur. V tesnom závese sú Spojené štáty s úsporami vo výške 160 949 eur a s väčším odstupom zastávajú 3. priečku Briti s úsporami na úrovni 95 600 eur. O podobných čiastkach sa Slovákom môže naozaj len snívať.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow