26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Snehová nádielka prináša nielen radosť, ale aj viaceré riziká. Vhodnú ochranu ponúka poistenie bývania

NextFuture NextFuture NextFuture  18.1.2016 18.1.2016  

Biela snehová čapica na streche je určite krásna, no môže byť aj poriadne nebezpečná. Sneh na vašej streche znamená pre stavbu veľkú záťaž. Odborníci a stavitelia varujú, že iba 20 centimetrov vlhkého snehu dokáže na meter štvorcový vyvinúť rovnakú tiaž ako 200 kilogramové bremeno. Ak dlhodobo husto sneží, je to akoby sa na vašej streche usídlil slon.

Keď sa sneh začne zosúvať, môže poškodiť strešné odkvapy či krytinu. Čo je však ešte nebezpečnejšie, padajúci sneh a ľad môže zraniť okoloidúcich chodcov. Proti  nástrahám bielej zimy vás dokonale ochráni poistenie bývania.
„Poisťovňa Aegon ponúka v rámci poistenia domácnosti a nehnuteľnosti finančnú ochranu vášho majetku pred viacerými poistnými rizikami, ktoré priamo súvisia so zimným obdobím a snehom. Medzi nimi nechýba tiaž a zosuv snehu, lavína, krupobitie či škody spôsobné atmosférickými zrážkami,“ hovorí Dana Macková, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon. 

Spolu s poistením bývania môžu klienti poisťovne získať i poistenie zodpovednosti a úrazové poistenie. Poistenie zodpovednosti poskytne finančnú kompenzáciu za škody na majetku a zdraví, ktoré spôsobíte vy sám. Napríklad vtedy, ak sneh z vašej strechy padne susedovi na auto. Úrazové poistenie príde vhod, ak sa pošmyknete na klzkom ľade či snehu. Úrazové poistenie sa navyše vzťahuje na všetkých členov vašej rodiny, ktorí žijú vo vašej domácnosti.

Čo by ste mali vedieť o poistení:

  1. Aby vám poisťovňa nahradila škody pri poistnej udalosti spôsobenej výdatnou snehovou nádielkou, vaša nehnuteľnosť nemusí byť vybavená snehovými zábranami či špeciálnymi strešnými konštrukciami. Pri plnení poistnej udalosti postačí, ak je stavba vyhotovená v zmysle konštrukčných štandardov a máte doklad o kolaudácií.
  2. Výška finančnej náhrady za škody spôsobené snehom alebo vodou z topiaceho sa snehu závisí od vami zvolenej poistnej sumy a dohodnutej výšky spoluúčasti. Poisťovňa vám vyplatí takú finančnú čiastku, ktorá je  potrebná k uvedeniu majetku do pôvodného stavu, respektíve na jeho rekonštrukciu.
  3. Ak sa stane poistná udalosť, budete potrebovať zdokumentovať vzniknutú škodu. Urobte preto čo najpresnejšie fotografické zábery alebo video, ktoré dokumentuje poistnú udalosť. Čo najskôr kontaktujte poisťovňu.

Najčastejšie situácie a základné pravidlá pre úspešné poistné plnenie:

Sneh svojou ťarchou prevalil strechu, voda z topiaceho sa snehu poškodila aj vnútorné zariadenie. Čo kryje moje poistenie?

Poistenie nehnuteľnosti ochráni váš dom alebo byt pred škodami na nosných konštrukciách, odborne položenej strešnej krytine, či škodách na nehnuteľnosti, ktoré spôsobil zosuv snehu zo strechy. Ak sa voda z topiaceho snehu dostane do vnútra nehnuteľnosti, tak často poškodí nábytok, elektronické prístroje či koberce. Vnútorné vybavenie vám spoľahlivo ochráni poistenie domácnosti. Poisťovňa vždy odporúča nepodceňovať zimné obdobie a chrániť svoj majetok komplexne – poistením nehnuteľnosti aj domácnosti súčasne.

Zosun snehu zo strechy spôsobil škodu na aute alebo na zdraví okoloidúceho človeka.  Aké poistenie sa vzťahuje na túto situáciu?

Poistenie zodpovednosti pokryje škody, ak padajúci sneh zo strechy poškodí náhodného chodca, zviera alebo majetok (napríklad pád cencúľa na zaparkované auto). Poisťovňa vzniknutú škodu nahradí len vtedy, ak sa stane tzv. tretej osobe, nevzťahuje sa na majetok a zdravie poisteného alebo rodinných príslušníkov, žijúcich v spoločnej domácnosti.

Zdroje : AEGON ŽIVOTNÁ POISŤOVŇA, A.S.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow